Будинок-вбивця. Правда про радіоактивні газоблоки з Білорусі

Будинок-вбивця. Правда про радіоактивні газоблоки з Білорусі

У квітні українців схвилювала історія про те, що на Львівщині сім’я побудувала будинок із радіоактивних білоруських газоблоків.

За два роки проживання у новобудові жінка захворіла на рак. Історія моторошна і неймовірна водночас. Нам вдалося зв’язатися із потерпілою родиною і з’ясувати деталі.

Радіоактивний будинок

У квітні 2016 року Ганна та Андрій Дмитруки побудували у Стрию будинок із газоблоків. Будматеріали замовили у дилерів на ринку «Галицьке перехрестя» у Львові.

«Визначальним фактором була ціна, тому купили дешевші білоруські блоки», – каже Андрій Дмитрук.

За словами Ганни, уже через 4 місяці після новосілля з’явилися перші ознаки поганого самопочуття.

«Діти постійно скаржилися на головний біль, усі ми почали частіше хворіти… А в жовтні 2017-го мені видалили щитовидку. Лікарі почали шукати причину, розпитувати про спадковість, умови роботи, житло…», – розповідає жінка. Ганна Дмитрук каже, що виявили радіацію в будинку випадково: сусід, збираючись на екскурсію в зону ЧАЕС, купив дозиметр і перевіряв його.

Ми також зафіксували кількість радіації в оселі Дмитруків. Прилад показав 0,42 мікрозіверта на годину, тимчасом як допустима норма радіації – 0,1-0,3 мікрозіверта/год (мкЗв/год). Таким чином, радіаційний фон у будинку Дмитруків значно перевищує верхню межу безпечності.

Виявлений тип радіації – радон-222, -220. Це – один із найпоширеніших у природі типів іонізуючого випромінення.

«Такі матеріали, як цегла, дерево, бетон, виділяють невелику кількість радону. У будматеріали він потрапляє разом із піском, глиною чи камінням. Зазвичай ця кількість радіації безпечна для людини, – коментує науковий співробітник французького Інституту ядерної і радіаційної безпеки (IRSN) Ежен Пелерин. – Різко збільшується вміст радону, якщо добувати сировину з екологічно забрудненої території. У Білорусі та Україні це – Чорнобильська зона».

Небезпеки радону

Дослідження показали, що регулярна дія навіть малих доз радіації негативно впливає на здоров’я людини. Незначні дози радіації з часом можуть призвести до ракових захворювань, порушень генетичного характеру в різних поколіннях.

«Радон випромінює небезпечні альфа-частинки, які руйнують живі клітини (ДНК та білки), тобто поляризують тканини організму на молекулярному рівні», – пояснює радіолог Надія Кирилець.

Ганна Дмитрук, яка вже пережила рак щитовидки, хвилюється, які ще порушення можуть виявитись у майбутньому. За словами фахівців, вплив радону частіше відчувають діти, оскільки він осідає ближче до підлоги – там, де граються малюки.

«Радон вражає імунну, статеву і кровотворну системи людини. У першому випадку це призводить до втрати захисних здатностей організму, а значить – до найрізноманітніших хвороб. Небезпека ураження статевих клітин також очевидна – це передача пошкодженого ДНК дітям. В останньому випадку – людина починає хворіти на лейкемію», – додає Кирилець.

Лікарі також підтверджують, що радон є другою за частотою причиною, що викликає рак легень.

Як родині зберегти здоров’я?

Сім’я Дмитруків навіть після перших замірів радіації не хотіла покидати будинок, сподіваючись, що проблему можна буде вирішити ремонтом чи регулярним провітрюванням. Однак екологи стверджують, що зберегти здоров’я можна лише усунувши джерело радіації, тобто зруйнувавши будинок.

Подібний випадок трапився у Краматорську у 80-х роках минулого століття. Тоді під час будівництва у стіну багатоквартирного будинка потрапила радіоактивна капсула з рівнеміра. У результаті жителі навколишніх квартир постійно хворіли та помирали. У квартирі, де радіаційний фон був найвищий, на лейкемію захворіла вся сім’я. Спочатку від хвороби померли діти, а потім – і матір. Із новими мешканцями ситуація знову повторилася. Люди вмирали, аж доки спеціалісти не виявили капсулу і повністю не вирізали радіоактивну стіну.

Повторне дослідження радіації в будинку Дмитруків переконало сім’ю, що стіни потрібно руйнувати, а радіоактивні блоки – утилізувати. Наразі родина консультується у юристів, чи може притягти білоруських виробників до відповідальності.