Ухваливши децентралізацію, Верховна Рада зробила неочікуваний подарунок всім чинним головам міст України.
Замість центрального бюджету, значна частина податків почала надходити у місцеві бюджети. Наприклад, бюджет Одеси за три роки виріс у 2,5 рази, збільшуючись із 2014 по 2017 рік на 5 мільярдів гривень щороку. А оскільки більша частина одеситів нічого про це збільшення не знає, то ці гроші фактично стали вільними. Тому значну частину їх пустили у сферу, яка традиційно дозволяє дерибанити найбільше грошей: будівництво і ремонти.
Щоб контролювати, чи насправді виконуються роботи, на які виділяються бюджетні кошти, в Києві, Одесі і Харкові запустився громадський проект Антикорупційна карта ремонтів. Це онлайн-карта, на якій зображуються всі об’єкти будівництва або ремонту, профінансовані з бюджету за останні роки. Для кожного об’єкта зазначено вид робіт, вартість, замовник і виконавець робіт, є посилання на наявну документацію.
Під час підготовки карти для Одеси ми постійно натикалися на договори з одним постачальником і майже не зустрічали тендерних процедур. І коли подивились загальну статистику, то виявилось, що 96% всіх закупівель на будівництво та ремонт Одеської міської ради проводяться без тендерів і, відповідно, без конкуренції.
Чому така суттєва різниця? Тому що Дніпропетровська міська рада, на відміну від Одеської, ухвалила рішення, що допорогові закупівлі мають бути конкурентними і проводитись через систему PROZORRO. Тому за рівнем економії на допорогах Дніпровська міська рада перебуває на 6-му місці в Україні, а Одеська міська рада – на 224-му, поступаючись навіть деяким сільським радам.
Антикорупційний офіс розрахував, що якби допорогові закупівлі були конкурентними, то Одеса могла б заощадити з часу запуску PROZORRO 175 мільйонів гривень. Проте замість цього заощадили лише 600 тисяч.
Але відсутність конкурентних процедур шкодить не тільки тим, що Одеса втрачає близько 10 мільйонів гривень щомісяця. Якщо тендери не проводяться, то договори міська рада підписує не з тими фірмами, які запропонували кращі умови, а з тими, які змогли домовитись.
Як у нас домовляються, думаю, пояснювати нікому не треба.
Які це має наслідки для міста?
1. Це стимулює корупцію, оскільки з ким підписувати договір, на свій розсуд вирішує посадовець.
2. Це призводить до поганої якості робіт, оскільки перемагають не ті, хто надає найкращі послуги, а ті, хто заносить найбільший відкат. А чим більший відкат, тим менше грошей лишається на самі роботи і тим гірша їх якість.
3. Це вбиває конкуренцію і довіру до влади з боку бізнесу. В результаті зменшується кількість фірм, які готові надавати послуги органам влади.
4. Через відсутність замовлень з боку органів влади менше фірм лишається у бізнесі, й ринок поступово монополізується тими, хто постійно отримує замовлення.
5. В результаті недовіри й відсутності досвіду співпраці на допорогах, на великі конкурентні закупівлі бізнес також не подається, що призводить до відсутності конкуренції і відсутності зниження ціни.
Діаграма відображає очікувану вартість неконкурентних закупівель (сині стовпчики) і кількість неконкурентних закупівель (червоні точки).
Країна має знати своїх героїв, тому оприлюднюємо перелік замовників, які здійснюють найбільшу кількість неконкурентних будівельних закупівель в Одесі:
Абсолютним рекордсменом є Департамент міського господарства (куди відноситься і КП «Теплопостачання міста Одеса» і КП «Міськзеленбуд»). Цей департамент настільки оволодів технікою обходу закону, що проводить 99,3 % своїх закупівель без конкуренції.
Як вони це роблять?
Основний метод – дроблення закупівель таким чином, щоб кожна закупівля була менша порогу, і тендер можна було не проводити. Всі послуги та роботи розбиваються на вулиці або будинки так, щоб сума була менша 1,5 мільйона для робіт або менша 200 тисяч для послуг.
Наприклад, за останні 8 місяців департамент витратив на ремонт ліфтів 183 мільйони гривень. Але замість того, щоб оголосити тендер і обрати найкращого і найдешевшого постачальника на весь об’єм робіт, департамент уклав 185 однотипних договорів для кожного будинку окремо. Тип робіт у кожному договорі один і той самий: “демонтаж, монтаж, обрамлення дверей шахти, пусконалагоджувальні роботи ліфтів”, ціна на кожен ліфт одна і та сама і виконавець робіт один і той самий.
На виході маємо фірму, яка отримала без жодної конкуренції 183 мільйони гривень на ремонт 339 ліфтів.Ремонт кожного ліфту обійшовся більше ніж у півмільйона гривень.
Ця фірма – Стальканат-Сілур (ЄДРПОУ 38924328). Система YouControl повідомляє нам, що кінцевим бенефіциарним власником фірми є Володимир Немировський.
А ЗМІ повідомляють що це колишній голова Одеської обласної державної адміністрації, а також людина, що контролює Перший міський телеканал. До речі, цей телеканал довгі роки був опозиційним до міського голови Одеси Труханова, а останнім часом став до нього дуже лояльним. Але ми не будемо стверджувати, що пан Немировський продався за три копійки (точніше за 183 мільйони гривень). Ми краще порахуємо, скільки на цій схемі втратила громада Одеси.
Середній відсоток зниження ціни при конкурентних закупівлях для електромонтажних робіт по Україні – 14,32%.
Якби закупівлі робіт по ремонту ліфтів в Одесі були конкурентними, і це було б організовано хоча б так само, як у середньому по Україні, то економія склала б 26 мільйонів гривень. А в Одесі економія склала 0 гривень, бо ці роботи зробили неконкурентними. Так само, як і 96% усіх закупівель на ремонти та будівництво Одеської міської ради.
У цій статті використані матеріали, зібрані в рамках проекту Антикорупційна карта ремонтів, що реалізується за підтримки міжнародної організації IWPR та МЗС Нідерландів.