VIP-каюта та елітна нерухомість в Одесі: на чому примудрився збагатитися голова МПРС Віктор Сударєв?

 

Рятувальники чи корупціонери? На тлі повномасштабної війни та фактичного блокування ворогом українського Чорного моря високопосадовці профільних структур України продовжують багатіти й хизуватись luxury-стилем життя. І все це – попри довгий кримінальний шлейф з минулого. Один з яскравих прикладів – МПРС на Одещині, яку з часів Януковича незмінно очолює Віктор Сударєв.

Звідки у голови Морської пошуково-рятувальної служби Сударєва десятки елітних будинків та хто спонсорує алкотури чиновників на рятувальних човнах? Розслідував журналіст «СтопКору» Артем Поліковський.

Що таке Морська пошуково-рятувально служба та хто нею «кермує»?

Морська пошуково-рятувальна служба або скорочено МПРС – центральний орган виконавчої влади, створений наприкінці 2011 року Міністерством інфраструктури України. Це – казенне підприємство, що базується в смт Олександрівка Одеської області. Дане критично важливе підприємство працює у постійній готовності для порятунку людей на воді, надання їм невідкладної медичної допомоги та евакуації у безпечне місце.

«Ви, певно, неодноразово бачили ці червоні судна біля берегу Одеси чи області, наприклад. І саме ці фахівці одними з перших прибувають на виклики SOS та спостерігають за проходом чи не кожного судна в зоні своєї відповідальності на території нашої країни. І, як виявилося, саме в цьому непримітному але стратегічному підприємстві крутиться таємний дерибан«, – коментує розслідувач.

Ще з 2011 року, тобто з моменту створення служби за часів каденції Віктора Януковича, її майже беззмінно очолює Віктор Сударєв. Цікаво, що фактів офіційної біографії посадовця у відкритих джерелах інформації майже немає, якщо не враховувати численних корупційних скандалів, підозр від правоохоронців та новин про відсторонення з посади й статки Сударєва.

Вадим Сударєв ''засвітився'' у низці корупційних скандалів

Варто зауважити, що сам Віктор Сударєв жодного разу не коментував ці виявлені журналістами чи правоохоронцями схеми. Однак команді юристів та аналітиків «СтопКору» все ж вдалося знайти підтверджуючу інформацію, а також поспілкуватися з нинішніми й колишніми працівниками МПРС.

Що відомо про «внутрішню кухню» МПРС?

Анатолій Дрозд – голова профспілки працівників казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», який працює в структурі від самого її заснування. Він погодився розповісти «СтопКору» про ситуацію всередині підприємства й деякі управлінські методи та якості Сударєва.

Анатолій Дрозд, голова профспілки МПРС

«Стосовно професійних його якостей – він неодноразово звільнявся зі своєї посади, в тому числі з такими формулюваннями як неефективне використання державного майна, порушення антикорупційного законодавства. Це задокументовано, він внесений навіть у реєстр корупціонерів. Щодо його професійних здібностей – можу сказати, що він не знає міжнародної нормативної бази, не дуже володіє й українськими базами, у частині пошуку та рятування. Щодо вимог до цієї посади – не володіє державною мовою, не володіє англійською мовою, що є необхідним для цієї посади«, – коментує профспілковий лідер.

Про які антикорупційні скандали йдеться?

Один з найбільш резонансних скандалів, у який втрапила МПРС на чолі з Сударєвим – придбання рятувального судна за майже 5,5 млн євро. За словами спеціалістів у морській сфері, ця ціна – суттєво завищена. Йдеться про замовлення у естонської компанії Baltic Workboats AS судна Patrol 26 WP SAR.

«У відкритих джерелах немає цін саме суден Patrol 26 WP SAR. Однак у 2019 році німецька митниця замовила цьому виробнику три менші судна Patrol 24 WP за 11 млн євро, тобто по 3,67 млн євро за кожне. Я можу припустити, що він коштує приблизно 4 млн євро. Тому залишається питання: куди піде різниця між вартістю і купівельною ціною. А це – діапазон у 1-1,5 млн євро«, – зазначає експерт аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник.

Коментар експерта аналітичної групи ''Левіафан'' Миколи Мельника

Він наводить показове порівняння: Україна придбала потужний британський криголам за 5 млн доларів, а МПРС вирішила звичайний катер купити в естонців за 6 млн. На думку аналітика, це – доволі не раціональний шлях використання державних коштів. Особливо, якщо врахувати, що Україна досі має власні потужності з виготовлення катерів.

Ба більше, як наголошує голова профспілки, потреби в купівлі цього катера взагалі не було. Однак заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков схвалив угоду й виділив під неї 5,3 млн євро для МПРС. При цьому, на думку фахівців, сам тендер відбувся з порушеннями, оскільки в умовах були прописані неконкурентні вимоги.

Це – не поодинокий випадок: насправді схожих «схем» було щонайменше декілька.

«Тендерні закупівлі завжди були сферою, де нечесні учасники намагалися нажитися на державних коштах… Тобто завжди це було сферою спекулювання та можливістю пройти деяким компаніям в державних закупівлях«, – зауважує аналітик Анастасія Бондаренко.

Як з’ясував журналіст, у МПРС і автомобілі купували за завищеною вдвічі ціною, й судна здавали на металобрухт, втративши декілька сотень тон.

«Як каже сторінка на Prozorro, на утилізацію своїх списаних суден МПРС хоче витратити 1,3 млн гривень. І замість цього також отримає трохи – виручку від продажу 643,6 тонн металобрухту, який повинен виконати приватний підрядник ТОВ «Шип Репейр Сервіс» (м. Чорноморськ). Флот, що йде під списання важить трошки більше, але то все «усушка і утряска». Тим більш, в тендерних умовах чітко зазначено, що вага металобрухту – умовна», – коментує Микола Мельник.

Крім того, за інформацією Анатолія Дрозда, вже під час війни на підприємство придбали броньований джип, хоча його ніхто з працівників служби на власні очі так і не побачив.

А як щодо статків самого Віктора Сударєва?

За даними з відкритих джерел, на самого Сударєва оформлено дві квартири в Одесі сумарною площею 204,5 кв. м, на дружину – величезний одеський особняк площею 1018,6 кв. м. А ще – три земельні ділянки на понад 3,8 тис. кв. м. Крім того, сім’я користується одеською квартирою на 69,1 кв. м, оформлену на родичку.

«До речі, шикарний будинок на понад 1000 квадратів ми знайшли й на відео з весілля дочки Сударєва, яке пройшло неабияк масштабно. Ксенія Сударєва вийшла заміж за вже колишнього працівника НАБУ – Вадима Коренного. Згідно дослідження наших колег-журналістів, ані весілля, ані стиль життя новоспечених не відповідають декларації чиновників«, – констатує Артем Поліковський.

Весілля доньки Сударєва відзначилось ''розмахом''

Ще один цікавий момент стосується «любові» Сударєва до рятувального катеру «Сапфір». Це – саме те судно, яке захопили росіяни біля острова Зміїного. За документами, колосальні суми списуються на паливо для «Сапфіру», яке нібито «виходить на тренування». Крім того, на судні нібито обладнана спецкаюта для самого топпосадовця.

«Звісно, це не афішується ніде, я персонально неодноразово бував на «Сапфірі» і мені демонстрували, що там є VIP-каюта «судновласника». Багато службових кают було переобладнано під цю каюту, я ходив нею, це – як 5-зірковий готель, там суперсучасні меблі, дуже великий плазмовий телевізор, двоспальне ліжко просто царське, посуд. У той час, як члени екіпажу туляться у будках таких старої будови радянської та там загальний туалет на коридорі…То в цій каюті, там проводяться гульки«, – розповідає голова профспілки.

Рятувальний катер ''Сапфір''

Цю інформацію журналістам також підтвердив колишній капітан «Сапфіру», який наразі вже не працює в МПРС.

Однак і це – ще не все: в історії мається й кримінальний слід. І навіть держзрада.

Як з’ясувалося, заступник пана Сударєва – Володимир Работньов свого часу навіть відбував строк у в’язниці після «роботи» на державу. І сидів він не за крадіжку ковбаси в магазині, а за державну зраду, адже розголосив секретну інформацію, до котрої мав доступ виконуючи свої посадові обов’язки.

Володимира Работньова підозрювали у розголосі держтаємниці

«СБУ завершено досудове слідство й скеровано до суду кримінальну справу відносно колишніх заступника міністра транспорту та зв’язку, які розголосили секретні відомості, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням службових обов’язків. Розголошення третім особам цих відомостей, які є державною таємницею в сфері економіки, могло призвести до завдання шкоди національній безпеці України шляхом нанесення значних економічних збитків державі«, – йдеться в одному з пресрелізів щодо справи Работньова.

Однак, навіть після такого кримінального минулого пан Работньов продовжує працювати на державу, й отримувати зарплатню з держбюджету.

«В даному випадку на мою думку, відповідальність за взяття на роботу а також подальшу діяльність, виконання функціональних обов’язків і неповторення аналогічних ситуацій є повністю на людині, яка відповідно прийняла рішення про прийняття на роботу даної особи В ситуації, коли країна знаходиться в стані війни, наше законодавство щодо розголошення державної таємниці є досить ліберальним та демократичним. І враховуючи складну ситуацію, є необхідність перегляду та створення більш жорстких санкцій за вчинення даних злочинів«, – вважає юрист Сергій Руденко.

Понад те, за даними інсайдерів, керівництво МПРС на тлі війни продовжує отримувати державні зарплати по 300 тисяч гривень та виписувати собі «космічні» премії.

Чи це справді так?

Редакція «СтопКору» планувала поспілкуватися про це з паном Сударєвим та Работньовим особисто. Але обидва посадовці перебувають поза межами країни.

Так, Віктор Сударєв наразі знаходиться в Естонії, куди з робочим візитом відправився ще до Нового року. Згідно з документів, він персонально контролює будівництво нового рятувального човна.

А ось Володимир Работньов – у відпустці, і також відпочиває за кордоном. Телефоном точні дати їх відсутності журналістам повідомити так і не змогли.

Відтак розслідувачі передали всі виявлені факти до правоохоронних органів. Сподіваємося, що керівництво Міністерства інфраструктури також відреагує належним чином. Адже в момент, коли всю країну сколихнули десятки обшуків та затримань, в цій історії профільний заступник міністра Юрій Васьков та правоохоронці ніби не бачать кричущих фактів зловживань.