Екснардеп Дубовий може отримати 12 років по справі Труханова із заводом “Краян”


В оборудці із купівлею Одеською міською радою будівлі заводу “Краян”, через яку з міського бюджету наприкінці 2016 року, фактично, привласнили 92 мільйони гривень (більше 3,5 мільйонів доларів за тодішнім курсом) основним фігурантом вважається мер Одеси Труханов.

Але всі чомусь забувають, що за версією слідства організатором схеми є не Труханов, а нардеп від “Батьківщини” двох скликань, і як вважається, соратник екссекретаря РНБО Олександра Турчинова Олександр Дубовий.

Екснардеп Дубовий може отримати 12 років по справі Труханова Краян

Нагадаємо суть справи. У жовтні 2016 року Одеська мерія проголосувала за те, щоб викупити в комунальну власність будівлю збанкрутілого на той час заводу “Краян” за 185 мільйонів гривень.  Туди мали переїхати деякі структурні підрозділи мерії. Придбання приміщення лобіював Труханов.

У ході слідств з’ясувалося, що у лютому 2016року на торгах цілий майновий комплекс заводу “Краян” купило латвійське підприємство “UAB NASTER” за 11,5 мільйонів гривень. Потім два нежитлових приміщення з цього комплексу викупила британська компанія “Велтон груп” за 4 мільйони гривень.

У серпні того ж року була створена нова компанія “Девелопмент еліт”, вже через 10 днів у неї увійшла “Велтон груп”, яка внесла в статутний фонд “Девелопмент еліт ці два будинки заводу “Краян” за 4 мільйони гривень. І вже у “Девелопмент еліт” мерія й викупила споруду за майже 50 разів більшою ціною – 185 мільйонів гривень.

Засновником і директором “Девелопмент еліт” був такий собі Петро Загодіренко про якого відомо, що він був спостерігачем на виборах 2010 року від однієї маловідомої партії.

За інформацію деяких медіа, оцінку вартості приміщення заводу для мерії проводила фірма “ПП “Брокбізнесконсалт”, директорка якої Галина Богданова свого часу була засуджена на рік умовно за службову недбалість.

Отримані від міської влади кошти, фірма-продавець намагалась перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої на початок 2018 року знаходився на непідконтрольній Україні території Донбасу. Тоді НАБУ та САП вчасно домоглися накладення арешту на рахунки компанії-продавця будівлі.

Власне, саме у лютому 2018 року, коли правоохоронці почали вручати перші підозри, про причетність Дубового до цієї фінансової махінації відкрито заявив тодішній нардеп Сергій Лещенко. З власних джерел йому стало відомо, що кошти привласнені на купівлі заводу призначалися не Труханову, а саме Турчинову та Дубовому.

Але спершу Дубовий по справі проходив свідком. І, як мінімум, один раз, у квітні 2019 року з’явився на судове засідання по цій справі, коли відбувався перший процес по Труханову. Тоді, до речі, секретарем РНБО ще був Турчинов.

Дубовий на більшість запитань прокурорів відповідати відмовився. Міг собі дозволити, що, власне, і не дивно. Дубовий та Турчинов, за інформацією багатьох ЗМІ, є давніми бізнес-партнерами, відвідують одну й ту ж саму протестантську церкву. Це, звісно, не злочин, але саме Дубового називали представником інтересів Турчинова в Одеській області, і людиною, яка відповідає за певні фінансові питання.

Після президентських виборів 2019 року ситуація змінилася. Хоча, 9 липня Малиновський райсуд виправдав Труханова. Та поки тривали апеляції, Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосила про підозри ще чотирьом учасникам цієї оборудки. Серед яких головним є саме Олександр Дубовий, адже правоохоронці його прямим текстом назвали ініціатором та організатором цієї злочинної схеми заволодіння бюджетними коштами одеситів.

В одному з київських офісів, які пов’язують з Дубовим вилучили більше 250 документів, які безпосередньо пов’язані з господарською діяльністю заводу “Краян”.

Підозра правоохоронців є безпосереднім свідченням того, що саме Дубовий стояв за створенням фірм-прокладок, які будівлі заводу купували, продавали за завищеною ціною, і через які отримані таким злочинним шляхом доходи мали бути легалізовані.

Дубовому інкримінують привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах та легалізацію майна одержаного злочинним шляхом, вчинену злочинною групою або в особливо великому розмірі.

За це Дубовому світить до 12 років в’язниці.

11 лютого 2021 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала виправдувальний вирок Труханову, а на початку квітня того ж року до суду була направлена справа Дубового.

Було навіть призначене підготовче засідання.

Щоправда, судячи з усього розгляд справи пробуксовує. Зокрема, у жовтні 2022 року ВАКС своїм рішенням відмовився об’єднувати справи Дубового та експомічниці Труханова, яка теж є фігуранткою кримінального провадження по привласненню 92 мільйонів гривень бюджетних коштів.