Пропонуємо вашій увазі матеріали журналістського розслідування щодо повсякденної корупції та практики роботи «вченої спільноти» Національного авіаційного університету. Почнемо з такого цікавого персонажа, як члена комісії з реорганізації Національного авіаційного університету (НАУ) – Ірини Сопілко.
Ірина Сопілко доволі значний термін обіймала керівну посаду Юридичного факультету (далі за текстом – ЮФ). Але 27.10.2022 р. була звільнена з посади декана ЮФ. Основною підставою припинення трудових відносин було вчинення І. Сопілко аморального проступку 16.09.2022 р, що призвело до порушення комендантської години в м. Києві, Правил внутрішнього трудового розпорядку НАУ, Кодексу честі НАУ та прояву неповаги до роботи працівників університету, а тому порушення умов контракту. Зокрема, 16.09.2022 року, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння та за кремом автомобіля, влаштувала скандал на КПП-202, намагаючись виїхати в комендантську годину за межі території НАУ.
Отже, розпочнемо, знайомтесь – Сопілко Ірина Миколаївна. Наче доктор юридичних наук, наче професор та наче Заслужений юрист України, але є багато «але», ми сподіваємося, що правоохоронні органи зацікавляться окремими фактами з її трудової діяльності.
За кожне отримання атестату доцента чи професора на юридичному факультеті була встановлена певна грошова сума – $200-$500. Варіація суми залежала від особистого бажання І. Сопілко. Якщо особа не могла сплатити вказану їй грошову суму, то вона, в підсумку, нічого не отримувала і зі всіма своїми науковими здобутками була вільна.
Зокрема варта уваги одна цікава історія (співрозмовник попросив залишитись анонімним, але за результатами перевірки інформація підтвердилась). Так, за отримання атестату доцента у Ланцедової Юлії Олександрівни (викладача кафедри кримінального права і процесу ЮФ) не було можливості сплатити І. Сопілко вказану грошову суму і як Ви думаєте, що відбулось…? Навіть уявити собі такого не можна! Пані Ірина Сопілко примушує віддати їй шубу, яку носить завідувачка кафедри на якій працює Юлія Ланцедова (кафедра кримінального права і процесу ЮФ).
Привласнивши шубу, яка належить іншій особі І. Сопілко не зупинилась на досягнутому результаті і «пішла далі». Вона почала знімати дорогоцінні прикраси (сережки, кільця, брошки) з представниць жіночого колективу ЮФ. Всі з острахом почали відноситись до цього дійства і припинили взагалі носити будь-які прикраси. Зокрема, у Лихової Софії Яківни (завідувачки кафедри кримінального права і процесу ЮФ) взяла поносити сережки і забулася їх віддати, а потім вирішила, що вони вже належать їй на праві приватної власності. Так, вони і залишилися в Ірини Сопілко.
Вашій увазі, наступна схема, яку І. Сопілко довгий час контролювала – наявність «мертвих душ» на Юридичному факультеті. Зловживаючи своїми службовими повноваженнями влаштовувала людей на роботу та отримувала за них заробітну плату, тобто вчиняла злочин щодо привласнення бюджетних коштів. Таким чином, довгий час отримувала кошти за наступних працівників: Артемюк Ганну, Чміль Ірину, Задонцева Юрія. Згадані працівники взагалі не виконували покладені на них трудові обв’язки і не з’являлися на робочому місці, що покривала Ірина Сопілко, – декан ЮФ, задля отримання неправомірної вигоди у вигляді заробітної плати вище наведених осіб на постійній основі.
Особливо цікавим було з’ясувати, що відомий у кримінальній справі колишнього Голови Верховного Суду С.В. Князєва адвокат – Олег Горецький, як викладач ЮФ віддав свою зарплатну картку І. Сопілко. Остання привласнювала собі кошти О. Горецького, покриваючи його роботу на факультеті. Найголовніше, що це були непоодинокі випадки! Вона неодноразово вчиняла «фінансові злочини», що можна додатково кваліфікувати, як «корупційні правопорушення».
Служба безпеки АТ КБ «ПриватБанк» може надати фото особи, яка, на постійній основі, знімала кошти в банкоматах, і це була Ірина Сопілко, на той час – декан ЮФ НАУ. З наданих фотофіксацій з банкоматів можна буде побачити, як І. Сопілко знімає гроші не зі своїх карткових рахунків, а з тих, які належали працівникам ЮФ. Отримати ці фото можна виключно в межах кримінальних проваджень, де ці рахунки будуть фігурувати.
Ірині Сопілко все мало коштів і вона вирішує вимагати гроші не лише зі студентів та аспірантів, а й збирати гроші з членів Вченої ради Юридичного факультету. Вимагала І. Сопілко надавати їй ці гроші задля обслуговування Вченої ради. Що саме остання мала на увазі під словом «обслуговування», на жаль і до цього часу залишається невідомим. Таким чином, вчений секретар ЮФ – Світлана Головко (до речі кума І. Сопілко) кожного місяця «обілечувала» всіх членів Вченої ради ЮФ на 50-100 грн., і так пані декан ЮФ НАУ додатково отримувала 1 500-2 000 грн, а іноді і більше 3 000-5 000 грн. від своїх підлеглих. Важливість полягає в тому, що члени Вченої ради факультету взагалі не розуміють на що вони віддавали гроші і куди вони були використані.
Ми будемо і надалі розслідувати факти корупції та протиправної діяльності керівників НАУ.
Далі буде….