“Київметробуд” отримав аванс у розмірі більш ніж 4 млрд грн на будівництво метро на Виноградар, але роботи так і не виконав. Компанія через низку офшорок, ймовірно, належить російсько-українському олігархові Павлу Фуксу.
Як встановили правоохоронці, вже під час повномасштабної війни “Київметробуд” через фіктивні компанії вивів 530 млн грн. А після ще одного масштабного скандалу Київ нарешті вирішив розірвати договір та повернути кошти. Як підтвердили в “Київметрополітені”, з 4 млрд через 5 років акти підписано всього на 44,1 млн грн. Проте далеко не факт, що решту суми вдасться повернути в бюджет столиці.
Ще десять років тому “Київметробуд” міг порушити технологію будівництва, що призвело до масштабної аварії між “Либідською” та “Деміївською”. Цю ділянку синьої гілки збудували лише 2013-го і вже через десять років її закрили щонайменше на пів року для масштабного ремонту. Нові станції “Київметробуду”, напевно, побудувати вже не вдасться.
Договір зі скандальною компанією розірвали. Метро на Виноградар залишається в планах
“Київметробуд” отримав на будівництво метро на Виноградар (станцій “Проспект Правди” і “Мостицька”) 4 млрд 930 тис. грн ще 2018-го. Усі роботи мали завершити ще наприкінці 2022-го. Потім терміни перенесли на кінець 2023-го, але і їх зірвали.
OBOZ.UA звернувся до “Київметрополітену” з питанням про те, на яку суму вже виконав роботу “Київметробуд”. Виявляється, з отриманих 4 млрд грн підтверджено використання коштів лише на 44,1 млн грн! Це та сума, яку зафіксовано актами №КБ-2в та Довідками №КБ-3. Хоча насправді згідно з договором компанія вже давно мала виконати роботи та підтвердити їх актами на всю суму – а це більш ніж 4 млрд грн.
“Київметробуд” виконав значний обсяг будівельних робіт, які не підтверджені відповідними документами згідно з чинним законодавством”, – повідомили в “Київметрополітені”. Співрозмовники, які дотичні до роботи компаній і брали участь у підписанні договорів, розповідають: насправді витрачено значно більше коштів. Але щонайменше половина від 4 млрд грн “загубилась”.
Опосередковано цю тезу підтверджують дані досудового розслідування у справі 757/2948/23-к. Головне слідче управління Національної поліції встановило: службовими особами АТ “Київметробуд” організовано здійснення протиправного заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах. “Роботи профінансовано на суму понад 4 млрд грн, однак фактично роботи виконано тільки на 60% від запланованих, стан будівництва не змінився, усі строки з будівництва майже не виконуються та зазначені у договорі та додатках до договору терміни порушено”, – ідеться в матеріалах справи.
У “Київському метрополітені” також погоджуються: виконано близько половини робіт. Тепер, коли договір розірвали, кошти мають повернути в бюджет. У якому розмірі вдасться це зробити – поки не відомо. А щодо будівництва метро на Виноградар – з моменту, коли роботи відновляться (а коли це буде – не відомо), потрібно півтора року, щоб повністю завершити будівництво. І це за умови повного фінансування. І якщо кошти знову не вкрадуть. Тобто за найоптимістичнішого сценарію метро на Виноградар зможуть добудувати тільки в 2025-му.
“Київметробуд” отримав аж 95% передоплати. Начебто для того, щоб швидко виконати всі роботи. Для цього пролобіювали ухвалення постанови Кабміну №1084 від 18.12.2018 (прем’єром був Володимир Гройсман), яка дала змогу значно збільшити розмір авансу. Тобто у компанії було все, щоб завершити будівництво вчасно. Замість цього, як показало досудове розслідування, гроші використали не за призначенням.
Гроші виводили навіть під час повномасштабної війни
“Київметробуд”, зважаючи на все, з самого початку не поспішав будувати метро. Вони отримали майже всю суму, щоб одразу розпочати роботи і швидко їх завершити. Але замість цього 1,5 млрд грн одразу поклали на банківський депозит. Уже 2019-го вони отримали 139,1 млн грн відсотків за депозитом. У 2022-му прокуратура через суд стягнула ці кошти. Рішення отримали у вересні 2022 року.
Але в “Київметробуді” своє все одно не втратили. У жовтні 2022-го за 8 днів вони переказали близько 530 млн грн двом компаніям. І це в період, коли жодні роботи з будівництва метро не проводились, а вказані підприємства – ТОВ “Позитив-В” та ТОВ “Київметротонельбуд” – не мали ні кваліфікованих співробітників, ані необхідної техніки.
“Проаналізувавши зазначені підприємства, було встановлено, що керівниками, бухгалтерами та засновниками є одні і ті самі особи, на вказаних підприємствах немає трудових ресурсів, наймано кваліфікованих працівників, офісні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировину та матеріали, що вказує на відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності”, – ідеться в матеріалах справи.
Тобто гроші передали компаніям, які вивели їх у готівку та розподілили між учасниками схеми. ТОВ “Київметротонельбуд” належить Олександру Бернацькому. Це киянин, який ніколи не займався бізнесом, його єдина нерухомість – квартира в панельній хрущовці на Борщагівці. Під час реєстрації вказали номер юриста Євгена Романенка. У сервісі, який дозволяє бачити, як цей номер підписано в інших користувачів, за цим номером є такі теги: “Євген продає фірми”, “Євген купівля компаній від Євгенії”, “Євген Романенко продаж підприємства”, “Євген фірми з ПДВ”. Найімовірніше, учасники схеми просто купили компанію для того, щоб вивести через неї кошти.
“Подальшим оглядом банківських рахунків ТОВ “Позитив-В” встановлено, що службові особи здійснили переказ грошових коштів на банківські рахунки підприємств з явними ознаками “фіктивності”, – йдеться в матеріалах справи. І це в період, коли роботи в метро було заморожено, а вся країна переживала перші місяці повномасштабної війни.
Кому належить “Київметробуд”
Офіційно підприємство належить трьом фізичним особам і двом компаніям. Йдеться про Анатолія Вернигору (23,3%), Сергія Волкова (23,3%), Руслана Ткача (8,3%), а також компанії “Сан Капітал Прайвіт Фундейшнл” (Панама) та “Вантаріс ЛТД” (Вірґінські Острови).
Насправді за “Київметробудом” можуть стояти українські олігархи Віталій Хомутиннік та Павло Фукс. Так, під час обшуку в межах справи щодо можливого незаконного використання 530 млн грн, як розповідають джерела OBOZ.UA, виявилося, що топменеджер “Київметробуду” жив у особняку Віталія Хомутинніка.
Окрім того, за нашою інформацією, саме український олігарх брав безпосередню участь у керівництві підприємством. Крім того, стосунок до “Київметробуду” також має і Павло Фукс. Екснардеп Максим Микитась, якого також пов’язували з підприємством, заявляв, що саме Фукс організував схеми в компанії.
Саме Фукс зі своїм партнером Хомутинніком можуть стояти не тільки за привласненням коштів, але і за зривом будівництва метро на Виноградар. І від правоохоронців залежить, чи вдасться довести цю інформацію в суді.