17 млрд гривень компаніям на постачання продуктів харчування, яке закінчилося розривом і до чого тут фірма проросійських Якубовського та Адамовського.
Історія із закупівлями Державного оператора тилу вийшла на новий скандальний рівень. Підписання договорів на 17 млрд гривень із сімома компаніями на постачання продуктів харчування закінчилося розривом із двома підприємствами, “Юнайтед фуд груп” та “Гранпрі ЛТД”. Крім цього аналітики СтопКора поцікавилися також співпрацею ДОТу з ТОВ “Трейд граніт інвест”, за якими стоять скандальні бізнесмени Владислав Якубовський та Дмитро Адамовський. І водночас перевірили, чим примітні інші компанії зі списку постачальників продуктів харчування для військових.
Про те, як Державний оператор тилу проводить закупівлі, вже можна писати сценарій не лише фільму, а й цілого серіалу. І чим далі – тим сюжет цікавіший. Тож почнемо з того, що 10 червня 2024 року Державний оператор тилу назвав сім компаній, які постачатимуть продукти для військових протягом наступних півроку. Про це повідомило інформаційне видання “UNN”. Договори на 17 млрд грн були укладені між фірмами, які поділені в регіони доставки з урахуванням розташування складських приміщень.
Консорціум “Юнайтед фуд груп”: Рівненська, Львівська, Київська обл (також м.Київ);
ТОВ “Гранпрі ЛТД”: Кіровоградська, Одеська, Донецька обл.;
ТОВ “Трейд граніт інвест”: Переможець попередніх тендерів на забезпечення ЗСУ харчуванням. Тернопільська, Вінницька обл.;
ТОВ “Буський консервний завод”: Волинська, Хмельницька, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька обл.;
ТОВ “Міт Пром”: Черкаська, Харківська, Запорізька обл.;
ТОВ “Охтирка м’ясопродукт”: Полтавська, Сумська, Чернігівська обл.;
ТОВ “Асікс груп” : Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська обл.
Розглянемо, що не так із закупівлями ДОТу
На сьогоднішній день ДОТ уже розірвав договір із ТОВ “Юнайтед фуд груп”, оскільки ті не змогли забезпечити необхідну логістику. І не дивно, адже ця компанія зареєструвалася лише за три тижні до тендеру, у травні цього року. Тобто, не маючи досвіду, вона виграє тендер більш ніж на 1,583 мільярда гривень.
Також за даними системи YouControl , учасниками цього консорціуму є п’ять компаній:
ТОВ “Сендерс” Анастасії Сердюк;
ТОВ Фарден Прайм” Олени Шевчук;
ТОВ “АПС 1” Андрія Барана та Тетяни Чайковської з Тернопільщини;
ТОВ “Рибоконсервний завод “Південний” Андрія Чукліна . Цей завод виробляє рибні консерви під брендами “Аквамарин” та “ІРФ” (” Інтеррибфлот “).
ТОВ “Бенефіт Фуд ” Анни Завандовської;
ТОВ “Лілак” директори Альберта Вугмана, Дмитра Вугмана, Олексія Сака, Ірини Завадовської та Ганни Заблоцької. Родині Вугманів належало припинене ТОВ “Ввіко”, з яким у 2017 році судився Держрезерв щодо заміни тушонки виробництва ТОВ “Бучацький консервний завод”.
Однак “Буський консервний завод” оскандалився не лише у 2017 році. У квітні 2019 року він потрапив у скандал через масове отруєння військових у Львові. Тоді компанія поставила у військову частину прострочені консерви, які виготовлялися ще у 2015 році. Як повідомив Головком, тоді отруїлося 57 військових Нацгвардії.
У судовому рішенні було чітко прописано, що закуплені військовою частиною рибні консерви та м’ясна продукція були придбані контрагентами у ТОВ “Буський консервний завод” (ЄДРПОУ 00376403) під видами інших торгових марок, причому експертні висновки на поставлені партії товарів не відповідали поставленій продукції. свідчить про її неналежну якість, кількість (вагу) інгредієнтів та невідповідність реальному терміну зберігання.
Але для ДОТу це не аргумент, напевно, треба й надалі кудись сплавляти прострочення. Адже головне те, що завод має потужні склади.
Наступною компанією, що довго не протрималася, стало ТОВ “Гранпрі ЛТД”. У ДОТ зазначили, що ТОВ “Гранпрі ЛТД” було усунуто від виконання замовлень до усунення зауважень. Проте, коли компанія повідомила, що виправила недоліки, команда ДОТ повторно перевірила її потужності та виявила, що “Гранпрі ЛТД” здатна забезпечити харчуванням лише дві з трьох закріплених за нею області – Кіровоградську та Одеську. Складські приміщення для постачання до Донецької області не відповідають заявленим вимогам, про щоповідомив ДОП на своїй офіційній сторінці.
Майже аналогічна ситуація сталася з ТОВ “Юнайтед фуд груп”, як повідомив в офіційному листі до редакції ЗМІ сам ДОТ.
Але на майданчику Prozorro про те, що договір розірвано, жодного слова. На сьогоднішній день там лише інформація про ув’язнення.
Крім того, у тій же системі Prozorro бачимо ще два укладені договори між ТОВ “Юнайтед фуд груп” та Державним оператором тилу.
А тепер знову повернемось таки до “Гранпрі Лтд”. Цікаво також і те, що ця компанія орендувала обладнання у дружини Валерія Друзенка. Про це говорить інформаційне джерело “Луна новин” . А компанія самого Друзенка – ТОВ “Асікс Груп ” має постачати продукти харчування у військові частини Миколаївської, Херсонської та Дніпропетровської областей. До речі, компанія має статутний капітал лише 1 тис. гривень.
Більше того, ще до квітня 2024 року всі рахунки цієї компанії було заарештовано.
ТОВ “Торговий Дім Маринталь Груп” Вадима Альперіна проти Міністерства оборони та Спеціалізованої прокуратури
І якщо вже говорити про закупівлю як про захоплюючий серіал, то варто також згадати бійку ДОТ з ТОВ “Торговий Дім Марінталь Груп”. Як стверджує Дана Ярова, ця компанія афілійована до структур Вадима Альперіна. Саме його підозрюють у причетності до корупції на митниці та контрабанди, збитки від якої становили 77,7 мільйона гривень. Про цеповідомила на своїй сторінці у Фейсбуці спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
Але за вже звичним для України сценарієм, у 2020 році Альперіна випустили із СІЗО, адже за нього було внесено заставу у 70 млн. грн. Однак указом президента Володимира Зеленського було введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо впровадження санкцій щодо низки фізичних та юридичних осіб, серед яких і Вадим Альперін. Тоді також указом Президента №161/2021 від 14 квітня 2021 року Альперіна позбавлено громадянства.
Так ось, вже в 2023 році ТОВ “Торговий Дім Маринталь Груп” вийшло на торги з постачання продуктів у військові частини. Однак їх було відхилено. За словами Дани Ярової “ Цінні пропозиції дали нормальну, але документи не відповідали величезній кількості кваліфікаційних вимог. Починаючи з банальних – не тим видом підписано електронні документи, не надано підтвердження уповноваженої особи на підписання договору, до більш серйозних – не правильно розцінений каталог, а це одразу виліт, кількість працівників не відповідає кваліфікаційним вимогам, не надано банківської гарантії. Звісно, ми їх відкидаємо”.
Але не тут бувало. ТОВ “Торговий Дім Марінталь Груп” вирушив позиватися. І починається тривалий період судових перегонів.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2023 (справа 320/21224/23) апеляційну скаргу Позивач задоволено частково та зобов’язано Міністерство оборони України: повторно розглянути тендерну пропозицію ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ МАРИНТАЛЬ ГРУП.
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду Міноборони протоколом від 10.07.2023 №2/9/11 переглянуто пропозицію ТОВ “ТД Марінталь” та винесено рішення про відміну закупівлі так, як неможливо усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель , а саме неможливо виконати вимоги ухвали Шостого Апеляційного адміністративного суду у справі №320/21224/23 від 27.06.2023 про повторний розгляд пропозиції ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ МАРИНТАЛЬ ГРУП” так, як відсутня технічна можливість в електронній системі закупівель повернути.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 (справа 320/24405/23) задоволено адміністративний позов ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ МАРИНТАЛЬ ГРУП” визнано протиправним та скасовано рішення Міноборони про відміну спрощеної закупівлі2, оформлене протоколом1. , яке ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.07.23 залишено без змін.
З метою виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2023 (справа 320/21224/23) та з урахуванням висновків постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.07.2023 по 320/24405/23 та 2 висновків зроблено. /26423/23 (голова суддя Парінов А.Б.), 320/26429/23 (голова суддя Кузьмишина А.М.), та від 02.08.2023 у справі 320/25821/23 ( В.В.) на підставі протоколу від 11.08.2023 № 2/9/13 повторно переглянуто пропозицію ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ МАРИНТАЛЬ ГРУП” та за результатами розгляду встановлено, що пропозиція не відповідає умовам, зазначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі.
Після судових позовів до Міністерства оборони ТОВ “Торговий Дім Маринталь Груп” не здався, а подав до суду на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора. Вперше клопотання компанії не задовольнили.
Але тут ще не все. Надходить нова заява і ось уже рішенням Печерського районного суду м. Києва була зобов’язана компетентна особа Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора з кримінального провадження №42023000000001294 від 04 серпня 2023 року, вступити до справи Господарської особи /23 розірвання договору №286/2/23/24 від 23 червня 2023 р. укладеного між ТОВ “Трейд Лайнс Рітейл” та Міністерством оборони України за результатами закупівлі з ідентифікатором UA-2023-05-25 -013818-a та визнання його недійсним із застосуванням його недійсність.
І ось нарешті лише у 2024 році справа набула свого логічного завершення. ТОВ “Торговий Дім Марінталь Груп” відкликало свою позовну заяву.
Примітно, що третьою стороною у цьому судовому рішенні виступало ТОВ “Трейд граніт інвест”.
ТОВ “Трейд Граніт Інвест” та скандальні закупівлі
Зрештою серія про знамениту компанію “Трейд граніт інвест”. Тут таке враження, що ДОТ не тільки наступає на ті ж самі граблі, а й сам ті граблі шукає. І це не тому, що Трейд граніт інвест має постачати продукти харчування у військові частини Тернопільської та Вінницької області, до цього торгувавши нафтопродуктами. Проблема в тому, що ця компанія вже працювала з ДОП, вигравала тендер і не лише потрапила у скандал із неякісними продуктами, але ще й судилася з ДОТ та з державної скарбниці було сплачено судовий збір у 582 890 грн.
Наступним поворотом у відносинах ТОВ “Трейд Граніт Інвест” та ДОТ став скандал із якістю продуктів харчування. Коли військові почали скаржитися, комісія на чолі із заступником міністра Віталієм Половенком виявила, що неякісні продукти поставило саме ТОВ “Трейд Граніт Інвест”. Це був тендер на суму 666 мільйонів гривень, який ТзОВ “Трейд граніт інвест” виграв у вересні 2023 року.
І хоча тоді Половенко не назвав компанії, про це розповіла радниця заступника міністра оборони Богдана Ярова на своїй сторінці у Facebook .
І ось знову ТзОВ “Трейд Граніт Інвест” серед постачальників продуктів. Чи не дивна ситуація?
Хто ж стоїть за ТОВ “Трейд Граніт Інвест”
Компанія “Трейд Граніт Інвест” за основним своїм видом діяльності займається оптовою торгівлею напоями, але більш відома вона на території інтернету за іншими видами діяльності – виробництво продуктів нафтопереробки, виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у., виробництво підйомного та вантажного -Розвантажувального обладнання і т.д. Її керівником є Павліченко Юлія Володимирівна. Однак тут не все так просто. Цю компанію ЗМІ пов’язують із колишньою групою “Трейд Коммодіті” Андрія Адамовського та екс-чиновника уряду Віктора Януковича Владислава Якубовського.
І справді, якщо в YouControl подивитися з ким пов’язана сама Павліченко, виникає історичний зв’язок з ТОВ “Українська локомотивна компанія”.
Саме її директором навіть на сьогоднішній день є Владислав Якубовський, а ось один із бенефіціарів якесь ТОВ “Інвестиційна компанія Євразія”.
Чому нас саме вона зацікавила? Саме тут серед засновників ми бачимо Владислава Якубовського та Дмитра Адамовського.
Отож Дмитро Адамовський з 2016 по 2019 рік був засновником ТОВ “Крим-Аромат”, зареєстрованого в “суб’єкті Російської Федерації республіці Крим”. Інформаційне джерело Антикор припускає, що Адамовський переписав свою фірму на підставних осіб. Адже Лукашенко В’ячеслав Іванович, на якого був переписаний ТОВ “Крим-Аромат”, має ще одну компанію – “Кримбуд-2012”, яка будує будинки в Ялті. І ось вона заробила за рік лише 1,2 мільйона рублів. А “Крим-Аромат” заробив торік 24 мільйони рублів. Тоді є два варіанти відповіді – або Лукашенко зумів купити такий успішний проект, або власник змінився лише формально, що правдивіше. Ще одним власником є Михайло Анатолійович Андрєєв, на якого спочатку було переписано частку Адамовського у ТОВ “Крим-Аромат” у 81,21%. До речі, пан Андрєєв теж ніколи не був знатним підприємцем, він торгує овочами в Бахчисарайському районі.
Якщо ж придивитися ще пильніше, то, судячи з ідентифікаційного коду, вказаного навпроти Адамовського, він є громадянином російської федерації.
Владислава Якубовського пам’ятають як скандального політика часів Януковича та власника компанії “Трейд Коммодіті”, яка зривала тендерні договори та постачала неякісне паливо за завищеними цінами.
Оскільки бачимо до ДОТу є багато питань, адже майже кожна компанія, з якою агентство уклало договір, має неприємний шлейф скандалів чи судових розглядів. Крім того, після можливого розірвання договорів із компаніями потрібно проводити нові тендери, а це може загрожувати перебоями у постачанні продуктів військовим. А тому журналісти звернулися із запитами до ДОП та компанії, які підписали договори на постачання продуктів харчування для військових – “Юнайтед фуд гру”, “Трейд Граніт Інвест” та “Гранпрі ЛТД”.