Попри невиконання керівництвом Державіаслужби деяких завдань і обов’язків, були призначені надбавки за інтенсивність у розмірі 250-500% посадового окладу, що спричинило до неекономного використання 666,3 тис. гривень бюджетних коштів.
Про це свідчать дані аудиту, проведеного Рахунковою палатою за 2021-2023 роки.
Планові витрати державного бюджету на Державіаслужбу у період 2021-2022 років передбачалися лише за спеціальним фондом згідно з Програмою і в обсягах, які становили 80% прогнозного обсягу щорічних надходжень державних зборів до Спецавіафонду, а саме 332 млн грн та 261 млн грн відповідно. При цьому визначена в ці періоди потреба в коштах за спеціальним фондом Програми була недостатньо обґрунтованою та деталізованою. Через ці недоліки у плануванні щорічно формувалися залишки невикористаних коштів, які на кінець 2021 року становили 157,66 млн грн, або 47,5% затверджених асигнувань, а на кінець 2022 року – 66 млн грн, або 25,4% затверджених асигнувань.
Державіаслужба витратила у 2021-2022 роках 12,6 млн грн коштів державного бюджету на оновлення та технічну підтримку ЄІС, яка не пройшла державної експертизи комплексної системи захисту інформації. ЄІС Державіаслужби не була модернізована, мету, на яку використовувалися кошти у розмірі 12 млн грн, на момент аудиту не досягнуто, тобто кошти використано нерезультативно.
У Державіаслужбі з 2008 року використовується комп’ютерна програма «Megapolis. Веб-реєстр», яка є платформою під час створення ЄІС. Програму розроблено ТОВ «Софтлайн ІТ», яке за щорічними договорами також надавало послуги з її розвитку та технічної підтримки. Слід зазначити: з метою надання професійної оцінки ефективності роботи придбаних Державіаслужбою програмних продуктів і послуг з їх обслуговування до аудиту залучено представника Мінцифри, яким за результатами проведених процедур надано експертний висновок.
Державіаслужба звернулась до ТОВ «Софтлайн ІТ» для надання пропозиції щодо оптимальних шляхів модернізації ЄІС. Через 11 днів компанія повідомила, що має оновлену версію комп’ютерних програм «Megapolis. Вебреєстр» 2.0-Х64 та «Авіаційні перевезення» 2.0-Х64, які є похідними продуктами «Megapolis. Веб-реєстр» та «Авіаційні перевезення» і містять розширену функціональність.
Державіаслужба звернулась до НДЦ для отримання експертного висновку щодо вартості програмних продуктів та уклала договір, згідно з яким було надано Економічний висновок, що визначає ринкову вартість «Megapolis. Вебреєстр» 2.0Х64 – 9 млн грн, «Авіаційні перевезення» 2.0-Х64 – 5 млн гривень.
У розділі 2 «Дослідження» Економічного висновку міститься застереження, що «…Вся інформація, надана Замовником, була прийнята як достовірна. Експертами не проводилась аудиторська або інша перевірка наданої інформації…». Таким чином, Економічний висновок щодо визначення ціни базується на даних, наданих зацікавленою стороною – розробником продукції ТОВ «Софтлайн ІТ», а саме на інформації (довідках) щодо трудовитрат (1657 людино-місяців) на створення двох програмних продуктів.