Ігнор або “Приходьте після війни”. Рух «Чесно» розповів у яких регіонах та містах влада сховалась в кущі.
Місцеві ради приховують свої рішення, прикриваючись війною та… “ковідом”.
Три облради та міськрада обласного центру закриті для громадян. Заборону відвідувати засідання сесій чи комісій вони досі пояснюють карантинними обмеженнями через COVID-19, йдеться на сайті Чесно.
За інформацією журналістів, найбільш відкритими для громадян є ради на заході України. Рух «Чесно» за пів року війни дослідив, які ради запровадили “локдаун демократії”, а які працюють найбільш прозоро.
З-поміж рад в обласних центрах найбільш відкритими є Чернівецька міськрада, яку очолює представник місцевої політичної партії “Єдина альтернатива” Роман Клічук.
Найгірші показники у Івано-Франківська, міський голова якого Руслан Марцінків представляє “Свободу”, та Запоріжжі. Це при тому, що Запоріжжя дуже близько до передової, а франківська рада працює в умовах відносної безпеки. Рада столиці при цьому відкрита лише наполовину.
Хмельницька обласна рада десь посередині (5-8 балів з 11 можливих) по рівню відкритості для громадян серед інших областей України.
Мапа рейтингу відкритості обласних рад
А от Хмельницька міська рада взагалі проігнорувала запит Руху «Чесно» на перевірку та залишилась «за закритими дверима».
Мапа рейтингу відкритості міських рад
Рух «Чесно» підготував не лише рейтинг прозорості роботи рад, а й детальний аналіз усіх критеріїв, аби місцева влада розуміла, що слід покращити, а громадяни могли вимагати у депутатів та голів рад прозорішої роботи.
Рейтинг відкритості сесіних засідань місцевих рад
Запити ЧЕСНО містили 11 маркерних питань щодо діяльності міськрад та облрад від 24 лютого до кінця липня 2022 року, які стали критеріями для оцінювання. Всі ці критерії не суперечать чинному законодавству. За кожну позитивну відповідь на сформульоване у запиті питання ми давали 1 бал. Якщо інформація оприлюднювалася до 24.02.2022 або публікується частково, це оцінювалося у 0,5 бала.
Журналісти «Чесно» додають, що у низці рад війна негативно вплинула на доступ до публічної інформації. І дуже часто місцева влада робить роботу ради закритою, посилаючись на нове законодавство (№ 2259-IX). Але питання, які стосуються інтересів нацбезпеки, приймає парламент, а не місцева влада. Якщо рада розглядає питання, яке не має потрапити в публічну площину, бо воно стосується оборони міста, то громада не може через це втратити право знати, що відбувається в міськраді.
Де засекречені засідання комісій?
Дані: Рух “Чесно”