Російська спокуса Євгена Черняка: чому українські правоохоронці не помічають російський бізнес вітчизняного мультимільйонера


В Україні Євген Черняк є досить популярним підприємцем, котрий зміг не лише створити глобальну алкогольну імперію, а ще й вийти в публічну площину завдяки популярному YouTube-каналу. Для багатьох наших співвітчизників Черняк залишається прикладом, адже як він себе позиціонує, він є «бізнесменом з народу».

Ті люди, які спілкувалися з Черняком значно ближче, говорять про нього інакше: він самозакоханий і досить неприємний персонаж. Однак, це суб’єктивна думка наших співрозмовників. Його справжні людські якості виражаються в іншому. У березні 2014 року Росія анексувала Крим, у квітні того ж року почала дестабілізацію на Донбасі, що призвело до майже 8-річної війни, яка переросла у повномасштабне вторгнення.

У цей же час компанія «Global Spirits» Черняка, яка відома своєю продукцією  «Хортиця», «Мороша», «Первак», «Одеса»  та іншою продовжила працювати не лише в Росії, а і на тимчасово окупованих територіях України. Навіть повномасштабне вторгнення не змінило нічого. Український підприємець переписав бізнес на підставних осіб, і продовжує заробляти у Росії.

Правосудна Феміда

Єдине, що не подобається Черняку — це правда. У минулому році наше видання неодноразово детально розписувало як продовжує працювати його бізнес на території Російської Федерації. Публічне висвітлення ситуації було не довподоби горілчаному магнату, тож він звернувся у суд з вимогою визнати неправдивими статті. Судова тяганина тривала майже рік, і завершилася буквально 2 дні тому. Суд відмовив Черняку у задоволенні позивних вимог у повному обсязі. Таким чином українське правосуддя визнало, що наші матеріали були достовірними, отже, Черняк має бізнеси в Росії. Повний текст судового рішення викладати ми не будемо (там текст на 10 сторінок), але його вступну та резолютивну частину оприлюднюємо.

Текст судового рішення у справі «Черняк проти Антикору»

Пройшов рік після публікації матеріалів про бізнес Черняка у країні-агресорі. Ми вирішили перевірити, чи позбувся він своїх підприємств у Росії, чи продовжує далі торгувати алкоголем у країні-агресорі, наповнюючи бюджет РФ податками, які в тому числі витрачаються на виробництво ракет, куль та іншого озброєння, яке щодня вбиває українців.

Прихований російський слід

Або Черняк всіх нас тримає за дурнів, або йому просто все одно. Горілка його брендів продовжує продаватися на території Росії, незважаючи на те, що вже майже півтора роки триває кровопролитна війна, яку РФ розпочали проти нас. Для того, щоб замаскувати продукцію, був проведений «смішний» ребрендинг: «Хортиця» стала «Хортою». Саме з такою назвою без проблем можна придбати горілку у Росії.

Горілка «Хорта» на російських прилавках

Крім 3 літер у назві не змінилося нічого: на пляшці розміщуються все той же фірмовий логотип, етикетка та опис. В українських магазинах «Хортиця» виглядає абсолютно ідентично. Як то кажуть: знайдіть 5 відмінностей.


Горілка «Хортиця» в українському магазині

Заради об’єктивності нашої статті розглянемо 2 протилежні варіанти.

Допустимо, що Черняк все ж таки продав свій бізнес у Росії. У такому випадку хтось незаконного використовує його бренд навіть не змінивши фірмовий стиль і вигляд пляшки. Будь-який поважаючий себе бізнесмен, уже звернувся би до ЗМІ та до суду з позовом про незаконне використання торгової марки. Черняк не зробив нічого. Горілка «Хорта» (читайте «Хортиця») далі продається у країні-агресорі, і це нікого не бентежить. Тому такий варіант ми би одразу відкинули.

Другий, більш ймовірний сценарій: Черняк продав свої заводи підставній особі, і продовжує виробляти та продавати алкогольні напої у Росії. Цей варіант також підтверджують російські пропагандисти: у лютому 2023 року один з популярних пропагандистських ресурсів (назву ми не будемо вказувати, щоб не популяризувати ЗМІ окупантів) підтвердив, що новий «власник» заводів Черняка Олександр Беспалов — «номінал». Виявилося, що «мультимільйонер», котрий придбав російські потужності Черняка є працівником «Родник и К» (один із заводів Черняка). Чому росіяни взагалі згадали про українського бізнесмена — тут все просто. За їхніми даними, начебто 10 % від доходу російських підприємств Черняка йдуть на підтримку ЗСУ. Хоча ми в це не віримо, але навіть, якщо це відповідає дійсності, такі дії українського олігарха — лише відбілення власної репутації.

Стаття росЗМІ про бізнес Черняка в РФ

Наповнення російського бюджету

Власне, сам Черняк не приховував, що до повномасштабної агресії, він мав 2 заводи на території РФ. Але, як ми вже зазначали, начебто їх продав. Активи українського бізнесмена у Росії є надприбутковими і дороговартнісними.

Згідно з офіційною бухгалтерію горілчаного заводу «Родник и К», підприємство отримало в 2022 році дохід у розмірі 7.2 мільярда рублів, прибуток склав 375 мільйонів. У той же час, вартість бізнеса оцінюється в 1.9 мільярдів рублів (близько 23 мільйонів доларів). Найбільш кричущим є той факт, що за минулий рік підприємство заплатило до бюджету країни-агресора понад 14 мільярдів рублів. За ці кошти російський військово-промисловий комплекс може виготовити 3 ракети «Калібр» або 6 танків Т-90. І це лише один завод Черняка.

Фінансова звітність ТОВ «Родник и К»

Інше підприємство, яке входило в групу «Global Spirits» Черняка має красномовну назву «Русский Север». Хоча цей горілчаний завод і менш прибутковий, тим не менше, він приносить значні кошти своєму засновнику. У минулому році дохід «Русского Севера» склав 4.2 мільярди рублів, чистий прибуток — 170 мільйонів. Вартість бізнеса становить близько 1 мільярда рублів або ж 12 мільйонів доларів.

Як і «Родник и К», «Русский Север» також приносить значні кошти російському бюджету: за минулий рік підприємство заплатило 8 мільярдів рублів до скарбниці держави-агресора. Це ще 1.5 ракети «Калібр» або ж 3 танки Т-90.

Фінансова звітність ТОВ «Русский Север»

Пану Черняку є що пояснити не тільки українській громадськості, а ще й Службі безпеки України. Чому олігарх впродовж 9 роки війни безкарно провадить бізнес в країні-агресорі? За ці роки структури Черняка сплатили до російського бюджету сотні мільярдів рублів за які нас зараз убивають.

В Україні триває війна протягом 16 місяців. Безліч жінок та дітей виїхали з держави через небезпеку, чоловіки призовного віку отримали заборону на виїзд закордон. Окрім волонтерів і людей, які мають проблеми зі здоров’ям або доглядають рідних. Цікаво: Черняк волонтер або непридатний до служби?

Інакше ми не можемо пояснити, як він з ще одним мутним молодим мультимільйонером спокійно виїжджає закордон, та організовує там якісь пафосні форуми.

Реклама заходу Черняка у Дрездені