Тиждень в Україні розпочався із нового корупційного скандалу: заступника міністра енергетики затримали на хабарі у пів мільйона доларів. Про це вранці 12 серпня повідомили в СБУ. За даними джерел «Української правди», йдеться про Олександра Хейла.
Це вже не перший підлеглий міністра енергетики Германа Галущенка, який може бути причетним до корупційних зловживань. На цьому зокрема у дописі у своєму Telegram-каналі наголошує нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк.
Як повідомили в самому Міненерго, заступника міністра «затримали за сприяння» очільника відомства Германа Галущенка. Водночас НАБУ, яке спільно з СБУ затримало посадовця, а також САП, яка здійснювала процесуальне керівництво, в офіційних повідомленнях про роль Галущенка не згадують. На це звернули увагу як опозиційні політики, так і антикорупційні активісти та журналісти-розслідувачі.
Наприклад, журналіст видання «Наші гроші» Юрій Ніколов із посиланням на власні джерела пише, що міністр енергетики Галущенко міг і не знати про затримання підлеглого в момент, коли воно відбувалося. За інформацією Ніколова, який не має сумнівів, що йдеться саме про Олександра Хейла, посадовця затримали ще в суботу, 10 серпня.
Практично одразу після повідомлень про затримання заступника міністра, Кабмін звільнив з посади Олександра Хейла, повідомив постійний представник уряду в Верховній раді Тарас Мельничук. Зважаючи на те, що саме Міненерго невідкладно внесло подання про звільнення затриманого чиновника, сумнівів у тому, що йдеться саме про Хейла практично не залишається.
То ж що стоїть за затриманням високопосадовця, і яка роль Галущенка у цій справі?
Міністерство вимагало хабар у державних підприємств?
Згідно із пресрелізом СБУ, Хейла затримали «на хабарі у пів мільйона доларів». За даними правоохоронців, «за цю суму чиновник, користуючись своїми повноваженнями, пообіцяв керівникам держпідприємств Львівсько-Волинського вугільного басейну безперешкодно передати у користування гірничовидобувне обладнання із шахт прифронтового району Донеччини».
Нардеп Ярослав Железняк звертає увагу на те, що у повідомленні СБУ йдеться про те, що заступник міністра разом із людиною, яку правоохоронці називають «тіньовим куратором», вимагав хабар від державного підприємства.
«Сам факт, що держпідприємство може легко заплатити хабар 500 тисяч [доларів США] кешем вже прямо говорить про те, скільки ж там крадеться грошей», – написав нардеп.
Відомо, щоб отримати дозвіл на евакуацію обладнання із зони бойових дій та його використання на шахтах західного регіону, навесні цього року представники галузі звернулися до заступника міністра енергетики. Однак посадовець, в чиї обов’язки входило збереження гірничої техніки, почав вимагати гроші за її вивезення, повідомляють в СБУ.
Правоохоронці кажуть, що «за домовленістю гроші мали передаватися п’ятьма частинами по 100 тис. доларів США на кожній зустрічі. Передача неправомірної вигоди відбувалась через залучених спільників».
Служба безпеки України зазначила, що поетапно задокументувала кожен із «траншів». І в результаті правоохоронці затримали посадовця Міненерго та трьох його спільників «на гарячому» після отримання третього траншу.
Сам затриманий Олександр Хейло поки не коментував ситуацію. Радіо Свобода намагається зв’язатися з ним, щоб дізнатися його позицію щодо звинувачень у хабарництві.
Заступника міністра енергетики Олександра Хейла затримали на хабарі у $500 тис. ще в суботу, 10 серпня.
Що відомо про Хейла?
За інформацією журналіста Юрія Ніколова, Олександр Хейло є «стовідсотковою креатурою міністра Галущенка». Радіо Свобода наразі не може підтвердити це твердження, однак, попередній шлях Хейла дійсно може вказувати на те, що по службі його просував саме міністр енергетики.
З відкритих джерел відомо, що Хейло кілька десятиліть працював у вугільній сфері. З даними медіа, у період з 2013 по 2022 рік він обіймав керівні посади у державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», а також у ПАТ «Центренерго», контрольний пакет якого належить державі.
Вже за каденції Галушенка як міністра енергетики, у грудні 2022 року Хейло очолив ДП «Укрвугілля». Це держпідприємство напряму підпорядковується відомству Галущенка. Саме з «Укрвугілля» Хейло і переходить на посаду заступника міністра енергетики.
Як випливає із повідомлень правоохоронців, на цій посаді Хейло міг вимагати хабарі зокрема за видачу дозволів на вивезення державного майна з прифронтових територій.
На момент виходу цього матеріалу представники Міненерго не знайшли можливості оперативно прокоментувати звинувачення у бік міністра Галущенка. Радіо Свобода також надіслало офіційний інформаційний запит у пресслужбу міністерства із проханням прокоментувати інформацію про те, що затриманий посадовець міг бути «людиною Галущенка». Ми готові опублікувати коментарі міністерства, коли вони надійдуть.
Яка роль міністра Галущенка у затриманні?
У громадській організації «Центр протидії корупції» звертають увагу на те, що офіційні повідомлення про затримання Олександра Хейла вийшли практично одночасно (рівно о 10 ранку) на ресурсах САП, НАБУ, СБУ, Київської Генпрокуратури, Офісу Генпрокурора та Міненергетики. От тільки формулювання ці органи використовують різні, і відмінність, яка найбільше впадає в вічі, – це роль самого міністра Галущенка у розкритті корупційної схеми.
«ЦПК» пише, що у повідомленнях НАБУ і САП нічого немає про нібито сприяння Галущенка у затриманні свого заступника, хоча, як стверджують активісти, «саме НАБУ і САП – ключові органи у цьому розслідуванні за підслідністю».
Вже у повідомленні ОГП, яка є керівною організацією САП, з’являється формулювання про «взаємодію з керівництвом Міненерго». А от в СБУ про «сприяння міністра» Галущенка пишуть у заголовку пресрелізу.
Нагадаємо, що керівництво СБУ та ОГП призначає Верховна Рада за прямим поданням президента України. НАБУ і САП вважаються незалежними від інших гілок влади антикорупційними органами, хоча, за даними журналістських розслідуванням та відкритими даними, конкурси на посади їхніх очільників, ймовірно, могли відбуватися під тиском з офісу президента.
Як зазначають активісти «ЦПК», сам факт того, що Міненергетики опублікувало свій пост про затримання заступника міністра одночасно із СБУ і ОГП, викликає подив: «якщо поінформованість органів правопорядку і прокуратури, які беруть участь у розслідуванні, зрозуміла, то поінформованість Міністерства про деталі справи вражає».
За даними джерел журналіста Юрія Ніколова, затримали Хейла у суботу 10 серпня, і в Міненерго про це дізналися тоді ж. «Тобто все «сприяння міністра» звелось до того, щоб у понеділок поставити питання про звільнення Хейла. Коли той вже був затриманий», – зазначають у «ЦП», цитуючи Ніколова.
Радіо Свобода надіслало запит у Міненергетики, щоб дізнатися, як саме міністр Галущенко посприяв затриманню свого заступника, а також чи справді публічна комунікація про затримання Хейла могла бути скоординованою із СБУ. Ми опублікуємо позицію відомства, коли отримаємо відповідь на запит.
Це не перший корупційний скандал, пов’язаний із Галущенком
Як пише нардеп Железняк, випадки, коли підлеглих нинішнього міністра енергетики ловлять на хабарях, непоодинокі. «То вже традиційна історія», каже він.
Дійсно, наприкінці липня НАБУ повідомило про підозру у зловживаннях колишньому заступнику Галущенка Максиму Немчинову – його підозрюють у змові, яка призвела до збитків компанії «Центренерго», більшість акцій якої належить державі.
А колишній перший заступник Галущенка Юрій Власенко проходить по іншій справі, яку веде ДБР: Власенко був головою аукціонного комітету, який провів додатковий аукціон, на якому, ймовірно, продав скраплений газ виробництва державної «Укрнафти» компаніям, пов’язаним із групою «Приват» (основними бенефіціарами якої є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов – прим. ред.) за заниженою ціною. До речі, доповідачем про підготовку додаткового аукціону був інший заступник міністра енергетики Микола Колісник.
В жовтні 2023 року НАБУ та САП повідомили про підозру в розтраті бюджетних коштів низці посадовців «Енергоатома», в тому числі Миколі Божку – керівнику підрозділу «Енергоатома» «Атомпроєктінжиніринг».
Цей підрозділ завищив ціну робіт з будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива утричі, йдеться у повідомленні НАБУ. «У результаті цих дій ДП НАЕК «Енергоатом» переплатило майже 100 млн грн», – резюмували у відомстві.
Документи по цій закупівлі підписували, і відповідно затверджували, як сам міністр Галущенко, так і голова «Енергоатома» Петро Котін.