У середині серпня голова Львівської обласної військової адміністрації (ЛОВА) Максим Козицький повідомив про запуск чат-боту, через який можна анонімно повідомити про будь-які прояви корупції.
«Я свідомий того, що у ЛОВА чи в інших держструктурах можуть бути нечесні люди. Але їх стане менше тільки тоді, коли чесні відверто говоритимуть про дії порушників, – писав Козицький. – Якщо ви стали свідком корупційних дій, повідомте про це через чат-бот у телеграмі, додавши відповідні докази. Якщо випадок стосується співробітників або структур, які підпорядковуються ОВА, то розслідування розпочнемо негайно».
За три тижні цим чат-ботом скористалися лише четверо людей, стверджують в апараті ЛОВА.
Тим більш цікавою чиновникам і правоохоронцям мала б видатися історія, якою журналісти видання NGL.media займалися кілька місяців. Ця історія, як її не крути, свідчить саме про корупцію – точніше про те, як приватні інтереси плутають з державними. І ця помилка обійшлася платникам податків – нам з вами – у 25 млн грн.
Курортне селище Східниця на Львівщині тривалий час було в тіні розкрученого і відомого Трускавця. Саме в Трускавець їхали відпочивальники, вкладали гроші в нові готелі і проводили партійні з’їзди. Але, схоже, цьому прийшов кінець. Тому що саме в Східниці тепер будують нові дороги і нові готелі. Щоправда, добиратися туди туристам доводиться через той же Трускавець і Борислав з розбитими дорогами, а трускавецьку об’їзну дорогу, яку почали будувати через загрозу обвалу основного в’їзду у місто, не можуть добудувати вже кілька років.
Львівський підприємець Зіновій Козицький (зліва) і його син Максим Козицький, який очолює Львівську ОВА (фото Максима Козицького)
Таку зміну пріоритетів складно пояснити – хіба тим, що Східницею зацікавився батько голови ЛОВА Максима Козицького, відомий і впливовий бізнесмен Зіновій Козицький. Він вже збудував тут великий готельно-відпочинковий комплекс і, схоже, збирається будувати ще один, а ще, подейкують, і лижну трасу. І все це протягом останніх двох років.
Звичайно, можна лише захоплюватись українським бізнесменом, який під час повномасштабної війни інвестує у розвиток туристичного бізнесу, створює нові робочі місця, власним прикладом покращує інвестиційний клімат тощо. Якби не те, що робиться це з використанням бюджетних коштів і службового становища сина.
Приватна дорога коштом платників податків
Реконструкцію вулиці Гірської у Східниці загальною вартістю 12,76 млн грн почали восени 2021 року, проте підрядник – турецька компанія «Онур» – встиг до кінця року відремонтувати коштом держбюджету лише незначний відтинок на 1,9 млн грн. Наступні півтора року про завершення проєкту не згадували через повномасштабну війну.
На початку червня 2023 року селищний голова Східниці Іван Піляк звернувся до голови Львівської ОВА Максима Козицького з офіційним листом, прохаючи продовжити ремонт коштом уже обласного бюджету.
«В цей складний час військової агресії Російської Федерації проти України важливим є створення нових робочих місць, розвиток туристичного сектору та збільшення потоку відвідувачів, що позитивно впливає на місцеву економіку. Продовження ремонту цієї дороги дасть можливість покращити дорожньо-транспортну інфраструктуру та умови життя населення Східниці, а також підвищити інвестиційну привабливість», – йшлося у листі Піляка до голови ЛОВА.
Незабаром Максим Козицький погодив продовження реконструкції, вартість якої за півтора року простою зросла майже вдвічі – до 25 млн грн. Раніше для виділення грошей необхідне було рішення обласної ради, проте за останні два роки депутати повністю втратили вплив на розподіл обласного бюджету, яким тепер розпоряджається виключно ЛОВА.
Реконструкція вулиці Гірської у Східниці виявилась найдорожчою зі списку доріг, профінансованих ЛОВА у 2023 році – і, напевно, найбільш сумнівною з точки зору пріоритетності.
Це крута бічна вуличка на околиці Східниці, обабіч якої широко розкидані менше як десяток хат, у тому числі і закинутих, та невеличкий готель. Проте навіть після реконструкції під’їзди до них залишились у первозданному ґрунтовому вигляді. Покращення очевидне, але навряд чи суттєво вплине на життя мешканців.
Готельно-відпочинковий комплекс компанії «Нормаз плаза», яка перебуває під контролем Зіновія Козицького (фото NGL.media)
Насправді оновлена майже двокілометрова вулиця з гладеньким асфальтом і ліхтарями освітлення проїжджої частини вплине лише на один об’єкт, розташований формально уже за межами Східниці, на вершині чудового пагорба. Саме тут стоїть уже готовий до відкриття розкішний відпочинковий комплекс, який належить Зіновію Козицькому, батькові Максима Козицького. Окрім готелю на 60 номерів, найдешевший з яких коштує від 9900 грн/ніч, тут добудовують ще 11 окремих котеджів. Усе це разом позиціонують як «велнес-курорт «Панорама Східниця».
Готель Козицького
На відремонтовану вуличку у Східниці, яка до того ж у кількох місцях була перекрита табличками «приватна територія», першим звернув увагу львівський громадський активіст Святослав Літинський ще у травні. Він також з’ясував, що будівництвом нового готелю займається компанія «Нормаз плаза», співласником якої є Зіновій Козицький. Оскільки помітного зацікавлення у правоохоронних органах ця історія не викликала, в кінці червня активіст через суд домігся, щоб НАБУ почало досудове розслідування, проте жодного руху у цій справі наразі нема.
NGL.media кілька місяців вивчали цю ситуацію і загалом ми можемо підтвердити висновок Літинського – голова Львівської ОВА Максим Козицький витратив 25 млн грн з бюджету на дорогу до приватного курорту свого батька. Втім, під час нашого розслідування ми виявили ще кілька промовистих фактів.
Земельна ділянка загальною площею майже 9 га, на якій розташований новий готельно-відпочинковий комплекс, юридично належать компанії «Нормаз плаза», яка виступила замовником будівництва. Половина (50%) цієї компанії належить Зіновію Козицькому через ТОВ «Вест Енерджі», інша половина ще донедавна належала відомому львівському бізнесмену Віталію Ломаковичу. Проте він, схоже, вийшов з цього бізнесу – 30% «Нормаз плаза», які раніше були у Ломаковича, тепер належать 23-річній Каріні Тертичній, яка позиціонує себе як арт-менеджерка і уже принаймні рік живе у Лондоні. Вона є донькою львівської нотаріуски Елеонори Тертичної, адреса офісу якої збігається з адресою офісу головної компанії Зіновія Козицького «Західнадрасервіс» у Львові, а сама Каріна Тертична раніше працювала у благодійному фонді Козицького.
У серпні цього року Віталій Ломакович офіційно вийшов і зі своєї компанії з управління активами «Оптіма-Капітал», якій досі належить 20% «Нормаз плази».
Цікаво, що «Нормаз плаза» – не єдина компанія, в який частка Ломаковича перейшла до Каріни Тертичної. У червні 2024 року вона отримала його частку у ще чотирьох компаніях: «Львівська міжнародна школа», «Атрія-В», «Орпей» та «Вікарта».
Можна припустити, що таким чином Зіновій Козицький отримав повний контроль над «Нормаз плазою», або ж молода арт-менеджерка стала своєрідним прикриттям Віталія Ломаковича, у якого зовсім нещодавно були проблеми з правоохоронними органами та арештом майна. У будь-якому разі його продовжують позиціонувати як співінвестора відпочинково-оздоровчого комплексу «Панорама Східниця СПА Резорт» – саме так його представлено у сюжеті від Lviv Media у липні цього року.
Віталій Ломакович не відповів на прохання NGL.media про коментарі до цієї статті.
Другий етап
Приблизно за два кілометри від «Панорами Східниця» далі у гори розташований хутір Гута. Коли у соцмережах почали обговорювати доцільність витрачання 25 млн грн на нову дорогу до приватного відпочинкового комплексу, заступник голови селищної ради Східниці Петро Кость запевняв, що вона потрібна, бо екстрені служби, зокрема, і швидка допомога, не можуть доїхати до Гути, а взимку тамтешні мешканці можуть добратися до Східниці лише саньми.
Проблема у тому, що на тому хуторі ніхто постійно, а тим паче взимку, не живе. У цьому журналісти NGL.media переконалися, поспілкувавшись з місцевими. На хуторі справді є кілька старих хат, але вони переважно занедбані, а деякі використовують лише як дачу з городом.
Проте уже незабаром Гута зміниться, адже у тутешньої землі з’явилися нові власники. У серпні цього року щонайменше чотири гектари у Гуті перейшли у власність Зіновія Козицького і згаданої уже вище Елеонори Тертичної. Місцеві переконані, що тут будуватимуть новий великий відпочинковий комплекс.
На такі плани натякає стан дороги, що веде до хутора. Ще у липні збудована за бюджетні гроші дорога завершувалася великим кільцем біля «Панорами Східниця», далі тягнувся порослий травою розбитий лісовий путівець. Тепер він виглядає так.
Стан колишньої лісової дороги до хутора Гута у серпні 2024 року (фото NGL.media)
Дорогу до Гути значно розширили і убезпечили від підмивів, облаштувавши кілька гідротехнічних споруд. Асфальту наразі нема, що й зрозуміло – попереду велике будівництво. Розширений і укріплений відтинок довжиною близько 1,7 км завершується якраз біля ділянок Козицького і Тертичної.
Самобуд за 24,5 млн грн
Дорога до хутора Гута всіяна будівельною технікою турецької компанії «Онур», яка збудувала і перший майже двокілометровий відтинок до «Панорами Східниця». Проте замовник будівництва, як з’ясувалося, змінився.
Якщо першу частину дороги замовляла Східницька селищна рада, а оплачували роботу з обласного бюджету, то другу частину замовив і оплачує приватний інвестор. В «Онурі» відмовилась розкрити NGL.media його ім’я, визнавши лише, що будівництво дороги на приватне замовлення – рідкісний випадок в історії цієї компанії.
NGL.media впродовж кількох тижнів намагалися з’ясувати це у Східницькій селищній раді, однак і голова Іван Піляк, і його заступник Петро Кость, і секретар ради Юрій Журавчак всіляко уникали відповіді. Врешті-решт, селищній раді довелося дати відповідь на офіційний запит NGL.media, з якої випливає, що замовником реконструкції дороги до Гути є ТзОВ «Нормаз Плаза», а вартість проекту складає 24,45 млн грн.
Вартість реконструкції приблизно 1700 метрів лісової дороги співмірна з вартістю ремонту і освітлення вул. Гірської протяжністю 1,9 км, який обійшовся у 25 млн грн. Таким чином, загальна вартість складе майже 50 млн грн, з яких половина оплачена коштом платників податків.
Рішення про таке використання бюджетних грошей ухвалював голова Львівської ОВА Максим Козицький, що є очевидним конфліктом інтересів – адже єдиним реальним вигодонабувачем найбільшої витрати ЛОВА на дороги у 2023 році виявилась компанія його батька.
Максим Козицький відмовився від коментарів до цієї статті, переадресувавши питання NGL.media до свого заступника Юрія Бучка, який переконує, що у ЛОВА нічого не знають про цю дорогу у Східниці.
Питання законності розширення і реконструкції приватної частини дороги залишається нез’ясованим. Східницька селищна рада відмежувалася від причетності до цього проєкту. Департамент дорожнього господарства ЛОВА, який опікується місцевими автодорогами, теж не в курсі про масштабне будівництво між Східницею і Гутою. Таку ж відповідь NGL.media отримали і у головному управлінні Держгеокадастру у Львівській області. Фактично, це схоже на самовільне будівництво без будь-яких дозволів.
Відмовився від коментарів і Максим Мохнач, директор компанії «Нормаз плаза», яка замовила і оплачує продовження дороги до Гути. Зв’язатися з власником «Нормаз плаза» Зіновієм Козицьким NGL.media не вдалося – жоден з контактних телефонів у чисельних компаніях бізнесмена не відповідав.
Львівський активіст Святослав Літинський, завдяки якому ця історія стала публічною, вважає, що продовження будівництва дороги уже за приватні гроші стало можливим лише завдяки розголосу.
«Можливо, вони зрозуміли, що це було нечесно і неморально, а тепер використали таку ж суму на дорогу загального користування. Мені подобається такий розвиток подій. Але, звичайно, вони мали це зробити від початку. Думаю, якби не підняли це питання публічно, то і цей другий шматок дороги проклали б теж за бюджетні гроші», – каже Літинський.