Корупція в МСЕК: кому йдуть мільйонні потоки за інвалідність


В Україні значно зросла кількість корупційних скандалів навколо медико-соціальних експертних комісій – МСЕК.

Під час обшуків квартир медичних експертів правоохоронці знаходять величезні мільйонні заощадження у валюті, також у членів МСЕК із більш ніж скромними зарплатами виявляють дорогу нерухомість, у тому числі за кордоном та оформлений на близьких родичів бізнес.

Журналісти з’ясували, як працюють корупційні схеми МСЕК.

Корупція в МСЕК була завжди, але до війни вона стосувалася, в основному, цивільних осіб.

Основний тіньовий заробіток членам МСЕК приносили подовження та підтвердження ступенів – груп інвалідності людям, яким за медичними показниками це вже не належало. Справа в тому, що підтверджувати групу інвалідності було необхідно кожного року. Втім, пільги і пенсії інвалідам усіх трьох груп були невеликими, відповідно, розмір хабарів, принаймні до війни, був не дуже високим. Наприклад, підтвердження першої чи другої групи для людини, здоров’я якої вже не підпадало під нормативи для присвоєння цих груп (людина просто одужувала після операції чи виліковувалася), коштувало від тисячі до двох тисяч гривень.

Масштабні потоки хабарів почали надходити в МСЕК після початку мобілізації. Присвоєна група інвалідності давала можливість легально ухилитися від призову в армію.

За інформацією джерел у поліції, після початку війни в МСЕК з’явився своєрідний прайс-лист на присвоєння інвалідності потенційним мобілізантам.

Перша група – від 8 до 10 тисяч доларів, друга – 7 – 8 тисяч, третя – від 5 тисяч. Суми хабарів варіюються залежно від регіону, найбільше члени МСЕК брали у великих містах. Частина хабара – від 500 до тисячі доларів йшла посередникам, які знаходили бажаючих.

Найпопулярнішими захворюваннями для фіктивного присвоєння груп інвалідності стали психоневрологічні, хвороби мозку, а також опорно-рухового апарату.

Однак підроблені присвоєння груп інвалідності проводити неможливо без підтримки «суміжників» – довірених лікарів у профільних державних клініках і діагностичних центрах – рентгенологів, спеціалістів магнітно-резонансної томографії, для присвоєння групи інвалідності потрібні підстави у вигляді серйозного діагнозу з історією хвороби та висновками лікарів. Тому хабарами довелося ділитися, проте основна частка, до 70 відсотків суми, залишалася членам МСЕК.

Після вступу в дію закону про посилення мобілізації, ціни на інвалідність різко зросли. І зараз інвалідність «коштує» від 10 до 20 тисяч доларів.

Ще одним потужним корупційним потоком МСЕК стало отримання права на відстрочку від мобілізації родичам інвалідів, які підлягають призову в армію, у випадку, якщо інвалідам потрібен догляд.

Право визначати, чи потрібен догляд за родичем-інвалідом і, відповідно, відстрочка від мобілізації їх опікунам, належить саме МСЕК.

При цьому, присвоєння груп інвалідності цивільним і визначення того, чи потрібен їм догляд та опіка, не підконтрольні ТЦК та СП, а також військово-медичним комісіям. Відповідно, це різні фінансові потоки.

Розміри хабарів на надання права на відстрочку родичам інвалідів трохи менші. Від 6 до 10 тисяч доларів. Схема такого роду доволі проста – за хабар раніше цілком дієздатний інвалід першої чи другої групи отримує статус такого, що потребує догляду. Після цього інвалід вказує на людину, яка готова надати йому догляд. Далі МСЕК видає документ про догляд за інвалідом і, на підставі такого документа, чоловік отримує відстрочку в ТЦК.

Загалом йдеться про величезні корупційні потоки в десятки мільйонів доларів, які отримують корупціонери МСЕК, структурно включені до системи Міністерства охорони України.

За словами джерела в МСЕК, частину цих грошей голови комісій передають вищому керівництву – функціонерам МОЗ.

Тому розміри хабарів за посади в МСЕК після війни також захмарили – від $20 тисяч за члена комісії до $100 тисяч – за пост голови міжрайонної МСЕК.