Основне управління Нацполіції Києва проводить розслідування щодо можливого розтрачання та привласнення бюджетних коштів під час виконання капітальних ремонтів мереж вуличного освітлення на 13 вулицях в Оболонському районі (здебільшого – в Пуща-Водиці).
За даними правоохоронців, КП “Київміськсвітло” провело формальний тендер, обравши “заздалегідь визначених” підрядників, а надалі завищило об’єми робіт та вартість обладнання у договірних зобов’язаннях. Точна сума збитків наразі невідома, але в 2022-2023 роках на ці ремонти витрачено як мінімум 28,5 млн гривень (правоохоронці натякають на значно більші витрати). За версією слідства, передумови до розкрадань бюджетних коштів створювало КП “Київекспертиза”: її посадовці надали офіційні висновки щодо об’єму пошкоджень на ділянках мереж зовнішнього освітлення внаслідок обстрілів з боку Росії, які не відповідали дійсності.
Як стало відомо КВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12022100000000723, відкритого 27 вересня 2022 року Головним управлінням Нацполіції Києва. Попередня правова кваліфікація злочинів, які розслідуються, – ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення і розтрата майна, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного стану).
Які саме порушення маються на увазі
Як стало відомо правоохоронцям, 1 серпня 2022 року працівники КП “Київекспертиза” обстежили мережі зовнішнього освітлення в Пущі-Водиці на ділянках, пошкоджених внаслідок військових дій, спричинених агресією з боку Росії. За результатами цих обстежень були складені акти та звіти. До переліку пошкоджених об’єктів увійшло 12 вулиць у Пуща-Водиці, а також проспект Мінський в житловому масиві Оболонського району.
Згодом “Київекспертиза” направила ці дані до Київської міськдержадміністрації (КМДА) – з метою виділення бюджетних коштів для відновлення та капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення. Після цього муніципалітет офіційно призначив замовником робіт КП “Київміськсвітло”.
В подальшому, у 2022-2023 роках, це підприємство провело відкриті торги та уклало договори на капітальне ремонт із двома компаніями – ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” і ТОВ “Інтернешнл Бізнес”. Загальна кількість угод та кошторис робіт в судових рішеннях не уточнюються, але договори стосуються, серед іншого, капремонтів мереж освітлення на вулицях Ірини Жиленко, Курортній, Миколи Юнкерова і Федора Максименка (всі – Пуща-Водиця) з вартістю робіт близько 28,5 млн гривень мінімум. Правоохоронці вказують на ще певну кількість угод, які їх зацікавили, але без конкретики, тому загальна вартість робіт може бути вищою.
Під час досудового розслідування правоохоронці, із залученням спеціаліста, оглядали вказані у звітах “Київекспертизи” об`єкти і не виявили пошкоджень на відповідних ділянках мереж зовнішнього освітлення. Ці огляди проводилися ще до проведення т.зв. “капітальних ремонтів” – розслідування було розпочато до укладення договорів. У зв’язку з цим правоохоронці дійшли висновку, що службові особи КП “Київекспертиза” внесли свідомо неправдиві дані до “звітів за результатами обстеження освітлення” – щоб створити умови для розкрадання бюджетних коштів на ремонтні роботи.
Скріншот судової ухвали по цій справі від 17 вересня 2024 року
Слідчі також вважають, що тендери для підрядників були проведені формально, а обрані компанії були визначені заздалегідь і фактично підконтрольні “Київміськсвітлу”. Також правоохоронці встановили, що обсяг виконаних робіт з капремонту менший, ніж передбачено в кошторисах, а вартість матеріалів (опори, кронштейни, світильники) значно завищена.
Крім того, було виявлено, що для проведення робіт залучили деякі субпідрядні організації, виробником обладнання було ТОВ “Інтелтек Україна”, і це обладнання поставлялося за завищеними цінами у змові з посадовцями “Київміськсвітла”; компанії “Експрес Енерджі Трейд” та “Інтернешнл Бізнес Груп” також підконтрольні цій компанії.
В межах цієї справи правоохоронці отримали дозвіл суду на обшуки та вилучення документів. 8 квітня 2024 року Голосіївський районний суд дозволив вилучити документи (видаткові накладні, товарно-транспортні накладні), що зберігаються у не названого фізичного особи-підприємця, який надавав експедиторські послуги одному з постачальників обладнання. Також 17 вересня 2024-го суд дозволив доступ до інформації щодо банківських рахунків певних осіб, пов’язаних із провадженням.
Про фігурантів
Згідно з аналітичною системою Youcontrol, київське ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” зареєстроване у січні 2019 року, його кінцевий бенефіціар, засновник та керівник – Олег Пазенко. ТОВ “Інтернешнл Бізнес Груп” зареєстроване в березні 2018 року, його власник, засновник та директор – Леонід Воєйков.
Обидві компанії постійно співпрацюють з КП “Київміськсвітло”. За даними бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” уклало з цим підприємством 15 договорів на суму 106,5 млн гривень, а ТОВ “Інтернешнл Бізнес Груп” – 39 угод на загальну суму 157,4 млн гривень.
ТОВ “Інтелтек Україна” було засноване у листопаді 2010 року, керівник Віталій Купчак, засновники – компанія з США “Айтідаблю Системс” і Олександр Петруньок, кінцеві бенефіціари – Олександр Лопатін (США) та Михайло Жернов (на колажі праворуч). Олександр Петруньок до травня 2021 року був співвласником ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” разом зі своїм родичем Глібом Петруньком, який був співвласником до травня 2024-го.
Система Youcontrol відносить ТОВ “Інтелтек Україна” до інвестиційної групи “Мілстоун і Ко”, що об’єднує близько 15 компаній і надає послуги по залученню капіталу, злиття та поглинання, інвестицій та управління активами. Ключова особа групи – Михайло Жернов.
Раніше КП “Київміськсвітло” не раз фігурувало в кримінальних провадженнях стосовно можливих “бюджетних розпилів”.
Ще наприкінці 2017 року Генпрокуратура України підозрювала групу осіб, включаючи керівництво КП “Київміськсвітло”, у крадіжці бюджетних коштів у великих розмірах. Вважалося, що схема організована на початку 2017 року для підготовки столиці до конкурсу “Євробачення”, коли витрачено понад 68 млн гривень на ремонт освітлення за завищеними цінами.
У жовтні 2018 року СБУ відкрило кримінальне провадження через можливе привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Київміськсвітло” за змовою з керівниками ТОВ “Аура лайт”, розкрадання державних коштів під час закупівлі електроламп на 3,9 млн гривень.
Нацполіція розслідує можливі “бюджетні розпили” під час капітального ремонту бази КП “Київміськсвітло” на вул. Машинобудівній. ТОВ “Акорд”, яке отримало за роботи понад 14 млн гривень, завищило вартість капремонту з допомогою афілійованих підприємств. Зокрема, матеріали і транспортні послуги закуповувалися втридорога у ПП, де директором була бухгалтерка “Акорду”. Правоохоронці вже провели декілька обшуків та планують отримати ще низку документів того, щоб довести вину фігурантів.
Порушення в роботі КП регулярно фіксують фахівці Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА. Восени 2019-го вони повідомили, що “Київміськсвітло” неефективно витратило бюджетні кошти на капітальний ремонт мереж зовнішнього освітлення у 2018 році. Було виявлено втрати на 15,9 млн гривень разом із 12 підрядниками на 112 об’єктах. Замість польських опор фактично встановлювали вітчизняні.
У минулому році аудитори повідомили, що у 2022-му КП “Київміськсвітло” неефективно витратило понад 2,2 млн гривень під час капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення на вул. Оноре де Бальзака з заміною ламп на світлодіодні. Це говорить про те, що витрати на роботи завищені, оскільки не були проведені належні аналізи ринкових цін.
З кінця 2022 року КП “Київміськсвітло” очолює Леонід Самохвалов. Попередні керівники – Володимир Круценко (листопад 2017-серпень 2022) та Юрій Ткаченко (серпень-грудень 2022).
Це підприємство підпорядковується КК “Київавтодор”, якою з 19 травня 2020 керує Олександр Федоренко(до 5 липня 2022 як в.о. гендиректора). Корпорація підпорядкована Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, з 1 вересня 2021 року під керівництвом Руслана Кандибора.
КП “Київекспертиза” з 2008 року очолює Михайло Хорошевський (на колажі ліворуч). Підприємство підпорядковане Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, очолюваному з 4 березня 2016 року Оксаною Колтик.
Діяльність обох департаментів контролює очільник Києва Віталій Кличко.