Долар в Україні має коштувати 8,3 гривні – аналітики

Долар в Україні має коштувати 8,3 гривні - аналітики

Відповідно до нового рейтинга The Big Mac Index, українська гривня недооцінена на 69,5%, відповідно долар повинен коштувати 8,3 гривні.

Такі дані наведені в дослідженні The Economist.

У січні 2017 року Біг Мак, який береться за еталон, в американських McDonald`s коштував $5,06. У порівнянні з бенчмарком найбільш переоціненою валютою став швейцарський франк: його курс завищений на 25,5% при вартості Біг Мака в $6,35. Ще однією країною, де курс національної валюти завищений, стала Норвегія. Виходячи з того, що Біг Мак там коштує $5,67, крона переоцінена на 12%.

Найгірший показник в The Big Mac Index у Єгипту. У цій країні бургер коштує $1,46, тому недорахунок курсу фунта становить 71,1%.

До речі, раніше в недооцінених лідерах була Венесуела: в липні 2015 року Біг Мак тут коштував $0,67, у січні 2017 року – вже $5,25.

Занадто високий курс і у гривні, вважають експерти The Economist. Так, Біг Мак в Україні коштує $1,54, тобто 42 гривні. Беручи до уваги офіційний курс української валюти, аналітики вирахували, що долар повинен коштувати 8,3 гривні. Таким чином, українська національна валюта недооцінена на 69,5%.

The Big Mac Index був придуманий у 1986 році британським журналом The Economist. Коли видання почало визначати свій індекс, McDonald`s мала близько 8 тис. ресторанів швидкого харчування в 23 країнах світу, зараз же компанія веде свою діяльність в більш ніж 120 країнах. Однак не тільки поширеність фаст-фуду по всьому світу дозволяє обрати його мірилом. Його складові компоненти – булочка, м’ясо, сир та овочі – багато в чому відображають загальну ситуацію в окремо взятій державі, оскільки на вартість гамбургера впливають ціни на сировину, оренду, рекламу, витрати на робочу силу, податкові ставки і таке інше.

Метод розрахунку індексу Біг Мака безмежно простий, як і сам бургер. Для того, щоб визначити реальний курс і адекватність офіційного курсу, який встановлюється головним банком держави по відношенню до долара США, потрібно порівняти вартість Біг Мака в США та в іншій країні. Тобто використовується так звана теорія паритету купівельної спроможності (PPP) – в довгостроковій перспективі обмінні курси валют можуть бути орієнтовані на зрівняння вартості товарів і послуг.