Службові особи КП «Київський метрополітен» розтратили 54 000 000 млн грн місцевого бюджету шляхом перерахування їх на підприємство, яке визнано судом фіктивним.
У червні 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення службовими особами КП “Київський метрополітен” кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 КК України за № 12017100100006110. Було встановлено, що службові особи метрополітену розтратили 54 млн грн з місцевого бюджету шляхом перерахування їх на підприємство, яке визнано судом фіктивним. При цьому, перші 10 млн грн були переведені ще у 2009 році, а більш вагому суму у 44 млн грн посадовці перераховували вже у 2015 році, достовірно знаючи про те, що підприємство, яке “прийме” гроші – фіктивне.
Метро є? Метро – немає!
Втім, уся пікантність ситуації полягає у тому, що за своїм призначенням гроші повинні були стати компенсацією ВАТ “ДОК-3” за їхні будівлі, що розташовані на Подолі по вулиці Межигірській. Саме через цю ділянку місто планувало будувати Подільський мостовий перехід через р. Дніпро та Подільсько-Вигурівську лінію метрополітену. Ту саму нову і довгоочікувану киянами гілку метро, яка нарешті повинна з’єднати Троєщину єдиною мережею транспорту, котра не буде залежати від дорожнього трафіку. Але, все склалося не на користь мешканців столиці.
“ДОК-3” оголосив себе банкрутом і у 2009 році передає всі права вимоги до метрополітену ТОВ «Промислово-інвестиційний союз», який і отримує від комунального підприємства перші 10 млн грн. У 2013 році вироком Подільського районного суду м. Києва по справі № 758/15698/13-к було визнано, що ТОВ “Промислово-Інвестиційний Союз” не мало на меті здійснювати підприємницьку діяльність, оскільки було фіктивно створене для перерахування коштів. Начебто, крапка. Втім, вирок суду щодо фіктивності не завадив чиновникам метрополітену вже у 2015 році здійснити наступний “транш” у розмірі понад 44 млн грн. Знову кінці – у воду! Ані мосту, ані транспортного переходу, ані грошей.
У ході розслідування того, хто ж причетний до розтрати, стало відомо, що платежі та підписання документів організував фінансовий директор КП «Київський метрополітен» – громадянин Олексій Володимирович Хаймьонов, 1973 року народження. Від своїх дій чиновник не відмовляється і навіть публічно не соромиться визнавати, що саме він організовував проплату коштів на фіктивне підприємство, а сам договір, за яким вказані кошти були перераховані, розірвано у судовому порядку. Така відвертість у словах дивним чином збігається з тим фактом, що чиновник у 2010 році після перерахування 10 млн грн на фіктивне підприємство придбав квартиру за 1,2 млн грн. та автомобіль Volvo вартістю 40 тис. дол. США. При цьому, відповідно до декларації пана Хаймьонова він (разом із дружиною) отримують близько 286 000 гривень доходу на рік. Ймовірно, така суттєва невідповідність у доходах і витратах службової особи комунального підприємства і пояснюється темною схемою з перерахуванням коштів киян на фіктивне підприємство?
Риторичним залишається й питання, а хто ж буде оплачувати ці «розтрати», а з ними – і квартиру з машиною чиновника? Відповідь лежить на поверхні – кияни та гості столиці, які проїдуть трохи дорожче у славетному київському метро.