Битва за український ліс розгортається на Поліссі. Дерева вирубують десятками тисяч кубометрів під прикриттям місцевих керівників лісгоспів і незаконно відправляють за кордон. А селяни змушені нелегально працювати на пилорамах – аби прогодувати сім’ї ,та труїтися димом від деревного вугілля.
Ще пару років тому генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що Житомирщина займає перше місце по незаконним вирубкам. Заява була зроблена у зв’язку з незаконним закриттям кримінальної справи про експорт «лівої» деревини на 7 млн дол США. Та до цих пір далі гучних заяв вирішення проблеми не зрушило з місця.
Вся суть проблеми полягає в тому, що керівники лісгоспів, такі собі «олігархи місцевого розливу», де-факто приватизували державні лісгоспи разом з лісом. Вони мають власні «ліві» пилорами, здають лісгоспам в оренду та продають власні лісовози, що оформлені на близьких родичів, за кошти держави їх обслуговують та ремонтують. «Лівий» лісовий ресурс, при цьому, практично необмежений та умовно безкоштовний, бо майже 60% вирубок порушують встановлені українським законодавством обмеження, найчастіше під надуманим приводом санітарних рубок.
Деякі «унікали» відчувають себе настільки безкарними, що навіть приватизують нерухоме майно лісгоспів в свою користь власними наказами.
Окремим джерелом заробітку для керівництва лісгоспів Житомирщини є нелегальне виробництво деревного вугілля, яке приносить лісникам колосальні прибутки, а місцевим мешканцям хвороби легень.
Треба сказати, що виробництво деревного вугілля є долею країн третього світу, бо відбувається значне забруднення навколишнього середовища. Але найгірше – це те, що спалювання лісу у вугільних печах наносить величезної шкоди людям, що живуть поряд. Статистика зростання онкологічних хвороб поряд з вугільними печами – тому підтвердження.
Наші колеги, журналісти телеканалу «Інтер» побачили все на власні очі.
Українське Полісся. Мальовнича природа, привітні й працьовиті люди. І мало хто знає, що тут розгортається битва – за український ліс. Ми прямуємо до села Червона Воля, що на Житомирщині. Дорога – грунтова, асфальту ніколи й не було. Зате щоп’ять хвилин назустріч їдуть величезні вантажівки з лісом-кругляком.
Так із Полісся вивозять деревину під прикриттям місцевих керівників лісгоспів, попри мораторій та інші заборони.
Поруч уже знищений ліс, вирублені ділянки. Прибуваємо до місця призначення. Місцеві жителі одразу пояснюють – їх годує саме ліс. Роботи фактично немає. І в XXI сторіччі люди живуть з того, що назбирали в лісі.
“Якщо ягоди є – в цьому году немає їх. Ото дойоночку вдвох назбирали – на хліб буде”, – говорить Таїсія, жителька села Червона Воля.
Таїсія показує ягоди, які вдалося назбирати за 5 годин. Це єдина робота в селі для жінок. Якщо пощастить, влітку за місяць можна заробити до 8 тисяч, взимку – роботи нема.
“На пилорамах хто хоче робить. По тим селам і жінки ходять. Літом жінки заробляють в лісі – ягоди збирають. Ото й вся зарплата жіноча”, – говорить Людмила Петрівна.
Чоловіки працюють на лісопильнях. Хтось офіційно, але більшість – нелегально. Не на камеру місцеві кажуть – люди часто травмуються під час заготівлі лісу. У такому разі компенсацій не отримують. Місцевим «царькам», які керують незаконними вирубками, не до людської біди – їх цікавить лише власний гаманець.
“Там пилорама, там – їх багато. Понавозили чужих а нашим нема роботи”, – говорить Таїсія.
Молодь масово виїжджає, і зараз у селі – 280 жителів. Щоб врятувати його, потрібні кардинальні зміни.
Загалом, маємо дику ситуацію. На місцях з’явилися такі собі олігархи – керівники лісгоспів. За нашою інформацією, деякі з них ще й балотуються в народні депутати на Житомирщині.
Особливо цинічно виглядають «подачки» для населення від таких кандидатів. З якою метою і за які кошти «засівають» у виборців– зрозуміло. Розвозять пиломатеріали, влаштовують паркани, будують мости і все за рахунок краденого в держави лісу. З такими господарниками Полісся найближчі роки перетвориться на лісостеп, а держава, з усіма природними ресурсами, в приватне підприємство.
Сподіваємося, що правоохоронні органи рано чи пізно відкриють очі та дадуть правову оцінку ситуації, що склалась на Житомирщині з незаконною вирубкою лісу та корупцією в лісових господарствах.