Спеціалізована антикорупційна прокуратура після 20 березня 2024 року скерує до суду обвинувальний акт стосовно олігарха Олега Бахматюка та його сестри Наталії Василюк у справі про заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту Національного банку ВіЕйБі банком.
Саме до цієї дати рішенням Вищого антикорупційного суду від 20 грудня сторону захисту обмежено в строках на ознайомлення з матеріалами слідства, повідомляє «Слово і діло».
«Клопотання задовольнити частково. Встановити для сторони захисту, а саме: для підозрюваної (Василюк – ред.), її захисників, підозрюваного (Бахматюка – ред.), його захисників та потерпілого – Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та його представників строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні до 20 березня 2024 року включно, після спливу якого вони вважатимуться такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні», – йдеться у рішенні.
Нагадаємо, НАБУ заочно повідомило про підозру Бахматюку. Також його оголосили у розшук. Згодом олігарха заочно взяли під варту. Слідство з’ясувало, що у жовтні 2014 року ВіЕйБі Банк, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна.
При цьому вартість нерухомості, яка передається в заставу НБУ, завищили майже у 25 разів шляхом складання підроблених звітів про оцінку. Експертиза, проведена під час досудового розслідування, встановила, що реальна вартість закладеної нерухомості становить 72,62 млн грн проти 1,8 млрд грн, заявлених ВіЕйБі Банком. Проте, знаючи про завищену вартість заставного майна та відсутність усіх необхідних документів, посадові особи НБУ надали 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту ВіЕйБі Банку. Це на додаток до раніше отриманих від НБУ та не повернутих 3 млрд грн кредитів.
Через 40 днів, у листопаді 2014 року, НБУ визнав ВіЕйБі банк неплатоспроможним. Стабілізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ на два роки, ВіЕйБі банк не повернув.
Водночас, адвокати Бахматюка стверджують, що дві інші офіційні експертизи підтвердили правомірність оцінки заставного майна ВіЕйБі Банку. А обставини отримання третьої, яку використовує НАБУ, встановлюють слідчі Державного бюро розслідувань за фактом складання можливого явно неправдивого висновку експертом.