Державне бюро розслідувань (ДБР) 29 жовтня відрапортувало про викриття масштабної корупційної схеми в одеській обласній медико-санітарній експертній комісії (МСЕК). За даними бюро, одеські лікарі за хабар від 6 до 12 тисяч доларів виписували військовозобов’язаним довідки про вигадані хвороби.
Так користувачі цих послуг отримували інвалідність та відстрочку від армії. За даними ДБР, в схемі брали участь 13 лікарів та посадовців, але поки що підозру в хабарництві отримав тільки один доктор — 33-річний анестезіолог з «Одеської обласної клінічної лікарні» Іван Бойчук. За версією слідства, він був посередником між ухилянтами, лікарями та посадовцями МСЕК. Сам він все заперечує. 30 жовтня Київський районний суд Одеси відправив його під варту.
Видання «Ґрати» розповідає про деталі цієї справи.
«Ви отримаєте те, що бажаєте»
ДБР заявляє, що провело в одеських лікарів та працівників МСЕК 28 обшуків. П’ять з них відбулися в анестезіолога Бойчука. 18 жовтня правоохоронці прийшли на роботу та додому до нього та його родичів. ДБР вилучило медичні документи та три автівки преміумкласу: Nissan Rogue та Audi Q7, зареєстровані на його дружину, та Mercedes-Benz, записаний на тещу.
Через 10 днів слідчий викликав Бойчука, оголосив йому підозру у «одержанні неправомірної вигоди службовою особою» та затримав. 30 жовтня поліцейські завели лікаря в кайданках в залу Київського суду Одеси для обрання йому запобіжного заходу.
Прокурор Артем Бараболя оголосив, у чому саме підозрюється лікар. За його словами, Бойчук, «діючи за попередньою змовою в групі з невстановленими на даний час службовими особами одеського МСЕКу, отримував неправомірну вигоду за безпідставне оформлення групи інвалідності». Слідство вважає, що анестезіолог, «використовуючи свої корупційні зв’язки в Одеській обласній клінічній лікарні», збирав медичні документи про уявні захворювання та отримував за це хабарі «для подальшої передачі іншим учасникам злочинної групи».
Слідство задокументувало один такий випадок. Як стверджує прокурор, у травні підозрюваний запропонував своєму знайомому Олександру Андрєєву оформити інвалідність. У тому ж місяці анестезіолог отримав за це 8 тисяч доларів через «невстановленого на даний час посередника». Андрєєв фігурує в справі як свідка, найімовірніше, він співпрацював зі слідством.
Прокурор Артем Бараболя в Київському суді Одеси, 30 жовтня 2024 року. Фото: Віталій Гарнов, Ґрати
Оперативники стежили за анестезіологом, і, судячи з промови прокурора, прослуховували його кабінет та телефон. Прокурор Бараболя процитував одну з телефонних розмов між лікарем та Андрєєвим.
— Іване Сергійовичу, зорієнтуйте мене на цей тиждень, як у нас там? — спитав Андрєєв.
— Ви більше нічого не робіть. Все роблю далі я, — відповів Бойчук. — Просто йдете отримуєте задоволення, а я вам усе видаю. Будь ласка, не переживайте. Усе буде добре.
— Усе, я зрозумів. Я просто про всяк випадок запитав.
— Послухайте, ви ведете зі мною зв’язок цим телефоном. Я всім людям кажу: весь успіх полягає в мовчанні. Я все зроблю, усе по красоті буде, — заспокоїв Бойчук Андрєєва. — Головне — мовчання. Домовилися? І все буде у вогнях, ви отримаєте те, що бажаєте.
«Ми там красиво все написали»
18 червня Бойчук сам набрав Андрєєва та сказав: «20 числа захворієте». Прокурор припускає, що йдеться про те, що за документами у цей час, Андрєєв буде лежати в лікарні, що потрібно для постановки необхідного діагнозу.
— Зрозумів. Тобто бути вдома? — уточнив Андрєєв.
— Так, треба бути вдома протягом одного тижня.
Прокурор надав суду документи про те, що Андрєєв був у лікарні саме в ці дати.
Лікар Іван Бойчук в Київському суді Одеси, 30 жовтня 2024 року. Фото: Віталій Гарнов, Ґрати
За словами прокурора, записані розмови Бойчука з іншими людьми свідчать, що він домовлявся про оформлення інвалідності за хабарі не тільки для Андрєєва. За даними слідства, зазвичай за третю групу інвалідності він брав 12 тисяч доларів, а за другу — 18. Як приклад, прокурор процитував діалог підозрюваного з іншим ймовірним користувачем його послуг.
— Оскільки вам 55 років, ми будемо йти по серцю. Ми там красиво все написали, я вже дивився виписки, — каже Бойчук на записі. — Там усе дуже чудово. І будемо йти на ВЛК по серцю, і вас ніколи ніхто не чіпатиме, зрозуміли? Потім я вам дам дівчинку з пенсіонки, Ірку. Ірочку наберете, вона вам скаже, які документи потрібні. Щойно ви отримаєте, ви одразу виходите з рішенням МСЕКу, що друга група. І потім одразу йдете у Пенсійний фонд.
— Я зрозумів, добре, — відповідає співрозмовник.
— Без цього запису ми нікуди не рушимо, бо по одному цукровому діабету нас завернуть на «трійку» (найімовірніше, йдеться про третю групу інвалідності — Ґ). Там точно «трійка», а серце буде «двійка», — пояснив Бойчук.
Не зважаючи на те, що, за версією слідства, лікар діяв у розгалуженій злочинній групі, поки що підозру отримав тільки один Бойчук. Прокурор Бараболя вважає, що на волі підозрюваний може зв’язатися з іншими учасниками схеми та завадити слідству. Також, на думку обвинувачення, є ризики, що лікар зникне або знищить докази.
Тому Бараболя попросив суд заарештувати лікаря з можливістю вийти під заставу в 10 мільйонів гривень.
«Виникає питання: де гроші?»
Адвокати Бойчука заявляли, що підозра необґрунтована, та просили відпустити Бойчука на волю. Захисник Денис Толпиго сказав, що його клієнта безпідставно звинуватили в отриманні хабаря за оформлення інвалідності, оскільки він не є працівником МСЕК і в нього немає повноважень видавати такі документи.
Адвокат звернув увагу на те, що основним доказом у справі є показання свідка Андрєєва. Але, за словами захисника, з протоколу допиту цього свідка випливає, що він дав гроші не Бойчуку, а «невстановленій особі». І це сталося у «невстановлений день» та у «невстановленому місці». При цьому правоохоронці не знайшли ці гроші під час обшуків у Бойчука.
«Виникає питання: де гроші? Кому вони передавались? Сторона обвинувачення це не встановила. Що це за особа, яка, можливо, теоретично, вихваляючись своїм знайомством з підзахисним, використовує його добре ім’я та заволоділа грошима іншої особи? І чи заволоділа, чи ні, обвинувачення не довело», — сказав адвокат.
Захисник заперечував, що на волі його клієнт зникне або зашкодить слідству.
Адвокати також наполягали, що у Бойчука немає 10 мільйонів для внесення застави, а під арештом йому загрожує небезпека. Толпиго зауважив, що в Одеському СІЗО нема бомбосховища, а у самого підозрюваного є проблеми зі здоров’ям та друга група інвалідності.
Суддя Юлія Федулеєва уточнила, коли саме він її оформив, і Бойчук відповів, що це сталося у вересні 2024 року. Лікар запевнив суд, що у нього загострилися кардіологічні захворювання після ковіду і його «група обґрунтована».
«Я з клопотання прокурора не згоден. Своїх захисників підтримаю, — відповів Бойчук на пропозицію судді прокоментувати клопотання. — Я нікуди не збігав за ці 10 днів після обшуків. На першу вимогу слідчого я прибув за місцем допиту. Допитаний я не був. З підозрою не погоджуюсь».
Записи прослуховування, які цитував прокурор, лікар не прокоментував.
Суддя Юлія Федулеєва в Київському суді Одеси, 30 жовтня 2024 року. Фото: Віталій Гарнов, Ґрати
Заслухавши сторони, суддя Федулеєва задовольнила прохання прокурора та заарештувала Бойчука з можливістю вийти під заставу в 10 мільйонів гривень.
Захисники лікаря не згодні з цим рішенням і планують подати апеляцію. Сам Бойчук коментувати ухвалу суду журналістам відмовився.