Аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) перевірили закупівлю залізничного обладнання для трамвайного сполучення на загальну суму 131,4 млн гривень, які минулоріч здійснювало КП “Київпастранс”.
За інформацією “ревізорів”, керівництво “транспортного КП” допустило при цьому порушень на суму 39,9 млн гривень, з яких 7,69 млн були остаточно втрачені бюджетом Києва. Це сталося, зокрема, через завищення вартості продукції – за окремими позиціями “Київпастранс” заплатив на 27,33% більше середньоринкових цін. Крім того, аудитори підтвердили, що тендери, ймовірно, проводилися так, щоб в них змогла перемогти саме ТОВ “МС Трейд Україна” (власниками є бізнесмени Олексій Морщагін та Олексій Слюсарев). Таким чином, скандали навколо освоєння бюджетних коштів продовжують “наздоганяти” ексгендиректора “Київпастрансу” Дмитра Левченка (на колажі). Останній керував цим КП з 30 серпня 2016 року поки не звільнився за власним бажанням у березні 2024-го на тлі корупційних скандалів.
Як стало відомо КВ, нещодавно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА оприлюднив результати позапланового аудиту діяльності КП “Київпастранс”.
Відповідний аудиторський звіт №070-3-1-04/8 датований 1 березня 2024 року, але на сайті вищезгаданого департаменту його традиційно було опубліковано зі значною “затримкою” – після того, коли стало відомо відомо, які рекомендації аудиторів були враховані керівництвом “Київпастрансу”, а на які “комунальники” заплющили очі.
Згідно зі звітом, аудитори перевіряли, як керівництво вказаного підприємства дотримувалося законодавства при здійсненні закупівлі залізничного обладнання у березні-серпні 2023 року. Даний аудит тривав з 27 вересня по 12 жовтня 2023 року.
Усього в рамках перевірки “ревізори” проаналізували використання “Київпастрансом” бюджетних коштів на суму 131,4 млн гривень. При цьому, аудитори встановили факти фінансових порушень з боку посадовців цього КП на загальну суму близько 39,9 млн гривень, з яких 35,24 млн гривень – це фінансові порушення, що не призвели до втрати бюджетних коштів, а 7,69 млн гривень міською скарбницею були втрачені.
Що виявили аудитори
Як повідомляється в аудиторському звіті, 3 березня 2023 року між КП “Київпастранс” і ТОВ “МС Трейд Україна” було укладено договір на постачання залізничного обладнання на суму 130,8 млн гривень. Як повідомляла КВ, це була найбільша партія такого обладнання, яку “Київпастранс” замовило за 7 років. Учасники ринку тоді заявляли, що умови закупівлі (27 найменувань обладнання різних категорій одним лотом) були штучно прописані так, щоб в аукціоні гарантовано виграло ТОВ “МС Трейд Україна”. Відповідні скарги було направлено Держаудитслужбі, яка почала перевірку, але в КП “Київпастранс”, не дочекавшись висновків перевірки, все ж підписали договір з “переможцем торгів”.
Надалі, додатковою угодою від 13 березня того ж року, сторони погодили зменшення ціни на ці товари до 125,7 млн гривень, а менше ніж через місяць, 6 квітня, “Київпастранс” і “МС Трейд Україна” підписали угоду про розірвання вищезгаданого договору від 3 березня. Станом на період проведення аудиту вказане КП встигло перерахувати своєму постачальнику за поставлене обладнання грошові кошти в сумі 35,24 млн гривень.
Надалі, 4 серпня 2023 року, “Київпастранс” і “МС Трейд Україна” уклали аналогічний договір на суму 96,3 млн гривень. Скільки коштів у результаті отримав постачальник, у звіті не уточнюється. Втім, вочевидь, йдеться про всю або майже всю суму – зважаючи на те, що загальна сума закупівель, перевірених “ревізорами”, складає 131,4 млн гривень, що дорівнює сумі коштів, отриманих за “першою” угодою та “обіцяним” “Київпастрансом” “грошам” в рамках другої.
Підставою для розірвання договору від 13 березня минулого року стали претензії Держаудитслужби, які та надала “Київпастрансу” 25 березня 2023-го. Зокрема, державні “ревізори” вказали на те, що дане КП мало б відхилити тендерну пропозицію “МС Трейд Україна” через невідповідність умов технічної специфікації (йшлося про підтвердження постачальником рівня цін на обладнання від державної або недержавної профільної установи. – КВ) тендерній документації від “Київпастрансу”. Через це відповідним висновком аудиторів комунальному підприємству і було доручено відмовитися від реалізації вказаної угоди.
До слова, “Київпастранс” ініціював оскарження такого вердикту Держаудитслужби, і вже навіть має проміжні успіхи. Так, 21 листопада 2023 року Київський окружний адмінсуд повністю задовольнив вимоги КП, визнавши висновок “ревізорів” від 25 березня минулого року протиправним і скасувавши його. У відповідь на це аудитори подали апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адмінсуду, але станом на сьогодні вона ще не розглянута.
Свої зауваження до закупівлі залізничного обладнання в рамках першого договору мали й аудитори КМДА. Так, серед іншого, вони зазначили, що в оголошенні по цьому тендеру “Київпастранс” не обґрунтував доцільність сплати учасниками торгів забезпечувального (гарантійного) платежу в розмірі 1% від суми договору. На переконання “ревізорів”, ця вимога може вважатися такою, що обмежує конкуренцію, адже не кожен потенційний учасник тендеру в змозі сплатити грошові кошти в такому обсязі (приблизно 1,3 млн гривень, – КВ). Крім того, як вважають аудитори, до обмеження конкуренції та зменшення кількості потенційних учасників могло призвести і те, що ця закупівля була оголошена одним лотом – навіть незважаючи на великий об’єм та асортимент продукції.
Також “ревізори” мали питання і до “алгоритму” постачань продукції по вказаному договору. Так, ще у проєкті цієї угоди, який було опубліковано під час проведення тендеру, було зазначено, що постачання мають відбуватися відповідно до заявок “Київпастрансу” не пізніше 10 днів з моменту отримання переможцем торгів таких заявок. Аудитори вказали на те, що ця вимога також може обмежувати конкуренцію та створює ризики дискримінації учасників тендеру – мовляв, у разі отримання заявки на увесь або значний об’єм і асортимент продукції не кожен постачальник зможе виконати таку заявку через відсутність відповідних складських запасів. І навпаки – на думку “ревізорів”, у випадку “лояльності” до постачальника останній може формувати незначні партії продукції для її передачі “Київпастрансу”.
Крім того, в Департаменті внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА мають претензії і до цін на обладнання, яке закуповувалось в рамках цього договору. На підтвердження своєї позиції “ревізори” навели ціни на аналогічні закупівлі, які проводилися комунальними підприємствами з інших міст України. Наприклад, “МС Трейд Україна” мало поставити “Київпастрансу” трамвайні рейки NT1 за 119 тис. гривень за одну одиницю (тут і далі – без ПДВ), тоді як КП “Львівелектротранс” закупило їх по 97,6 тис. гривень. Схожа ситуація була і з підкладками Д65: КП “Київпастранс” мало намір закупити їх у вказаної компанії за 78,1 тис. гривень за 1 одиницю, а, для прикладу, криворізьке КП “Швидкісний трамвай” придбало їх за 40 тис. гривень. Усього аудитори встановили завищення цін від 11,64% до 27,33% у порівнянні з середньоринковими цінами. Таке завищення призвело до втрати бюджету на суму приблизно 3,1 млн гривень.
Схожі “нюанси” аудитори встановили і під час реалізації другої угоди з ТОВ “МС Трейд Україна”, яка, нагадаємо, була укладена в серпні 2023-го. Серед іншого, за даними “ревізорів”, вартість все тих же рейок NT1 була завищена на 8,83% – при середньоринковій ціні 106,5 тис. гривень “за штуку” їх було поставлено “Київпастрансу” за 116 тис. гривень. За інформацією профільного департаменту КМДА, це призвело до неефективного витрачання коштів з оціночними втратами в сумі 4,5 млн гривень.
Усього за результатами аудиту “Київпастрансу” було надано 5 рекомендацій щодо усунення порушень та їхнього недопущення в майбутньому із терміном виконання до 1 квітня 2024 року. Втім, керівництво цього КП не врахувало жодного такого зауваження. Зокрема, посадовці “Київпастрансу” не розробили і не затвердили проєкт типового договору до тендерних документацій, який буде передбачати чіткий порядок постачання товарів та надання послуг (включаючи графіки постачання), порядок оплати тощо. Серед іншого, керівництво цього підприємства не визначило працівників, які будуть відповідальні за контроль щодо об’єктивності та обґрунтованості застосування у таких договорах термінів постачання товарів та надання послуг, щодо недопущення застосування в тендерній документації умов та вимог, які можуть звужувати коло учасників торгів, тощо.
Відомий постачальник і скандали “Київпастрансу”
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “МС Трейд Україна” було зареєстроване у місті Дніпро у липні 2017 року. Його керівником є Валерія Лаптєва, засновниками та кінцевими бенефіціарами – мешканці Дніпра Олексій Слюсарєв і Олексій Морщагін, який зареєстрований в окупованому Донецьку.
Система Youcontrol відносить вказану компанію до т.зв. “групи родини Морщагіних”, яка об‘єднує близько 8 суб‘єктів господарської діяльності, зайнятих в сферах торгівлі, виробництва металевих виробів та взуття. Головним активом цієї групи є саме ТОВ “МС Трейд Україна” – oфіційний дистриб’ютор “Євраз Холдинг” (заснована в Росії міжнародна металургійна та гірничодобувна компанія, яка є однією з найбільших у світі в своїй сфері, наразі знаходиться під міжнародними санкціями через підтримку агресії РФ) в Україні. Основною продукцією “МС Трейд Україна” є товари для залізниці та міського електротранспорту. Ключовою особою вказаної групи є вищезгаданий Олексій Морщагін. Нагадаємо, за даними ЗМІ, він є співмешканцем Наталії Богацької – голови Південно-Західного апеляційного господарського суду.
Що цікаво, батько Олексія Морщагіна – Валерій Морщагін – у 2002-2009 роках був засновником ТОВ “Донбас Плюс”. Ця компанія наразі входить до групи родини Ландик – відомих братів, депутатів Верховної Ради минулих скликань від “Партії регіонів” Володимира (V і VI скликання) та Валентина (ІІ, IV-VII скликання).
Сім’я Ландиків в часи президентства Віктора Януковича була широко відома не тільки своєї політичною діяльністю, а і численними скандалами. Так, у березні 2011 року, за заявами співробітників МВС України в Луганську, охоронець Володимира Ландика побив інспектора ДАІ. А у липні того ж року його син Роман Ландик, який також був членом “Партії регіонів” та депутатом Луганської міськради, привселюдно побив дівчину у луганському ресторані. У 2012 році Романа Ландика було засуджено до трьох років позбавлення волі зі звільненням від покарання на випробувальний термін на 2 роки, однак у 2015 році Сватівський районний суд Луганської області скасував вирок, визнав Романа Ландика невинним, а саму справу закрив.
Досить відомою є і особа другого співвласника ТОВ “МС Трейд Україна” – Олексія Слюсарева. Так, у 2014 році він балотувався у парламент від партії “Сильна Україна” Сергія Тігіпка. В 2005-2013 роках Олексій Слюсарев керував ТОВ “Інтерпайп Україна”, що належить родині олігарха Віктора Пінчука (зять другого Президента України Леоніда Кучми).
За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, ТОВ “МС Трейд Україна” є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України. Усього на рахунку цієї компанії 84 договори на загальну суму 1,1 млрд гривень. Основними клієнтами “МС Трейд Україна” є саме КП “Київпастранс” (11 угод на суму 416,5 млн гривень) та Філія “Центр забезпечення виробництва” АТ “Укрзалізниця” (7 угод на суму 359,6 млн гривень).
Як неодноразово повідомляла КВ, “Київпастранс” по декілька разів на рік фігурує в “кримінальних хроніках” через ймовірні “бюджетні розпили”.
Наприклад, ще у грудні 2019 року Нацполіція розпочала слідство за фактом можливих розтрат і присвоєння бюджетних коштів при реконструкції трамвайної лінії від вул. Гната Юри до ЗАТ “Кисневий завод”. Правоохоронці припускали, що в 2017-2019 роках на цих роботах, які виконувалися в рамках декількох договорів підряду, було “розпиляно” близько 100 млн із 300 млн гривень.
Служба безпеки України (СБУ) з вересня 2020 року розслідувала факти можливого розкрадання коштів керівництвом КП “Київпастранс” під час його співпраці як мінімум із 8 компаніями. За підрахунками правоохоронців, комунальні “транспортники” перерахували цим суб’єктам господарювання протягом трьох з половиною років близько 406 млн гривень. Серед таких компаній в СБУ називали і ТОВ “СК “Адамант”, яке раніше пов’язували з одіозним Максимом Микитасем і яке, до речі, було одним із субпідрядників будівництва скандально відомого Подільсько-Воскресенського мостопереходу.
Втім, у результаті обидва ці розслідування чомусь “заглохли” – жоден з фігурантів так і не отримав обвинувального вироку.
Але не можна сказати, що всі розслідування правоохоронців щодо діяльності “Київпастрансу” завершуються зовсім нічим.
Так, у жовтні 2023 року правоохоронці передали на розгляд Вищого антикорупційного суду (ВАКС) справу про розкрадання коштів бюджету Києва при реконструкції трамвайної лінії від вул. Милославської до Дарницького залізничного вокзалу. Обвинувальний акт було складено щодо в.о. заступника гендиректора “Київпастранс” Павла Кирилюка та ексочільника однієї з дирекцій даного КП Юрія Курбаля. Обом офіційно інкримінується нанесення збитків столичній громаді на суму 13,2 млн гривень (16% від суми договору), і у випадку визнання цих осіб винними, їм доведеться повернути дані кошти до міського бюджету.
При цьому, наприкінці весни 2023-го Юрій Курбаль вже отримав обвинувальний вирок за інші свої “гріхи”. Йому було призначено 1 рік “умовного терміну” в рамках історії щодо надання “відкату” директору компанії-підряднику за те, що той залучить “правильного” субпідрядника при реконструкції трамвайної “гілки” з Борщагівки на Відрадний.
Обов’язки генерального директора КП “Київпастранс” з 22 березня 2024 року виконує заступник керівника цього підприємства Євген Пушков. Цю посаду він зайняв після того, як пост очільника “Київпастрансу” покинув Дмитро Левченко, який керував цим підприємством з 30 серпня 2016 року.
Левченко офіційно звільнився за власним бажанням через стан здоров’я. Втім, що цікаво, сталося це невдовзі після арешту керівника одного з компаній, якого підозрюють в заволодінні 13 млн гривень при реконструкції однієї з трамвайних ліній на замовлення “Київпастрансу”, і на хвилі скандалу навколо ймовірних корупційних порушень з боку тодішнього колеги Дмитра Левченка – начальника КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського (наразі також звільнений і також за власним бажанням).
У своїй діяльності КП “Київпастранс” підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. Роботу зазначеного структурного підрозділу столичної мерії з 9 листопада 2021 року контролює особисто Віталій Кличко.