Київська обласна “Батьківщина” знову втрапила в неприємності. Тільки-но соратники Юлії Тимошенко вигнали одних депутатів облради, завели на їх місце інших і полегшено зітхнули, як на арені з’явилася ЦВК.
Ще в березні обласний окружком провів ревізію виборчих списків “Батьківщини” до Київоблради 2015 року і повиключав звідти тих, хто “передумав” бути депутатом. В результаті бабахнув черговий скандал: ЦВК з окружкомом не погодилася, а опоненти звинуватили місцеве керівництво партії в підробці документів та пообіцяли добити підгиджену внутрішніми сварками репутацію політсили в судах.
Як стало відомо KV, 18 травня 2020 року Центральна виборча комісія скасувала постанову Київської окружної виборчої комісії від 6 березня 2020 року № 31 “Про розгляд звернень”, згідно якого було скасовано реєстрацію 23 кандидатів у депутати Київської обласної ради та виключено їх із виборчого списку кандидатів у депутати. У тому числі Ірину Андреєву (дівоче прізвище — Тіщенко), Тетяну Бабич та Ігоря Митька, яких не визнавали кандидатами в депутати Київської обласної ради та виключили їх з виборчого списку кандидатів від політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.
Так, у постанові ЦВК від 18 травня 2020 року йдеться про те, що в березні до Комісії надійшли звернення кандидатів у депутати Київської обласної ради, включених до виборчого списку Київської обласної організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”– Тіщенко Ірини Сергіївни від 30 листопада 2019 року, Митька Ігоря Валентиновича від 26 листопада 2019 року та Бабич Тетяни Євгеніївни від 27 листопада 2019 року – щодо виключення їх з цього виборчого списку.
У зверненнях було зазначено, що під час заміщення депутатів від “Батьківщини”, повноваження яких були достроково припинені, обрали кандидатів, розташованих після них у вказаному виборчому списку. Так Комісія діяла нібито після письмового звернення Ірини Андрєєвої (Тіщенко) та Тетяни Бабич, у яких вони самі попросили виборчу комісію скасувати їх кандидатський статус та виключити із списку.
Детектив
Але виявилося, що ні Ірина Андреєва (Тіщенко), ні Тетяна Бабич таких заяв до Київської обласної виборчої комісії не подавали.
До прикладу, Ірина Андреєва заявила ЦВК, що 29 квітня 2016 року у зв’язку з реєстрацією шлюбу із громадянином Андреєвим Ю.І. вона змінила дівоче прізвище “Тіщенко” на “Андреєва”, а “тому ніяк не могла в листопаді 2019 написати заяву до Київської обласної виборчої комісії від імені Тіщенко Ірини Сергіївни. Крім цього, Андреєва каже, що після того як ЦВК надала їй для ознайомлення копію нібито її заяви, свого підпису вона там не знайшла.
Але на цьому історія не закінчилася. Вже 7 травня 2020 року до Центральної виборчої комісії через скриньку “Для звернень громадян” надійшло пояснення від імені Ірини Андреєвої від 30 квітня 2020 року, такого змісту:
“За результатами розгляду листа Центральної виборчої комісії про надання пояснень повідомляю, що дійсно засобами поштового зв’язку в 2020 році звертався до Київської обласної виборчої комісії з відповідною заявою про виключення мене з виборчого списку кандидатів в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації “Політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”. У зв’язку із викладеним прошу взяти вказану інформацію до уваги та прошу залишити без розгляду всі скарги, що подані мною до Центральної виборчої комісії з приводу заміщення вибулих депутатів Київської обласної ради”.
В коментарі KV Ірина Андреєва заперечила факт написання пояснення та надсилання його до Комісії за допомогою скриньки “Для звернень громадян”. За її словами, пізніше за допомогою камер відеоспостереження було встановлено, що пояснення від імені Андреєвої було подане до Комісії сторонньою особою.
Тетяна Бабич також спростувала факт написання та надсилання нею заяви до Київської обласної виборчої комісії про виключення її з виборчого списку кандидатів у депутати цієї ради від Київської обласної організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”. А Ігор Митько звернувся до Комісії про ненабуття ним статусу депутата Київської обласної ради, однак підтвердження або спростування написання та надсилання ним заяви про виключення його з виборчого списку кандидатів не надав.
Результат
У ЦВК запідозрили можливе порушення статей 157 та 158 Кримінального кодексу України, — написання заяв про виключення з виборчого списку кандидатів у депутати від імені кандидатів Ірини Андреєвої (Тіщенко) та Тетяни Бабич третіми особами може свідчити про перешкоджання здійсненню громадянами України виборчого права (ст. 157 ККУ), також може мати місце підробка документів (ст. 158 ККУ). Центрвиборчкомісія звернулася до правоохоронних органів.
Що стосується самих кандидатів, Ірина Андрєєва розповіла KV, що дійсно і сама збиралася подати заяву на виключення її зі списку, але раптом дізналася, що за неї це вже намагалися зробити. Андрєєва каже, що ситуація негарна, але кому і для чого потрібно було так вчиняти вона не знає.
“З “Батьківщиною” я пов’язана досить давно, в партійних офісах Києва я з 2008 року працювала. У 2015 році, за півроку приблизно до виборів, я працювала на громадських засадах помічницею депутата Бородянської райради, жила і проводила в Бородянському районі багато часу: займалася прес-службою партійного офісу. Коли почалися виборчий процес і формування команд, наш районний осередок запропонував мені спробувати піти від округу. У мене було бачення того, що можна було зробити корисного для області. Але 100% -го бажання прям йти в депутати не було”.
За процедурою кандидат повинен сам написати заяву про відмову від мандата. Спочатку я думала, що процедура змінилася. Потім прийшла відповідь від обласної виборчої комісії, що була заява нібито від мене. Зі мною зв’язалися з ЦВК, надали копію тієї заяви, а воно подано було під моїм дівочим прізвищем – Тіщенко. Я надала їм документи і інформацію, що заяву не писала, а змінила прізвище в 2016 році після вступу в шлюб. Я і ще двоє кандидатів на засіданні в ЦВК підтвердили, що заяв від 30 листопада 2019 роки не писали. Більш того – я не знала, що крім мене ще хтось виявився в подібній ситуації: з Тетяною Бабич та Ігорем Митько я знайома не була і перетнулися ми вже в день того засідання в Центрвиборчкомі.
ЦВК скасувала рішення ОВК. Я не знаю, яка подальша процедура і що з цим робити. Знаю, що ЦВК звернулася в Нацполіцію і, швидше за все, нас будуть викликати для підтвердження або спростування факту подачі заяви. Я і так готова була написати заяву, оскільки вже рік я перебуваю в декретній відпустці і мені, скажімо так, не до депутатства; плюс, каденція майже закінчилася, я глобально для області нічого і не встигла б зробити. Згідно із законом територіальна виборчкомів повинна була зі мною зв’язатися: мовляв, ви наступна в списку, чи візьмете ви мандат. І я і так написала б заяву про виключення себе зі списку. Я не знаю, на якому етапі пішов збій і з повною упевненістю заявляти, чи було це зроблено спеціально або випадково, не можу”, — коментує Ірина Андрєєва.
“Найправильніший вихід із ситуації – звернутися в поліцію, що і зробив центрвиборчком. По суті, мої права та виборче законодавство були порушені. Якщо підпис було підроблено, це вже кримінальна відповідальність настає. Зрозуміло, не секрет, що і на вищих рівнях відбувається таке, що людей, які балотувалися, просять написати заяву, щоб пройшов другий депутат. Коли партія вибирає людину, яку бачить представником округу, і дозволяє їй балотуватися по цьому округу, і вона проходить до ради, чому б не дати їй попрацювати? Якщо людина готова відмовитися сама – не питання. А тут спостерігаємо якийсь пережиток минулого. Що я можу сказати? Негарно вийшло”, — додала вона.
Ексдепутат КОР від “Батьківщини” Микола Дворник розповів KV, що звернення Андрєєвої, Бабич та Митька дали поштовх подальшим розбіркам: за його словами, все більше людей готові оскаржувати можливу підробку заяв від їх імен.
“Я також знаю про ситуацію зі скасуванням реєстрації кандидатів у депутати. По-перше, був приємно вражений реакцією ЦВК — адже раніше вона проігнорувала ситуацію з незаконними зборами і неправомірною процедурою нашого відкликання. Честь і хвала людям, які підняли цю проблему; більш того, я знаю, що після розголосу підтягнулися ще четверо, крім Митька, Бабич і Тіщенко-Андреєвої – це Юрій Панасюк, Володимир Парфеса, Валентина Донець та Анна Гоголіна. Чув ще про сімох, які збиралися звернутися до ЦВК, але поки немає підтвердження. Я впевнений, що ініціатива та вказівки належать виключно голові обласної парторганізації Бондарєву Костянтину Анатолійовичу. Нікому іншому це не потрібно”, — каже Дворник.
Нагадаємо, що 30 вересня 2015 року Київська обласна виборча комісія зареєструвала виборчий список кандидатів в депутати Київської обласної ради, які були висунуті партією “Всеукраїнське Об’єднання “Батьківщина” на конференції 25 вересня. Першим номером виборчого списку одноголосно було обрано Старикову Ганну Віталіївну. Всього до списку було внесено 85 громадян.
Коментар правника
Позафракційний депутат КОР, юрист Роман Титикало зазначив: скасування постанови ОВК та гучний скандал, який навколо цього зчинився – це політичний провал обласної “Батьківщини” в очах її виборців.
“З юридичного боку — ЦВК не скасувала рішення про визнання обраним конкретних депутатів; вона лише скасувала постанову Київської обласної виборчої комісії від 6 березня 2020 року № 31 у частині скасування реєстрації Андреєвої (Тіщенко) Ірини Сергіївни та Бабич Тетяни Євгеніївни. Тобто підстав для того, щоб ці люди стали автоматично депутатами, немає, і це може бути лише підставою для судових позовів. З політичного боку — цей конфлікт дискредитує політичну силу “Батьківщина”, і це для думаючих виборців є чітким сигналом”, – каже Титикало.
У обласній партійній організації ВО “Батьківщина” KV відповіли коротко: “З цього приводу нам немає, що коментувати”.
Нагадаємо, обласна партійна організація ВО “Батьківщина” вже вдруге цього року опиняється в епіцентрі скандалу. Як писала KV, 15 січня 2020 року партія розпочала процедуру щодо відкликання за народною ініціативою восьми депутатів Київської обласної ради від фракції ВО “Батьківщина”. Депутатів, яких мали відкликати, на ці збори не пустили, а голова обласної партійної організації, нардеп Костянтин Бондарєв навіть трохи поштовхався із “екс-батьківщинівцями”, а декотрих – обматюкав. В результаті Київоблрада навіть звернулася до Верховної Ради з проханням вивчити поведінку голови обласної ланки “Батьківщини”.