“Енергоатом” закупив на 63 мільйона гривень вогнезахисні матеріали за завищеними цінами


АТ «НАЕК «Енергоатом» 25 грудня 2024 року за підсумками тендеру уклало договір з ТОВ «Атоменергоресурс» на постачання вогнезахисних матеріалів для приміщень АЕС на суму 63 млн грн. Термін постачання склав лише п’ять днів.

Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До 30 грудня 2024 року мали поставити продукцію фірми «svt Products GmbH» (Німеччина):

20 221 кг фарби Pyro-Safe Flammotect-А по 2 778 грн, або 63,67 євро;
1 429 кг шпаклівки Pyro-Safe Flammotect-А по 3 463 грн, або 79,36 євро;
364 штуки мінераловатних плит MFP 1000х600х60 мм по 2 474 грн, або 56,70 євро;
364 штуки мінераловатних плит MFP 1200х600х60 мм по 2 474 грн, або 56,70 євро;
332 кг мінеральної вати по 300 грн, або 6,89 євро.
Товар оплачуватимуть протягом цілих пів року після його постачання. У травні 2024 року «Енергоатом» замовляв «Атоменергоресурсу» фарбу, шпаклівку і плити по стільки ж.

Під час нинішнього тендеру анонім назвався європейською компанією, уповноваженим представником та регіональним дилером європейських виробників хімічної продукції. Він заявив, що очікувана вартість закупівлі завищена щонайменше у 3,5 раза.

На підтвердження своїх слів анонімна фірма дала посилання на польський інтернет-магазин «Firetech», на який свого часу посилались і «Наші гроші». Зараз він продає фарбу Pyro-Safe Flammotect-А по 12,01 євро, а шпаклівку – по 12,80 євро за кілограм без ПДВ і доставлення.

З урахуванням 20% українського податку ціни склали б відповідно 14,41 євро і 15,36 євро за кілограм без доставлення. Це в чотири та п’ять разів дорожче від договірних цін із доставлянням.

Але замовник відповів, що визначив очікувану вартість закупівлі шляхом аналізу своїх попередніх закупівель такого товару і комерційних пропозицій потенційних постачальників з цінами та умовами постачання. І не став зменшувати ціну.

Компанія «Атоменергоресурс» отримала замовлення без конкуренції, оскільки на відкриті торги більше ніхто не прийшов. Кваліфікаційних критеріїв не було. Технічна специфікація дозволяла прийти з еквівалентною продукцією, якщо вона існує, але ніхто так і не прийшов.

У технічній специфікації були вимоги щодо сумісності з раніше нанесеним покриттям і щодо відповідності різним документам, а також перелік документів, які мали надати учасники. До цього переліку входила інформація про виробника і його стосунки з учасником, техумови із погодженням в «Енергоатомі» та Держатомрегулюванні або ж їхній проєкт, токсиколого-гігієнічні паспорти, протоколи попередньо проведених випробувань (тоді, коли погоджених техумов немає), документи про відповідність тощо. Ще «за можливості» треба було подати офіційне підтвердження виробника оригінального матеріалу щодо можливості застосування еквівалента. А в «Інформації про технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі» були позначки «або еквівалент» і примітка, що всі вищезгадані пункти технічної специфікації «не застосовуються при розгляді тендерних пропозицій учасників закупівлі».

Столичним «Атоменергоресурсом» володіє Олег Рудченко, а керує Віталій Бурда. Фірма зі створення в 2020 році уклала угод на 413 млн грн. Вона почала у 2021 році з дрібних підрядів бюджетних установ на протипожежні роботи та товари. У 2022 році фірма виграла торги філії «ВП «Рівненська АЕС» АТ «НАЕК «Енергоатом» щодо постачання матеріалів Pyro-Safe, після чого вже у 2023 році стала отримувати великі підряди атомників щодо вогнезахисних робіт.

Найбільшим у травні 2024 року був підряд «Енергоатома» на підвищення пожежної безпеки кабельного господарства Південноукраїнської АЕС за 279 млн грн. Тоді ціни вогнезахисних матеріалів Pyro-Safe приховали. Згодом той договір розірвали без оплати. Це пояснювали фінансовим станом «Енергоатома» та дефіцитом бюджету, зменшенням обсягів видатків філії «ВП «Централізовані закупівлі» АТ «НАЕК «Енергоатом» та іншими обставинами.

Залишити відповідь