АТ «НАЕК «Енергоатом» 25 грудня 2024 року за підсумками тендеру уклало договір з ТОВ «Атоменергоресурс» на постачання вогнезахисних матеріалів для приміщень АЕС на суму 63 млн грн. Термін постачання склав лише п’ять днів.
Про це повідомляється у системі «Прозорро».
До 30 грудня 2024 року мали поставити продукцію фірми «svt Products GmbH» (Німеччина):
20 221 кг фарби Pyro-Safe Flammotect-А по 2 778 грн, або 63,67 євро;
1 429 кг шпаклівки Pyro-Safe Flammotect-А по 3 463 грн, або 79,36 євро;
364 штуки мінераловатних плит MFP 1000х600х60 мм по 2 474 грн, або 56,70 євро;
364 штуки мінераловатних плит MFP 1200х600х60 мм по 2 474 грн, або 56,70 євро;
332 кг мінеральної вати по 300 грн, або 6,89 євро.
Товар оплачуватимуть протягом цілих пів року після його постачання. У травні 2024 року «Енергоатом» замовляв «Атоменергоресурсу» фарбу, шпаклівку і плити по стільки ж.
Під час нинішнього тендеру анонім назвався європейською компанією, уповноваженим представником та регіональним дилером європейських виробників хімічної продукції. Він заявив, що очікувана вартість закупівлі завищена щонайменше у 3,5 раза.
На підтвердження своїх слів анонімна фірма дала посилання на польський інтернет-магазин «Firetech», на який свого часу посилались і «Наші гроші». Зараз він продає фарбу Pyro-Safe Flammotect-А по 12,01 євро, а шпаклівку – по 12,80 євро за кілограм без ПДВ і доставлення.
З урахуванням 20% українського податку ціни склали б відповідно 14,41 євро і 15,36 євро за кілограм без доставлення. Це в чотири та п’ять разів дорожче від договірних цін із доставлянням.
Але замовник відповів, що визначив очікувану вартість закупівлі шляхом аналізу своїх попередніх закупівель такого товару і комерційних пропозицій потенційних постачальників з цінами та умовами постачання. І не став зменшувати ціну.
Компанія «Атоменергоресурс» отримала замовлення без конкуренції, оскільки на відкриті торги більше ніхто не прийшов. Кваліфікаційних критеріїв не було. Технічна специфікація дозволяла прийти з еквівалентною продукцією, якщо вона існує, але ніхто так і не прийшов.
У технічній специфікації були вимоги щодо сумісності з раніше нанесеним покриттям і щодо відповідності різним документам, а також перелік документів, які мали надати учасники. До цього переліку входила інформація про виробника і його стосунки з учасником, техумови із погодженням в «Енергоатомі» та Держатомрегулюванні або ж їхній проєкт, токсиколого-гігієнічні паспорти, протоколи попередньо проведених випробувань (тоді, коли погоджених техумов немає), документи про відповідність тощо. Ще «за можливості» треба було подати офіційне підтвердження виробника оригінального матеріалу щодо можливості застосування еквівалента. А в «Інформації про технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі» були позначки «або еквівалент» і примітка, що всі вищезгадані пункти технічної специфікації «не застосовуються при розгляді тендерних пропозицій учасників закупівлі».
Столичним «Атоменергоресурсом» володіє Олег Рудченко, а керує Віталій Бурда. Фірма зі створення в 2020 році уклала угод на 413 млн грн. Вона почала у 2021 році з дрібних підрядів бюджетних установ на протипожежні роботи та товари. У 2022 році фірма виграла торги філії «ВП «Рівненська АЕС» АТ «НАЕК «Енергоатом» щодо постачання матеріалів Pyro-Safe, після чого вже у 2023 році стала отримувати великі підряди атомників щодо вогнезахисних робіт.
Найбільшим у травні 2024 року був підряд «Енергоатома» на підвищення пожежної безпеки кабельного господарства Південноукраїнської АЕС за 279 млн грн. Тоді ціни вогнезахисних матеріалів Pyro-Safe приховали. Згодом той договір розірвали без оплати. Це пояснювали фінансовим станом «Енергоатома» та дефіцитом бюджету, зменшенням обсягів видатків філії «ВП «Централізовані закупівлі» АТ «НАЕК «Енергоатом» та іншими обставинами.