Проєкт добудови енергоблоків Хмельницької АЕС стикнувся з несподіваною проблемою.
На початку квітня Кабінет міністрів схвалив законопроєкт «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС».
Як повідомила пресслужба КМУ, законопроєктом визначаються місця розміщення енергоблоків, кількість реакторів, їхні типи і загальні характеристики, а також загальні вимоги до проєктування та будівництва.
«Атомна генерація на сьогодні виробляє більше половини електроенергії в Україні. Будівництво ще двох енергоблоків на майданчику Хмельницької АЕС посилить енергетичну безпеку й незалежність України та матиме позитивні наслідки для економіки країни в цілому», — зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Будівництво двох атомних енергоблоків збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт*год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт*год/рік.
Реалізація проєкту здійснюватиметься виключно за рахунок коштів АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» із залученням кредитних можливостей, без використання коштів із державного бюджету України.
ТЕО будівництва було схвалене ще у червні 2018 року Урядовим комітетом з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності. Вартість добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС складала 72,44 млрд грн (у цінах на 5 травня 2017 року).
У разі прийняття закону для будівництва енергетичних потужностей розглядається можливість залучення працівників ЗАЕС, які мають відповідну кваліфікацію та досвід роботи.
Про розробку вказаного законопроєкту неодноразово повідомлялося в численних публікаціях ЗМІ протягом останнього року. Проєкт як ніколи став актуальним після масованих ракетних атак країни-агресора по енергетичній інфраструктурі України.
Але навіть у разі прийняття закону та виділення необхідного фінансування проєкт добудови енергоблоків Хмельницької АЕС стикнеться з несподіваною проблемою.
Для будівництва такого об’єкту необхідна унікальна будівельна техніка, адже йдеться про монтаж металевих і бетонних конструкцій вагою у сотні тонн. Наприклад, один блок конструкції герметичної оболонки ядерного реактора важить близько 200 тонн, а купол гермооболонки – 210 тонн.
Виконати такі роботи здатний надпотужний підйомний кран Kroll K-10000 виробництва датської компанії Kroll Kranes A/S. Це двобаштовий самохідний підйомний кран на рейковому ходу заввишки 143 метри. Для порівняння: висота київського монументу «Батьківщина-Матір» становить 102 метри. Kroll K-10000 являє собою конструкцію, яка складається з двох кранів K-10000 (основний) і K-355, що застосовується для монтажу основного крана, а опісля використовується як допоміжний. Такі крани призначені для зведення промислових споруд із масою монтованих елементів до 240 тонн.
Загалом у 1980-х було виготовлено 15 кранів К-10000, з яких два для США та 13 для СРСР. Саме крани К-10000 працювали при зведенні енергоблоків Запорізької, Хмельницької та Южно-Української АЕС.
У світі залишилося тільки чотири таких крани у повністю змонтованому вигляді. Один K-10000 працює в ґавані Сингапуру на суднобудівництві, другий –на демонтажі нафтових платформ у Норвегії, третій – будує енергоблоки атомних станцій у РФ. І четвертий, поки відключений від мережі, чекає свого часу на Хмельницькій АЕС. Попри роки вимушеного простою, фахівці оцінили його стан як цілком робочий.
До недавнього часу кран належав управлінню будівництва Хмельницької АЕС (ПАТ «УБ ХАЕС»). Але у лютому 2024 року керівник підприємства Дмитро Оцабрика та його заступник Петро Балачук реалізували вочевидь корупційну схему, за якою кран був проданий з аукціону в п’ять разів дешевше за реальну ціну.
Спочатку штучно був створений податковий борг у сумі 3,5 млн грн, а кран вартістю 150 млн грн був переданий у податкову заставу. Потім ГУ ДПС в Хмельницькій області звернулося до суду (справа № 560/14662/23).
Опис майна, переданого в податкову заставу, датований 23.06.2023. У серпні 2023 року податкова звернулася до суду. Провадження було відкрите 16.08.2024. Відповідач ПАТ «УБ ХАЕС» позовні вимоги визнав та не заперечив проти відшкодування податкового боргу за рахунок переданого в заставу майна.
І вже 11 жовтня 2023 року суд ухвалив рішення і надав дозвіл податковій на погашення податкового боргу за рахунок заставного майна. Апеляційна скарга не подавалася.
Маємо класичний «договірняк» між позивачем та відповідачем. Ті, хто обізнаний зі специфікою українського судочинства, зрозуміють, що таку справу можна затягнути на роки. Хоча б залучити НАЕК «Енергоатом» третьою особою, але тоді б «договірняк» не вдався би.
Для продажу крана було залучене ТОВ «Українська універсальна біржа». Перший аукціон, який не відбувся, був призначений на 12.01.2024 із початковою ціною 49,2 млн грн.
Другий аукціон був призначений на 01.02.2024, стартова ціна знижена до 41,8 млн грн, але також не відбувся.
З третьої спроби 20.02.2024 кран було продано за 31,3 млн грн (знову знижена стартова ціна). Також стало відомо, що до аукціону не було допущено інших учасників окрім зазадалегідь узгоджених. Цікаво, що досі не відома компанія-переможниця.
Абсурдність ситуації в тому, що в заставу за незначний борг був переданий такий унікальний кран, яких у світі залишилось лише чотири. Відповідно, абсурдним є і продаж на аукціоні, оскільки у всьому світі знайдеться хіба що з десяток потенційних покупців.
Вочевидь, можливі два пояснення: якимось чином «розпиляти» залишок у 27 млн грн після сплати податкового боргу та продати кран за безцінь потрібній компанії, яка в подальшому буде монопольно диктувати умови при добудові енергоблоків ХАЕС.
При цьому зʼясувалося, що реалізації корупційної схеми з краном KROLL-10000 передувала аналогічна спроба з продажу нерухомості, яка перебуває у власності «УБ ХАЕС». На балансі підприємства в м. Нетішин значиться триповерхове недобудоване майно за адресою вул. Ринкова 5. Ця будівля таким же штучним чином була заведена в податкову заставу ГУ ДПС Хмельницької обл., але, ймовірно, учасників не задовольнила загальна сума, яку можна було би привласнити через таку схему. Варто зазначити, що зараз даний обʼєкт нерухомості виставлено на продаж за 10 млн грн. Відтак, будівлю було виведено з податкової застави, а новим інструментом корупційної схеми обрано дороговартісний кран KROLL-10000 з ринковою ціною 150 млн грн.
Як стало відомо, правоохоронні органи вже звернули увагу на таку схему під керівництвом Дмитра Оцабрики, Петра Балачука, окремих посадових осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області і працівників ТОВ «Українська універсальна біржа». Наразі вирішується питання про відкриття кримінального провадження з подальшим притягненням відповідних осіб до кримінальної відповідальності.
Цікаво, що раніше керівники ПА «УБ ХАЕС» були звинувачені у незаконному видобутку піску в 2018-21 роках у санітарно-захисній та охоронних зонах водойми-охолоджувача Хмельницької АЕС. Протиправна діяльність створювала передумови до виникнення надзвичайних ситуацій радіоактивного характеру, оскільки видобуток піску передбачає вимивання води зі сховища, яке охолоджує енергоблоки.
У 2019 р. відкрито кримінальне провадження №62019240000000019 за ст. 240, 364, 369 ККУ. Процесуальне керівництво здійснює Хмельницька обласна прокуратура, оперативний супровід – ДБР. Санкції статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років із конфіскацією майна.
Розслідування триває вже п’ять років, але винні досі не покарані. Можливо, тому, що сам Дмитро Оцабрика в певних колах неодноразово хизувався протекторатом та «прикриттям» прокурора Хмельницької області.