НАБУ вже пів року не звертається до ВАКС з проханням арештувати майно колишнього першого заступника Одеського мера Михайла Кучука, котрий задекларував 53 млн гривень готівкою у різній валюті, а також 24 об’єкти нерухомості, більшість із яких записані на дружину.
Про це редакція 368.media дізналася, проаналізувавши судові ухвали ВАКС по справі колишнього посадовця.
Нещодавно Кучука оголосили у всеукраїнській розшук. Його підозрюють в створенні ОПГ та отримання хабарів. Посадовець щомісяця збагачувався на 300 тис. гривень, аби тіньові куратори мерії – олігархи Кауфман і Грановській могли керувати процесами в Одесі.
Кучуку заочно оголосили підозру та заочно арештували. Посадовець через адвокатів намагався скасувати вручення повідомляння від НАБУ, але ВАКС відхилив скаргу. Так само зробила й апеляційна інстанція.
Не зважаючи на розшук та заочний арешт, майно Кучука в Україні досі не арештоване.
Що в активах?
Судячи з останньої опублікованої декларації посадовець користувався в Одесі площею 152,6 кв.м, яка записана на безробітного сина Вадима, який мітить у прокурори. На праві безкоштовного користування Кучук-старший розпоряджається домоволодінням площею 913 кв.м та земельною ділянкою площею 215 кв.м, що належать Ірині Криловській. Це дружина корупціонера.
Кучук є власником нежитлової будівлі в Одесі (1429 кв.м), житлового будинку (366 кв.м), двох земельних ділянок (118 та 560 кв.м). Разом із дружиною він володіє квартирою площею 85,9 кв.м у Чехії вартістю понад 10 млн гривень, домоволодінням 240 кв.м з ділянкою 376 кв.м вартістю 8,1 млн гривень.
Криловській належить квартира площею 55 кв.м, квартира площею 61,2 кв.м, квартира площею 48 кв.м, житловий будинок площею 35,5 кв.м, а також земельна ділянка площею 3372 кв.м та домоволодіння площею 737 кв.м у селищі Гатне, а також квартира площею 119 кв.м у Чехії вартістю 3,7 млн гривень, житловий будинок площею 160 кв.м у Греції, дві земельні ділянки в Одесі куплених у 2015 році площею 207 та 196 кв. м, квартира в Одесі площею 80,6 кв.м, паркомісце площею 19 кв.м, а також нежитлове приміщення у Чехії площею 449 кв.м.
Також Криловська задекларувала частину бази відпочинку у Затоці площею 1198,7 кв.м, якою вона володіє разом із одеським корупціонером Едуардом Смоляром (за часів Гурвіца цей посадовець вивіз з комунальної власності десятки об’єктів).
Кучук придбав автомобіль GMC Yukon (2019) за 1 млн гривень, а його дружині належить Land Rover (2018), куплений у 2020 році нібито за 150 тис. гривень. Ринкова вартість такого авто понад 3 млн гривень. 2020 року Ірина Криловська також придбала боргові цінні папери за 284 тис. гривень.
Михайлу Кучуку належить 6% статутного капіталу «Одеського міського дельфінарію», 10% ТОВ «Нерум», 4,57% ТОВ «Аваланс», а також 100% чеської компанії GERYNA s.r.o. Своєю чергою Ірині Криловській належать 33% ВКП «Варта», 25% ТОВ «Лідер-7». Сумарна вартість активів понад 7 млн гривень! Також не враховані частки брата Кучука Вячеслава.
Сумарний дохід подружжя у 2020 році склав 5,43 млн гривень. Також їм належать 2,4 млн гривень, 18,5 млн чеських крон, 339 тис. доларів і 641 тис. євро заощаджень. Згідно з декларацією, Ірина Криловська отримала в борг від чоловіка 35 тис. доларів. Також вона не сплатила податкових зобов’язань у розмірі 374 тис. гривень.
Фіктивна перевірка НАЗК
У 2021 році НАЗК після тривалої затримки та неодноразових запитів ЗМІ оприлюднило результати повної перевірки декларації Кучука. Раніше автоматична система виявила у податковій звітності чиновника за 2020 рік високий рівень корупційних ризиків.
Декларацію перевіряли 175 календарних днів за стандартного терміну 120. В акті перевірки було багато помилок. Саму перевірку зробили формальною.
Як ми писали, сімейство Кучук у Чехії має дві квартири (85,9 і 119 кв. м), домоволодіння (616 кв. м) і нежитлове приміщення (449 кв. м), а в Греції – будинок (160 кв. м). Для перевірки Кучук надав витяги з реєстрів Чехії, які не завірені належним чином уповноваженими органами цієї країни. Водночас не надійшли відповіді від чеської влади на листи, які їм надсилали чиновники НАЗК. А до Греції запити й не надсилали.
У НАЗК підрахували, що Кучук вказав відомості про грошові активи на суму 39,4 млн гривень, а також майно в Україні та за кордоном на 39,7 млн гривень, корпоративні права свої та дружини на суму 6,8 млн гривень. Навпаки, згідно з даними податкової служби, доходи віце-мера з 1998 по 2020 рік та подружжя з 2002 по 2020 рік становлять лише 4,1 та 5,4 млн гривень відповідно. Проте сам Михайло Кучук не скористався правом надати пояснення та документи про походження доходів сім’ї, які б забезпечили отримання зазначених активів.
Цікаво перевіряли й фірму GERYNA s.r.o., де Кучук був директором. Саме їй сімейство позичило 18,2 млн чеських крон. Віце-мер повідомив, що обіймав посаду директора власної фірми на безоплатній основі. У Міністерстві фінансів республіки відповіді на запит НАЗК до терміну перевірки також не надали.
Відомості про доходи, одержані за кордоном, відсутні у державних реєстрах України. Кучук також не надав у декларації інформацію щодо вартості ювелірних виробів. Задекларував свій наручний годинник Breguet, Vacheron Constantin та годинник дружини Hysek, Ulysse Nardin, а також її ювелірні прикраси.
Після всіх виявлених нестиковок в агентстві повідомили, що не знайшли у декларації чиновника ознак адміністративного чи кримінального правопорушення. Наразі уповноважений співробітник НАЗК має вжити заходів, щоб Кучук подав декларацію з достовірними відомостями. У НАЗК додали, що якщо надійде нова інформація про нерухоме майно Кучука та його сім’ї, це може стати підставою для повторної перевірки. Однак повторної перевірки так і не відбулося.
Наразі Кучук перебуває у Чехії або Ізраїлі. Його не затримано. Редакція звертається до НАЗК та НАБУ з вимогою притягнути корупціонера та його родину до кримінальної відповідальності за злочини проти українського народу.