Олег Діденко отримав свою хвилину всенародної слави і любові у червні минулого року, коли стало відомо про його покупку: чиновник придбав «Бентлі» за пів мільйона євро. Ще й розмитнив автівку за пільговим тарифом.
Новину про це оприлюднив нардеп Олексій Кучеренко, проілюструвавши текст відповідними картинками. Ця покупка вартувала Діденку посади – після публічного скандалу його звільнили з посади радника голови правління НАК «Нафтогаз», яку той обіймав. Утім, подейкують, що звільнили його, власне, не за саму купівлю авто – хто з наших чиновників, навіть у Офісі президента, не грішить новими цяцьками в часи війни? – а в результаті інтриг і того, що хтось обрав слушний момент і правильні слова, щоби донести скандал до вух президента.
Як би там не було, а Діденка звільнили. Нагадаємо коротко історію скандалу: Діденко придбав автомобіль Bentley 27 травня, через два місяці після того, як російську армію відігнали від Києва, а влада дозволили пільгове розмитнення автомобілів із-за кордону, які везуть для ЗСУ.
Під цю марку до України заїхало багато не менш дорогих автівок, однак Діденко був одним із перших:
Як написав Кучеренко, «Олег Діденко, радник голови правління Нафтогазу Юрія Вітренко. Гаманець Юрія Юрійовича. У розгар війни купує новий Бентлі за 0.5 млн доларів, нікого не соромиться. Наприкінці липня минулого року купив Мерседес «кубік» за 300 тис доларів, оформив тоді на маму, мабуть, ще був обережним».
Після скандалу, звісно, Діденка звільнили. Однак, як виявилося, лише на папері, аби заспокоїти громадськість, яка відреагувала на покупку цілком сподівано.
Однак Кучеренко не даремно писав, що Олег Діденко є «гаманцем Юрія Юрійовича», тобто тодішнього голови «Нафтогазу» Юрія Вітренко. Бо звільнення з посади Діденка було чистим фейком і «божою росою» в очі піплу.
Ось що писав з цього приводу «Апостроф» через місяць після «звільнення»: «за результатами журналістського розслідування, Олега Валентиновича звільнено суто на папері, а в реальному житті він продовжує свою кар’єру в Нафтогазі, справно відвідує офіс, та навіть не звільнив кабінет».
Дійсно, з кабінету радника голови «Нафтогазу» Олега Діденка вдалося виселити лише після того, як виселили з кабінету самого голову – Вітренка, чиєю довголітньою креатурою і є сам Діденко. Сталося це лише у листопаді. І тому заява Кучеренка про те, що Діденко є «гаманцем Вітренка» заслуговує на увагу.
Виявилося, що Вітренко, зайнявши крісло голови «Нафтогазу» у 2021 році, негайно провів кадрові чистки і розставив на ключові посади своїх людей. Серед них не останнє місце посідав Олег Діденко, який у 2014-2020 роках очолював дочірню компанію Нафтогазу – «Газ України». Його заступником тоді був Владислав Воловик. Власне, це другий фігурант в колі «своїх», людина непублічна, але вкрай цінна для клану. Пан Воловик за всю свою кар’єру виступав у ролі правої руки Олега Діденка. Був його радником, заступником, довіреною особою по особистим справам, адвокатом тощо. Тому з поверненням Вітренка до «Нафтогазу» сірий кардинал Діденко працевлаштував на ключову посаду в НАКу й свого протеже – Владислава Воловика.
До речі, цікаво, чому Діденка «злив» саме депутат від «Батьківщини», який теж отримав своє під час призначення Вітренка? Скоріш за все, хтось когось «кинув», як завжди, на що прилетіла «отвєточка». Непогана, треба визнати – скандалів із захмарно дорогими авто чиновників тоді ще не було, «гуманітарні» джипи в Офісі президента засвітилися пізніше.
Утім, повернемося до Діденка. Скандал з автівкою не приніс для нього наслідків, крім позірного звільнення з посади радника Вітренка. У самому Нафтогазі заявили, що не несуть відповідальність за особисте життя співробітників. Очевидно, що в розвиненій європейській країні, одним звільненням пан Діденко не відбувся б. Мало би бути проведено перевірку в рамках кримінального провадження для встановлення джерел формування статків працівника державної компанії. Особливо, якщо рахувати справді є що – Олегу Діденку, який завжди працював в державних компаніях, та його родині належить велика кількість елітних та промислових об’єктів нерухомості в столиці.
Крім того, якщо бодай побіжно зазирнути до реєстрів, то виявиться, що Олег Діденко, працюючи у державному «Нафтогазі», паралельно займався бізнесом:
Утім, на це в Україні особливої уваги не звертають, хоча знову – у нормальній країні це було б причиною вироку по кримінальній справі.
З якогось боку бізнес міг слугувати прикриттям для дорогих покупок – мовляв, заробив гроші у бізнесі, – однак фінансових висот підприємства Олега Діденка не демонструють.
Навпаки, діяльність усіх цих фірм Діденка дуже схожа на класичне приховування грошей від оподаткування.
Аналіз діяльності підприємств Діденка свідчить про одне: свої статки він заробляв у іншому місці. А через фірми гроші просто легалізувалися і виводилися. Якщо згадати, що його називають «гаманцем» Вітренка, то стає зрозумілим, навіщо Вітренко постійно «підтягував» за собою Діденка. І чому той так і продовжував ходити «на роботу» у «Нафтогаз» після формального звільнення.
Наразі доля Олега Діденка до кінця не зрозуміла. Кримінальної справи щодо його дорогих покупок, як усі розуміють, ніхто не відкривав. Його довголітнього шефа Вітренка таки «пішли» з посади пів року тому. Скоріш за все, що вони знову виринуть разом. І виринуть десь неподалік потоків державних коштів, на яких вони обидва сиділи стільки років.