«Київавтодор» витратить 440 мільйонів гривень на реконструкцію мосту на Дарниці, передавши контракт своєму провідному підряднику


Реконструкція столичного шляхопроводу біля станції метро “Дарниця” стартувала з угоди на суму майже 440 млн гривень.

Підрядника КК “Київавтодор” шукала через відкритий аукціон, але через відхилення вигіднішої за ціною пропозиції конкурента, замовлення все одно дісталося улюбленому підряднику корпорації – одеському ТОВ “Автомагістраль-Південь”. Кілька тижнів тому ця фірма заявляла про блокування своєї роботи через тиск силовиків, але, схоже, все не так погано і коштовних проєктів у неї все більшає. Проте такий хід тендеру не задовольнив державних аудиторів, які тепер з’ясовують, а чи не за формальною ознакою “Київавтодор” “відсіяв” конкурента.

Як стало відомо з оголошення електронної системи Prozorro, у жовтні 2024 року КК “Київавтодор” (*) уклала з ТОВ “Автомагістраль-Південь” (**) договір на реконструкцію шляхопроводу на перетині вул. Будівельників з Броварським проспектом біля станції метро «Дарниця». Ціна договору складала 439,99 млн гривень.


Розташування шляхопроводу на карті

Чіткі терміни виконання реконструкції в опублікованих документах не прописані, але вказано, що нормативна тривалість таких робіт становить не більше 18 місяців. Сам же договір діятиме до кінця 2026 року.

За підряд, крім ТОВ “Автомагістраль-Південь”, змагалося ще дві ТОВки – “Група компаній «Автострада» та «Мостобудівельний загін № 112». Пропозиція останньої компанії була вигіднішою за ціною, але її відхилити начебто через неправильно оформлений лист-відгук від генерального підрядника будівництва Подільського мосту (ТОВ “Еко-Буд-Трейд”), який у 2019 році залучав до цих робіт «Мостобудівельний загін № 112».

19 жовтня Держаудитслужба заявила про початок перевірки вказаної закупівлі. Насамперед аудитори запросили у “Київавтодору” пояснення щодо відхилення пропозиції «Мостобудівельного загону № 112». Станом на 28 жовтня перевірка ще триває.

Що чекає на стареньких шляхопровід

У лютому поточного року в Київській міськдержадміністрації (КМДА) повідомили, що реконструкція шляхопроводу на перетині вулиці Будівельників та Броварського проспекту передбачає заміну мостового полотна, прогонових будов, опор, перильної та бар’єрної огорожі. Також до переліку робіт входить ремонт підземних та надземних комунікацій, оновлення транспортної розв’язки та підходів до шляхопроводу. Крім цього, на тротуарі запланували облаштувати велодоріжку та передбачити доступ до споруди маломобільних груп населення.


Візуалізація проєкту реконструкції від “Київавтодору”

Тоді ж у столичній адміністрації зазначили, що з часу введення в експлуатацію в 1963 році цей шляхопровід жодного разу капітально не ремонтували. Крім зношеності конструкцій споруди, як додали в КМДА, реконструкція зумовлена ще і невідповідністю споруди чинним нормам вантажопід’ємності, висоти та безпеки.

До таких висновків дійшли ще у 2021 році, коли згідно з повідомленням “Київавтодору”, проводили спецобстеження шляхопроводу. Тоді фахівці визначили технічний стан споруди непрацездатним, а залишковий ресурс – вичерпаним.

Попри критичний стан мосту та невідповідність його нормам наважувалися на початок робіт на шляхопроводі щонайменше 3,5 роки. Так, розпорядження про реконструкцію КМДА затвердила ще в лютому 2021 року (розпорядження від 8.02.2021 року № 183).

Майже одразу після цього КК “Київавтодор” оголосила тендер на розробку проєктно-кошторисної документації, за результатами якого 5 травня 2021 року було підписано відповідний договір з ТОВ “ПБФ «Одеспромстрой» (***). За 11,4 млн гривень цей підрядник повинен був підготувати проєкт та робочу документацію до кінця жовтня 2022 року, але з того часу терміни кілька разів продовжували. На сьогодні є чинною додаткова угода, згідно з якою договір діятиме до кінця поточного року. За виконану частину робіт підряднику станом на 28 жовтня 2024 року сплатили 4,06 млн гривень (останній платіж був проведений 5 липня поточного року). І хоча підтвердження готовності проєкту та робочої документації реконструкції шляхопроводу у відкритих джерелах немає, у замовника стверджують, що вся документація у них “на руках”.

А поки тривала підготовка до початку реконструкції шляхопроводу на перетині вулиць Будівельників та Броварського проспекту кошторисна вартість цих робіт зросла мало не вдвічі. Так, бюджеті на 2021 рік загальну кошторисну вартість робіт визначали у 271,57 млн гривень, а в бюджеті на поточний рік – вже 502,14 млн гривень.

Про підрядника

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Автомагістраль-Південь” зареєстровано у 2006 році в Одесі. Статутний фонд – 40 тис. гривень. Основний вид діяльності – будівництво доріг та автострад. Засновник – Олександр Бойко, керівник компанії – Микола Тимофєєв.

У ЗМІ існує кілька версій того, хто насправді здійснює контроль над ТОВ “Автомагістраль-Південь”. Найпоширенішими є версії щодо зв’язку фірми з оточенням мера Одеси Геннадія Труханова, а також щодо лобіювання інтересів фірми ексзаступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенко.

Нагадаємо, що на початку жовтня цього року в ТОВ “Автомагістраль-Південь” публічно заявили про зупинку їх роботи на стратегічно важливих обʼєктах через “атаку” силових структур. В заяві компанії йшлося, що силами Головного слідчого управління та Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції в офісах компанії та квартирах працівників були проведені обшуки. В компанії зазначили, що розпочате кримінальне провадження пов’язане з тендерами, які у різний час у різних регіонах компанія виграла на Prozorro, не називаючи деталей.

Однак в Нацполіції запевнили, що робота компанії не заблокована. За їх версією, під час досудового розслідування встановлено, що посадові особи компанії штучно завищували вартість товарів та внесли невірогіднийі відомості до актів виконаних робіт, чим спричинили збитки держбюджету на суму понад 1 млрд гривень. Які саме підряди є спірними, правоохоронці також не також не уточнили.

За даними Clarity-project, в результаті участі у публічних закупівлях ТОВ “Автомагістраль-Південь” уклало 699 договорів на загальну суму 177 млрд гривень. Найбільші замовники – обласні служби відновлення та розвитку інфраструктури. ТОВ “Автомагістраль-Південь” є одним з головних підрядників президентської ініціативи “Велике будівництво”

ТОВ “Автомагістраль-Південь” очолює список найбільших підрядників КК “Київавтодор” – між сторонами підписано 13 договорів загальною вартістю 5,48 млрд гривень. Зокрема, у 2018 році за 590,21 млн гривень корпорація замовила капремонт проспекту Степана Бандери від Північного мосту до вул. Олени Теліги (оплата відповідає ціні договору), за 318,1 млн гривень – капремонт вул. Заболотного від Одеської площі до будинку № 156 (оплата 317,38 млн гривень), а у 2020 році за 805 млн гривень – капремонт просп. Героїв Сталінграда (роботи тривають).

Запровадження в Україні воєнного стану не стало перешкодою для оформлення коштовних угод між “Київавтодором” та “Автомагістраль-Південь”. Навпаки, протягом цього часу вони підписали рекордні за ціною договори – на капремонт вул. Богатирської за 1,27 млрд гривень та на реконструкцію розв’язки на перетині вулиць Богатирської та Полярної за 1,29 млрд гривень. У столичній владі вирішили взятися за вказану реконструкцію попри петицію киян, які просили заборонити будівництво нових розв’язок до закінчення інших транспортних довгобудів, вартість яких з роками зростає в рази. Тоді з’ясувалося, що на вказаній розв’язці власник фірми Олександр Бойко зможе заробити подвійно, адже асфальт для виконання робіт закуплять ще в однієї його компанії.

Нагадаємо, що наприкінці серпня поточного року столичний міський голова Віталій Кличко оголосив про завершення реконструкції розв’язки на перетині вулиць Богатирської і Полярної та відкрив рух по ній. Однак історія цих робіт ще не завершена, оскільки вона є предметом кримінального провадження столичної поліції. Згідно з матеріалами справи, посадові особи “Київавтодору” у змові з керівництвом ТОВ “Автомагістраль-Південь” нібито привласнили бюджетні кошти в особливо великих розмірах, завищивши в документах обсяги та вартість.

До цього ТОВ “Автомагістраль-Південь” також мало у своєму досьє чимало кримінальних проваджень. Зокрема, слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Києві розслідує провадження (№ 42021100000000038 від 19.01.2021 року) за підозрою “Автомагістраль-Південь” в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах. А слідчі Білгород-Дністровського районного відділу поліції в Одеській області в рамках провадження №42020161240000202 від 12.10.2020 року підозрюють посадових осіб компанії у привласненні та розтраті бюджетних коштів при проведенні ремонту автодороги Т-16-10/Н-33/ – Приморське – Жовтий Яр – Татарбунари.

КК “Київавтодор” заснована Київрадою у 2002 році. Генеральним директором корпорації з 5 липня 2022 року є Олександр Федоренко. Він же з 19 травня 2020 року очолював її на правах виконувача обов’язків керівника.

Корпорація додала роботи правоохоронцям після масштабної реконструкції ще одного столичного шляхопроводу – Дегтярівського, який за 920 млн гривень виконувало ТОВ “Ростдорстрой” з оточення мера Одеси Геннадія Труханова. Слідчі столичної поліції попередньо встановили, що як мінімум 301,7 млн було перераховано на закупівлю різних матеріалів за завищеними цінами. Зокрема, за бетон, ймовірно, було переплачено близько 20%, а за арматурну сталь – 33-42%. За даними правоохоронців, частина отриманих з бюджету міста фінансових ресурсів також опинилася на рахунку фірм з ознаками фіктивності – задля подальшого переведення в готівку. При цьому, також з’ясувалося, що посадовці КК “Київавтодор” прямо “наказували” підряднику, у яких компаній має закуповуватися все необхідне для робіт.

КК “Київавтодор” підпорядковується Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, яким з 1 вересня 2021 року керує Руслан Кандибор. Діяльність зазначеного департаменту з 9 листопада 2021 року спрямовує особисто голова КМДА Віталій Кличко.