Київрада поновила договір оренди землі під ЖК “Оболонський бриз”


Столична міськрада погодила поновлення договору оренди ділянки на просп. Оболонському, на якій будується скандально відомий ЖК “Оболонський бриз”. Заявляється, що вирішення земельного питання дозволить забудовникам нарешті ввести в експлуатацію будинок, який зводиться з 2005 року, і таким чином вирішити питання більш ніж сотні інвесторів, які вклали свої кошти у квартири в ньому.

Проти затвердження такого рішення фактично виступили юристи Київради – вони вказали на те, що не можна “пролонгувати” орендну угоду на більший термін, ніж це було передбачено під час відведення ділянки. Втім, депутатський корпус вже традиційно заплющив очі на такі зауваження. Цікавим є і те, що раніше ДАБІ фіксувала масові порушення при будівництві цього комплексу, через що забудовники отримали низку штрафів, а дозвіл на проведення робіт було анульовані (надалі такі рішення інспекторів були оскаржені в судовому порядку). У свою чергу, Нацполіція вивчала факти можливого заволодіння коштами інвесторів, але ця справа, схоже, “зависла” ще в 2017 році.

Як стало відомо КВ, найближчим часом між Київрадою і ТОВ “Будівельна компанія (БК) “Кроун” буде укладено угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки на просп. Оболонському (біля будинку №30) на 10 років.

Минулого тижня, 4 липня, столична міськрада без обговорення затвердила відповідний проєкт рішення №08/231-736/ПР від 30 травня 2024 року, яким передбачена пролонгація вказаної орендної угоди – за це проголосував 81 депутат. Суб’єктом подання вказаного документу виступив депутат Київради Ігор Кириленко (наразі позафракційний, обирався від нині забороненої “Опозиційної платформи – За життя”, на колажі праворуч).

Що за ділянка

Йдеться про земельну ділянку площею 0,34 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (для будівництва житлового будинку з прибудованими нежитловими приміщеннями). Її кадастровий номер – 8000000000:78:043:0200. Цю землю ТОВ “БК “Кроун” орендувало у столичної громади до 2017 року на підставі відповідного договору, укладеного з Київрадою у листопаді 2003-го (ця угода декілька разів продовжувалася).

Матеріали аерофотозйомки ділянки

У пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення зазначається, що на вказаній ділянці ТОВ “БК “Кроун” збудувало 24-поверховий будинок, який необхідно ввести в експлуатацію. При цьому, в документі повідомляється, що “до міської влади за період 2017-2024 років надходили скарги інвесторів будівництва стосовно затягування поновлення договору оренди та відповідно здачі об’єкта в експлуатацію”.

Варто зазначити, що 6 червня 2024 року Управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло цей проєкт рішення без погодження. Серед причин для цього юристи міськради назвали той факт, що, згідно з законодавством України, договори оренди можуть поновлюватися лише на той строк, на який вони укладалися. Тобто, у випадку з цієї ділянкою “новий” договір оренди може бути розрахований на 5 років, адже на такий термін укладалася “початкова” угода.

Передісторія

29 травня 2003 року Київрада рішенням №486-2/646 погодила передачу ТОВ “БК “Кроун” вказаної земельної ділянки в оренду на 5 років для будівництва житлового будинку з прибудованими нежитловими приміщеннями за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови. Надалі, 7 листопада того ж року, між міськрадою і згаданою компанією було укладено відповідний договір оренди.

Незадовго до підписання цієї угоди, 12 червня 2003 року, між ТОВ “БК “Кроун” і ТОВ “Інжпромбудсервіс” було укладено договір участі в будівництві житлового будинку з прибудованими нежитловими приміщеннями на просп. Оболонському (біля будинку №30). Згідно з ним, друга компанія взяла на себе обов’язки проінвестувати кошти в цю забудову та віддати ТОВ “БК “Кроун” частину квартир в якості оплати за можливість освоювати цю землю (яку саме кількість, у відкритих джерелах інформація відсутня. – КВ).

19 квітня 2005 року Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Києва видало ТОВ “БК “Кроун” дозвіл №1415-Об/Т на будівництво житлового будинку з прибудованими нежитловими приміщеннями на просп. Оболонському (біля будинку №30). Наразі повна версія цього дозволу відсутня у відкритому доступі, а тому встановити початкові параметри та вихідні дані майбутнього будинку проблематично.

За інформацією “Асоціації допомоги постраждалим інвесторам”, будівництво будинку на вказаною адресою, який отримав назву ЖК “Оболонський бриз”, розпочалося у першому кварталі 2005 року. Але вже у 2006 році роботи були зупинені, і не проводилися до 2014 року. Наслідком цього, зокрема, стало те, що за зверненням чотирьох покупців квартир у цьому комплексі 18 листопада 2012 року органи Нацполіції (тоді ще міліції) відкрили кримінальне провадження №1201210050000185 щодо можливого шахрайського заволодіння їх грошовими коштами службовими особами ТОВ “Інжпромбудсервіс”.

Тоді правоохоронці встановили, що вказана компанія, попри заявлені терміни здачі об’єкта в експлуатацію в другому кварталі 2007 року, не завершила ці роботи. Наприклад, станом на 26 лютого 2016 року, коли ця справа ще розслідувалася, будинок не був повністю збудований і не був введений в експлуатацію. Усього, за інформацію слідства, ТОВ “Інжпромбудсервіс” залучило від 142 інвесторів грошові кошти в сумі 36,2 млн гривень для будівництва. Також правоохоронцями було встановлено, що неназвана в судових ухвалах по цій справі особа створила громадську організацію «Спілка інвесторів ТОВ «Інжпромбудсервіс» та “шляхом обману, під приводом зборів на потреби спілки, отримує грошові кошти інвесторів, що беруть участь у будівництві будинку”.

В рамках цього провадження 29 грудня 2016 року Подільський районний суд Києва наклав арешт на недобудований будинок. Втім, вже 27 лютого 2017-го, цей арешт було скасовано Апеляційним судом Києва. Хто саме був апелянтом, у судових ухвалах не уточнюється, але відомо, що цій особі вдалося переконати колегію суддів, що клопотання прокурора, відповідно до якого було накладено арешт на недобуд, “ґрунтується лише на припущеннях і не має жодних доказів на підтвердження викладених в ньому доводів”. До слова, ця судова ухвала є останнім публічним документом по даному провадженню, опублікованому в держреєстрі судових рішень.

Зазначимо, що у цей же період, 29 листопада 2011 року, столична міськрада рішенням №1094/7330 погодила поновлення договору оренди ділянки на просп. Оболонському (біля будинку №30) ще на 5 років. Але лише через рік, 18 грудня 2012-го, між Київрадою і ТОВ “БК “Кроун” було укладено угоду про поновлення орендного договору. Відповідно, її термін сплив у грудні 2017 року.

У тому ж в 2017 році мала місце чергова серія скандалів навколо ЖК “Оболонський бриз”. Вони сталися в результаті того, що будмайданчик цього комплексу декілька разів перевіряли фахівці Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) Києва. Тоді “ревізори” у червні та листопаді винесли 7 постанов про накладення на ТОВ “Інжпромбудсервіс” штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на суму понад 579,2 тис. гривень. Крім того, у червні компанії було тим же органом винесено припис про зупинення робіт. Кульмінація мала місце наприкінці 2017-го – 10 листопада Департамент ДАБІ Києва прийняв рішення про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт від 19 квітня 2005 року.

Тоді, зокрема, “ревізори” встановили, що забудовники перевищили передбачену проєктною документацією висоту будинку – замість 19 поверхів зводилися 24 поверхи. Також проєктною документацією не було забезпечено нормативну потребу у майданчиках для відпочинку дорослих та дітей біля будинку. Серед іншого, забудовники не розробили план благоустрою та озеленення території і транспортно-пішохідну схему для об’єкта будівництва, не встановили на будмайданчику інформаційний стенд тощо.

ТОВ “Інжпромбудсервіс” у вересні 2018 року подало до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) позов щодо визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафів, припису, рішення про анулювання будівельного дозволу тощо. Свої вимоги в компанії пояснили “порушенням контролюючим органом процедури та порядку проведення перевірок”. 29 листопада 2019 року ОАСК задовольнив позов ТОВ “Інжпромбудсервіс”.

Скріншот рішення ОАСК від 29 листопада 2019-го

Намагання ДАБІ оскаржити такий судовий вердикт успіхів не мали – 22 вересня 2020 року Шостий апеляційний адмінсуд відмовився відкривати апеляційне провадження через те, що представники Держархбудінспекції “прострочили” терміни подання скарги і не надали суду заяву про поновлення таких строків.

Будмайданчик ЖК “Оболонський бриз” станом на лютий 2024-го

Хто будував

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “БК “Кроун” було зареєстроване у червні 2002 року. Його засновниками зазначено киян Олексія Карлова, Ольгу Войтенко, Тетяну Щитківську та Дмитра Кочерєва, який також є керівником даної компанії. При цьому, що цікаво, у Youcontrol відсутні дані стосовно того, хто є власником “БК “Кроун”.

Примітно, що у 2002-2008 роках одним із співзасновників цієї ТОВки був Андрій Кобринський – нині ексдепутат Київради (2002-2006 роки), у якій він був членом комісії з питань землекористування та містобудування, та ексгендиректор ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах» (2006-2007 роки).

Цікавим є і те, що вищезгадані Ольга Войтенко і Дмитро Кочерєв, схоже, були бізнес-партнерами іншого ексдепутата Київради – Володимира Старовойта (у 2002-2006 роках представляв у міськраді СПУ, у 2015-2020 роках – “ВО “Батьківщина”). Зокрема, вказані особи разом з сестрою цього “колишнього” народного обранця Тетяною Старовойт у 2004-2009 роках були співзасновниками ТОВ “Системи мобільного зв’язку”, після чого замість них в переліку засновників цієї компанії “з’явився” сам Володимир Старовойт.

До слова, наразі співзасновниками “Систем мобільного зв’язку” є, серед інших, вищезгадана Тетяна Старовойт і Олеся Остапенко. Остання до 2021 року була офіційною дружиною депутата Київради останніх чотирьох скликань Андрія Страннікова (у поточному IX скликанні обраний від “УДАРу”, перший заступник голови комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності), після чого пара розлучилася, принаймні офіційно.

Примітно, що ТОВ “БК “Кроун” мало в своєму користуванні низку комунальних ділянок у різних районах Києва, але близько десятиліття тому прокуратура в судовому порядку ініціювала їхнє повернення територіальній громаді столиці. Серед основних причин правоохоронці називали те, що ця земля не забудовувалася і фактично не використовувалася за цільовим призначенням.

ТОВ “Інжпромбудсервіс” було зареєстроване у квітні 1993 року в місті Фастів Київської області, але з 2015 року компанія має “столичну прописку”. Наразі її керівником зазначено Олександра Максимова, засновниками – мешканку міста Вишневе Київської області Діану Фурманову і Антона Ростокіна з міста Біла Церква цієї ж області.

Зазначимо, що з 1999 по 2019 рік серед співзасновників ТОВ “Інжпромбудсервіс” був мешканець тієї ж Білої Церкви Едуард Найвельт, який у 2012 році безуспішно балотувався до Верховної Ради як самовисуванець, а в 2019 році намагався стати депутатом Київоблради від партії “Наш край”, але також без позитивних для себе результатів. Його компанії мають будівельні проєкти в різних містах Київщини (наприклад, ЖК “Набережний” у Білій Церкві), а ЗМІ називають Найвельта “представником старої гвардії білоцерківських бізнесменів, напряму не пов’язаним з місцевими політичними елітами”.

Як раніше повідомляла КВ, питання довгобудів у столиці стоїть особливо гостро – таких об’єктів, введення яких в експлуатацію інвестори чекають роками, нараховуються десятки. Причини затримок бувають різні: і порушення при проведенні робіт, через які будівництво призупиняється профільними органами, і розкрадання коштів компаніями-забудовниками тощо.

Одним із прикладів є історія навколо ЖК “Aston Park” у Солом’янському районі, будівництво якого було розпочато у 2007 році і заморожено у 2008-ому. Попередній забудовник не зміг виконати свої зобов’язання щодо добудови цього комплексу, а новий – ТОВ “Марго” – хоч і заявив про наміри завершити ці роботи і ввести ЖК в експлуатацію, з різних причин не міг гарантувати громадянам, що вони отримають оплачені ними “квадратні метри”. При цьому, інвестори даного комплексу звинувачували чиновників КМДА і депутатів Київради у тому, що ті, попри гучні обіцянки, так і не спромоглися вирішити їхні проблему. Таку ситуацію в т.ч. пов’язували з корупційними мотивами окремих народних обранців, серед яких – голова земельно-містобудівної комісії Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”).

Показовою є й ситуація щодо будівництва скандально відомого ЖК “Будинок на Будівельників” у Дніпровському районі. Воно розпочалося близько десятиліття тому, але лише улітку 2022 року Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) ввела цей об’єкт в експлуатацію.

Так, окремі народні депутати називали цю подію ледве не історичною, адже таким чином 130 інвесторів отримали можливість заселитися у свої квартири. Проте, окремі експерти нагадували, що громада Соцмістечка, де знаходиться даний ЖК, активно виступала проти зведення цих багатоповерхівок, Верховна Рада дозволяла використовувати свій “бренд” для заманювання інвесторів (генпідрядником було підпорядковане парламенту підприємство), а столична і державна влада зробили все для легалізації порушень, які допустили забудовники. Не менш цікавим є той факт, що офіційний ексвласник ТОВ “Юга-Групп” (орендар землі під цим комплексом) В‘ячеслав Юткін довгий час працював у структурах російського олігарха Олександра Лебедєва.

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі ліворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.