Лариса Черток, або куди ховав свої капітали Ігор Коломойський


Те, як ховати накрадене непосильною працею, вихідців із СРСР вчити не треба – вони самі когось хочеш навчать. Тому й стикаються правоохоронці законослухняної Європи із дивним явищем – у них, як гриби після дощу, раптом звідки не візьмись, з’являються люди, чиї доходи явно не відповідають способу життя.

Коли в ситті та законослухняній Швейцарії на березі Женевського озера раптом з’явилася громадянка Ізраїлю Лариса Черток і почала скуповувати вілли, яхти, квартири, гелікоптери та літаки, влада країни відразу взяла її на замітку – офіційний рівень доходів та спосіб життя Лариси Валеріївни вступали у явну суперечність. з другом.

Коли Лариса Черток звернулася з проханням про натуралізацію, її фінансовим становищем зайнялися у фінансовому відділі Федеральної служби розвідки Швейцарії (FIS). І наполегливо рекомендували у проханні пані Черток відмовити. Заявивши, що вона є лише прикриттям для непрозорих угод і приховання майна свого брата. Братом Лариси Валеріївни виявився Ігор Валерійович Коломойський, що одразу прояснило невідповідність у способі життя Лариси Черток.

Вона спробувала опротестувати відмову про надання громадянства в суді, але натомість отримала публічне розслідування своєї причетності до афер свого куди більш відомого брата. У суді Лариса Черток повідомила, що розкішні вілли та апартаменти у Швейцарії вона придбала на чесно зароблені гроші, які їй позичив батько та банк Claridon Leu (нині Credit Suisse). Суд, у свою чергу, пояснив, що вона «не надала жодних податкових документів про свої доходи та активи».
Заодно співробітники FIS з’ясували, що Ігор Коломойський мав «тісні зв’язки з російсько-українською організованою злочинністю», а Лариса Черток мала «доступ до нелегальних засобів і злочинних кіл». Крім цього, за даними FIS, Черток “допомагала Коломойському грошима невідомого походження”, коли його активи заморозили. «Між діяльністю Коломойського та діяльністю його сестри немає жодного кордону», – встановила FIS, яка цитується у рішенні суду.

У результаті в лютому 2022 року суд вирішив, що натуралізація сестри олігарха «поставить під загрозу внутрішню чи зовнішню безпеку Швейцарії».

Далі персоною такої цікавої особистості, як сестра олігарха, що розшукується Штатами, зацікавилася преса і публіці стали відомі інші подробиці з її життя та діяльності. Водночас трохи прояснилося походження «чесно зароблених грошей».

Власне, розслідування про Ларису Черток вже не перше – ще у 2019 році, коли вона потрапила у поле зору журналістів Швейцарії, OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності – Organised Crime and Corruption Reporting Project) – об’єднання ЗМІ та окремих репортерів, які займаються журналістськими розслідуваннями. ) провів власне розслідування.

Частина цього розслідування теж стала основою відмови у натуралізації Ларисі Черток. Як повідомляв OCCRP, «Коломойський відкрито зізнався у дачі хабарів на мільйони доларів Коломойський відкрито зізнався у дачі хабарів на мільйони доларів». Черток намагалася оскаржити цей факт, але суд визнав це повідомлення вірним і заявив, що немає причин сумніватися в незалежності журналістського колективу OCCRP.

Як встановили журналісти, Лариса Черток веде справи від імені Коломойського як мінімум з 2004 року. І неодноразово допомагала йому укладати угоди. Наприклад, у 2007 році вона розписалася як свідок купівлі частки у Central European Media Enterprises Ltd. за $110 млн. Ця угода допомогла Коломойському надалі оволодіти українським телеканалом 1+1. Судячи з подальшого розвитку подій в Україні, ця угода окупилася сторицею.

А через швейцарську фірму Gehold SA, засновником якої була Лариса Черток, Коломойський приватизував частку у найбільшому українському гірничодобувному підприємстві «Суха Балка».

У суді Лариса Валеріївна заявила, що гроші на купівлю нерухомості у Швейцарії їй також виділяє чоловік, громадянин Ізраїлю Володимир Маркович Черток. Проте перевірка фінансового стану Володимира Чертока показала, що його доходи не дозволяють купити і десяту частину того, чим володіє його дружина.

Володимир Черток у 2017 році зареєстрував у Женеві фірму «Укрмайнінг СА». Сфера діяльності – індустрія інженерних послуг, штат – 4 співробітники, а річний дохід 406 тисяч доларів, що за швейцарськими мірками дуже середньо. В Україні Черток є співвласником фірми з такою самою назвою. Вона зареєстрована у Нікополі, а сфера діяльності – інжиніринг, геологія, геодезія та посередництво у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами.

Розмір статутного капіталу фірми – одна тисяча гривень, особливими фінансовими результатами фірма також не може похвалитися.

Ще один бізнес зятя Коломойського – туристичний. Він є бенефіціаром компанії «Сентоза-Тур», сайт якої не працює.

Судячи з звітності, справи тут не кращі, тому грошей від «бізнесу» чоловіка на все майно Лариси Валеріївни у Швейцарії явно не вистачає.

Крім того, Черток, Коломойський та Вадим Рабінович значаться в керівництві Європейської ради Єврейської громади , зареєстрованій у Женеві.

Володимир Черток має сторінку в соцмережах, завдяки якій ми дізнаємося, що їздить він на автомобілі «Тесла» і часто подорожує світом.

Сторінка малоактивна, тому почерпнути звідти якусь інформацію складно.

Щодо самої сестри Коломойського, то в Україні в неї зареєстрованих бізнесів немає. Що, втім, логічно – виходець із СРСР Коломойський явно зарезервував свою сестру для того, щоб виводити на неї майно, і не хотів світити її ім’я на будь-яких підприємствах.

Висновок про те, що єдине джерело доходу, що пояснює походження активів Лариси Черток у Швейцарії та Франції – від вілл на березі Женевського озера до мега-яхт, пришвартованих на Лазурному березі – гроші Коломойського, підтверджується експертизою фінансів олігарха, проведеної Kroll, американською фірмою. що займається корпоративними розслідуваннями та консультуванням з ризиків. Згідно з висновками Kroll, «ні Лариса Черток, ні її чоловік Володимир не мали незалежної кар’єри в бізнесі, яка могла б самостійно створити такі активи».

У той же час портфель майна та інвестицій Лариси Черток вказує на те, що він великий: від її ролі в управлінні сімейною консьєрж-службою для надбагатих до її зв’язків із художньою галереєю, яка обслуговує багатих у Старому місті Женеви.

Наприклад, вона була генеральним директором Cad Cool, нішевою компанією, яка допомагає багатим людям витрачати свої гроші. За словами англійського юриста , який брав участь у позові проти компаньйона Коломойського, Боголюбова, «Cad Cool насправді є офісом сімейного бізнесу Коломойського, чиї послуги також надаються сім’ї та друзям». Реклама компанії говорить про те, що її «парк автомобілів включає Aston Martin, Lamborghini, Porsche та Ferrari». З одного переліку можна зрозуміти, що активи Cad Cool становлять щонайменше мільйони доларів.

Крім того, в результаті розслідування OCCRP стало відомо деяке інше майно, яким володіє (або володіла), принаймні – формально Лариса Черток. Це – вілла на березі озера Леман (також відомого як Женевське озеро) у фешенебельному селі Аньєр.

Будинок Черток площею 1200 квадратних метрів було збудовано за індивідуальним замовленням у період з 2008 по 2010 рік. У ньому є критий та відкритий басейни, автономний спа-центр та підвальні приміщення для домашнього персоналу.

На супутникових знімках видно три моторні яхти, що пришвартовані біля вілли.

Згідно зі звітом Kroll, Черток купила будинок за 32 мільйони доларів. Їй також належить квартира у Женеві вартістю 6 мільйонів доларів.

Інші записи вказують, що Черток діяла від імені Коломойського принаймні з 2004 року. До 2016 року вона була 51-відсотковим власником кіпрської фірми Titan Fleet Holdings Ltd., яка у свою чергу володіє французькою яхтовою фірмою Titan Fleet Management Sarl зі штаб-квартирою на французькому курорті Гольф-Жуан на Лазурному березі. На сайті Titan Fleet вона описувалася як «компанія з управління яхтами». Лариса Черток також зазначалася як партнер Cad Cool на сайті цієї компанії .

У 2016 році Чертока у структурі власності Titan Fleet Holdings замінили кіпрські юристи, які мають тісні зв’язки із бізнесом Коломойського. Потім право власності перейшло до менеджерів компанії, двох капітанів яхт, Ніколаса Сев’єра та Чарлі Беттелла. На сайті Titan Fleet Holdings стверджувалося, що два капітана започаткували компанію «у відповідь на особливі потреби групи власників суперяхт, які відчували, що їхні вимоги ігноруються».

Ми не дарма наводимо всі гіперпосилання вище – спробуйте перейти по них. І ви побачите, що вони неактивні, а вся інформація ретельно підчищена. Кіпрську Titan Fleet Holdings ліквідовано 30 грудня 2021 року.

Після того, як Ігорем Коломойським та його партнером Геннадієм Боголюбовим активно зацікавилися фінансові органи США, Коломойський почав активно скорочувати присутність свого бізнесу у Швейцарії.

Сам олігарх ховається від міжнародного правосуддя в Україні, влада якої завзято не помічає запитів свого стратегічного партнера – США – про видачу їм Ігоря Коломойського.

Однак рішення про виведення частини активів зі свого володіння та реєстрація їх на свою сестру Ларису Черток було дуже далекоглядним кроком олігарха. Хоча в сучасному світі неможливо сховати все і подружжя Черток сильно поплескали останнім часом, сестрі Коломойського значною мірою вдалося зберегти активи свого брата.

P.S. У 2018 році в Нацбанку заявили , що міжнародна детективна компанія Kroll за підсумками аудиту Приватбанку підтвердила, що перед націоналізацією колишні акціонери вивели з банку 5,5 мільярда доларів.