Максиму Степанову вручили підозру за крадіжку пів мільярда гривень: чи сяде ексміністр?


Як повідомило НАБУ, у результаті співпраці з європейськими правоохоронцями викрито схему з паспортами України, завдяки якій «один із чиновників незаконно збагатився на майже пів мільярда гривень».

Як завжди, за обережними формулюваннями правоохоронців криються конкретні прізвища. Серед семи фігурантів справи найбільше цікавить Максим Степанов – саме він і є тією особою, якій українці при отриманні паспортів «накидалися» на 450 мільйонів гривень.

Як директор державного поліграфкомбінату «Україна», який і друкує паспорти та інші документи, Степанов створив нехитру схему, завдяки якій постачання продукції на комбінат йшли через його власні «прокладки».

Схема нехитра і відома кожному українському чиновнику, який дорвався до бюджетного корита. Тому цікавіша не сама схема, а персона Максима Степанова, діяча часів ще Кучми, який виринув у когорті «нових осіб» Зеленського. Тому що це той самий Максим Степанов, який очолював міністерство охорони здоров’я України у розпал пандемії коронавірусу, і який був причетний до корупційного скандалу навколо закупівлі вакцин за завищеними цінами.

«Спочатку ДП «Медичні закупівлі» розпочало переговори щодо закупівлі вакцини з орієнтовною вартістю близько 3 доларів за дозу… Однак згодом міністр Максим Степанов у ручному режимі зупинив цей процес і доручив розпочати переговори щодо закупівлі китайської вакцини у компанії Sinovac Biotech. Оприлюднена ціна закупівлі 1 дози вакцини стала чи не найвищою у світі – 17,85 долара», – повідомляли тоді НАБУ.

Утім, купівля вакцини за рекордною ціною, що вшестеро перевищує ринкову, зійшла Степанову з рук – справа була закрита:

Хоча скандал таки коштував Степанову посади – 18 травня 2021 року Рада звільнила Степанова з посади міністра. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав причиною звільнення «повільні темпи вакцинації від COVID і постійні перенесення поставок вакцин», але очевидно, що причини були значно серйознішими – за непрофесіоналізм в уряді ні Шмигаля, ні Гончарука не звільняли би нікого, оскільки професіоналів там зроду-віку не було.

Що стосується Степанова, то його біографія – це біографія типового вихідця з «донецьких», який вчасно потрапив у потрібне місце і осідлав бюджетні потоки.


Що характерно – Степанов непогано зумів влаштуватися і за Кучми, і за Ющенка, і за Януковича, і за Порошенка, і за Зеленського. За Зеленського він взагалі пішов у гору – став міністром, причому у «жирний» для міністерства період – період панічних закупівель засобів боротьби з коронавірусом, коли ці закупівлі не тільки не контролювалися, а кожне сумнівне досягнення профільного міністерства на цій ниві видавалося за грандіозну «перемогу». До речі, саме на каденцію Степанова припали й інші гучні скандали, у тому числі із закупівлею захисних костюмів для медиків, які їхали дуже довго та коштували надто дорого.

Щоправда, очевидно, що з бурхливою діяльністю на посаді міністра охорони здоров’я Степанов переборщив – хоча кримінальну справу щодо цих закупівель і було закрито, але посаду міністра він таки втратив. Хоча не виключено, що у світлі кримінальної справи щодо закупівлі поліграфкомбінату «Україна» цю справу можуть і реанімувати.

Утім, на такий сценарій сподівань мало – закупівлі у ДП «Поліграфкомбінат Україна» НАБУ було змушене розслідувати лише тому, що на них натиснули європейці – не забуваймо, що фірма-прокладка Степанова була зареєстрована в Естонії, і саме естонці розпочали слідство. В умовах, коли Україна повністю залежна від колективного Заходу, ігнорувати естонців не вдалося. До того ж, естонці були не самотні – як заявляють у НАБУ, «злочин викрито в рамках співпраці міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту». Зрозуміло, що в такій ситуації Україна нічого не змогла зробити та проігнорувати документи, отримані від французів та естонців, просто не вийшло.

Сам Степанов, природно, заявляє і в цьому випадку, що «справа замовна» та «політизована».

Але так заявляють усі чиновники, що прокралися, так що тут теж нічого дивного. Як нічого дивного і в тому, що НАБУ так і не пояснило – який забезпечувальний захід після вручення підозри обрали Степанову:

Тож не дивно, якщо ми скоро дізнаємось, що Максим Степанов «зник». Щоправда, до Європи йому шлях замовлено – там його швиденько відловить Європол. Але не гадатимемо: поживемо – побачимо. Сумні прецеденти в Україні щодо цього є в неміряній кількості.