Міноборони закупило пальне з 20% націнкою у структур “головного еколога” Януковича


Не виконуючи Постанови КМУ від 2 березня 2022 р. № 178, Міноборони продовжує купувати паливо з ПДВ, що призвело до збитків нанесених державі на понад 1 млрд. грн.

Ревізія Держаудитслужби спричинила новий скандал з закупівлями Міністерства оборони України. І цього разу – паливно-мастильні матеріали з ПДВ. Не виконуючи Постанови КМУ від 2 березня 2022 р. № 178, Міноборони продовжує купувати паливо з ПДВ. До того ж вони примудрились знайти “неіснуюче” роз’яснення ДПС, де нібито вказано, що саме таким чином закупівлі проводити можна. То хто ж правий – Міноборони чи Держаудитслужба? Журналіст розбирався в ситуації.

Чергова серія закупівель Міноборони набула неприємного забарвлення, враховуючи військовий час та як наслідок відкриття кримінального провадження. Стало відомо, що Міністерство оборони закуповує паливо для армії з ПДВ, хоча урядом прийнята постанова №178 “Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану”, якою регламентується закупівля пального військовими та встановлюється нульова ставка на паливо для потреб ЗСУ.

Протистояння Держаудитслужби та Міноборони

В свою чергу, Держаудитслужба провела ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Міністерства оборони України з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року та розцінила таку закупівлю палива як “збиток наданий державі”.

Державудитслужбою визначено, що даний збиток сягнув понад 1 млрд грн. Про це свідчать дані з документу, який потрапив до рук редакції ЗМІ. А сама сума закупівель відповідно перевищила 6 млрд грн.

Міністерство оборони України не розгубилось і дало заперечення на акт ревізії від 27.03.2023 №00800-21/5т щодо обкладання операцій з постачання товарів податком на додану вартість за нульовою ставкою.

До цього ж заперечення додається копія листа за підписом заступника Міністра оборони Ростислава Замлинського, де пояснюється, що закуповується паливо не для мобілізаційних завдань.

До того ж, посилаючись, на нібито, надану індивідуальну консультацію Державною податковою службою України (лист від 27.04.2023 №540/ПК/99-00-27-04-05), у відомстві заявляють про правомірність даної закупівлі. Оскільки дане пальне закуплялося не для виконання мобілізаційних завдань, як це зазначено в Постанові 178.

Для з’ясування обставин справи редакція  також звернулась до Міністерства оборони України за роз’ясненнями щодо ситуації, яка склалася навколо закупівель пального з ПДВ, а також, для точного визначення, що означає термін “немобілізаційні завдання”. Адже, саме ці заходи дозволили закупляти пальне з ПДВ. У відповідь Міністерство оборони відписалося, що законодавством даний термін не визначається.

І тут випливає ще цікавіша інформація – Державна податкова служба офіційно повідомила Держаудитслужбу (лист від 02.05.2023 № 5571/5/99-00-21-03-02-05), що жодного індивідуального роз’яснення на звернення Міноборони не готувала, не реєструвала, не розміщувала в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, а тим більше, на адресу Міністерства оборони України не надсилала.

А це означає, що документ, яким зараз так гордо апелює Міністерство оборони України, фактично є підробленим.

З даних причин, Держаудитслужба проінформувала про це Державне бюро розслідувань (лист від 05.05.2023 № 000800-17/5117-2023). І на сьогодні по даному факту було відкрито кримінальне провадження.

“Оборудки” з ПДВ та старі-нові шахраї

Паливо для Міноборони уже засвітилося зі скрутками з ПДВ у шахрайському скандалі. У 2022 році приватний постачальник за допомогою механізму “скруток” вилучив з обігу кошти, які були призначені для виплати податку державі, про що зазначила Державна аудиторська служба. За інформацією з відкритих джерел, постачальниками палива, які незаконно отримували відшкодування ПДВ від Міністерства оборони України в 2022 році, є компанії ексголови Державного агентства екологічних інвестицій України, ексзаступника голови комітету України з державного матеріального резерву Владислава Якубовського.

За часів президенства Віктора Януковича Владислав Якубовський обіймав посаду керівника Державного агентства екологічних інвестицій України та заступника голови Державного комітету України з державного матеріального резерву. Відомим він став за справою у розкраданні коштів, отриманих Україною у рамках Кіотського протоколу.

Після краху Януковича Якубовиський з’явився у групі “Трейд Коммодіті” Грановського-Адамовського. І поки в державі тривала активна фаза АТО, “Трейд Коммодіті” закупляла паливо в компанії “Роснефть”, представляючи це як виробництво дизельного пального, тоді як насправді це була суміш керосину та базового мастила. Таке шахрайство призводило до поломок у двигунах українських танків та іншої військової техніки. До того ж, відбувалося розкрадання країни на мільярди гривень.

До речі, бізнес-партнер Якубовського – колишній спортсмен міжнародного класу Заза Зозіров, який був активним учасником злочинного угрупування ОЗГ “Савлоха”. Зозіров став партнером Якубовського по компанії “Констракшн Поінт” яка, заснована у 2009 році. На той момент Якубовський вже співпрацював з Юрієм Іванющенком. Статутний капітал компанії – 500 000 гривень. У ній Якубовський має 50%, ще по 25% належить Зазі Зозірову та громадянину Грузії Зазі Гумберідзе. Пік спортивної кар’єри борця Зази Зозірова припав на кінець 90-х, коли у президентом Федерації спортивної боротьби був кримінальний авторитет Борис Савлохов, а іншою зіркою цього ж виду спорту у той же період – Ельбрус Тедеєв, депутат-регіонал.

І це ще не все… далі тільки кримінальні зв’язки стають ще цікавішими. У 2020 році в рамках справи про імпічмент Дональду Трампу американська розвідка опублікувала переписку Льва Парнаса (він є партнером Руді Джуліані, а той, у свою чергу, був адвокатом Трампа). І от, як з’ясували журналісти у листуванні з Арсеном Аваковим Парнас згадує “Українську локомотивну компанію” та Владислава Якубовського: він хоче, щоб Аваков допоміг Якубовському почати перевезення на “Львівській залізниці”.

Як прогалини в законодавстві можуть впливати на трейдовий ринок

Урядова постанова №178 стала певною мірою каменем спотикання для вітчизняного паливного ринку. Поставки пального на фронт можуть “гальмувати”, а в документі ми помічаємо деякі прогалини.

В умовах війни, коли основна частина державних коштів спрямовується на оборону країни та забезпечення армії усім необхідним, замість спрощення процедур державних закупівель, частина з них, на жаль, навпаки — ускладнюються. Зокрема, це стосується і питання забезпечення пальним українських військових.

Про те, чому процес доставки паливно-мастильних матеріалів для армії є ускладненим та дороговартісним, в ексклюзивному коментарі журналістам розповів представник однієї з компаній, що тривалий час плідно працює на вітчизняному енергетичному ринку.

Як зазначає експерт, влітку 2022 року, через велику нестачу нафтопродуктів в країні, Міністерство оборони, як великий споживач палива, було зацікавлене в першочерговому отриманні пального. Тому всі контракти укладали за 100% попередньою оплатою, адже без цього військове відомство фактично мало конкурувати за дефіцитне паливо з пересічними споживачами. Відповідно, контракти укладались на умовах, коли діяла пільгова ставка ПДВ – 7%, яка проіснувала до кінця червня 2023 року. На той час податок на додану вартість також не підлягав поверненню. Тому подібні умови задовольняли всі сторони. Однак податкові “канікули” закінчились, ставка ПДВ після 1 липня цього року зросла до 20%, і ситуація кардинально змінилась.

Крім того, фахівець з питань паливного ринку зауважив, що восени минулого року Апарат Департаменту державних закупівель МО дізнався про постанову КМУ №178 від 02.03.2022 року “Про деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану”, яка має низку серйозних прогалин:

– по-перше, Міноборони відсутнє в переліку організацій, які можуть робити закупки за нульовою ставкою ПДВ;

– по-друге, у преамбулі постанови КМУ №178 вказано лише закупівлі, що проводяться в рамках виконання мобілізаційного замовлення;

– по-третє, формулювання цільового призначення в цьому документі, на думку експертів, прописане некоректно.

У підсумку Міністерство оборони дійшло висновку, що існує юридична позиція, згідно якої військове відомство не відноситься до даної постанови.

“Через демпінг цін по всьому спектру нафтопродуктів, монопольне становище на ринку до останнього часу займало ПАТ “Укрнафта”, яке усі контракти з Міноборони також заключало спочатку з 7% ставкою ПДВ, а потім з 20%. У цій ситуації, коли є один монопольний постачальник, і з тими вже існуючими ризиками, Державна аудиторська служба і Генеральна прокуратура або місцеві прокуратури за місцем реєстрації компаній, подають позови як до “Укрнафти”, так і до компаній-контрагентів на ринку, які постачали продукцію протягом першого року повномасштабної війни 2022 року і на початку 2023 року. При чому суми позовів до “Укрнафти” колосальні, адже ця компанія фактично була монополістам у постачаннях для МОУ”, — коментує наш співрозмовник.

Варто наголосити, що весь ПДВ вже був сплачений до бюджету України минулого року. Він був зареєстрований постачальниками на адресі Міністерства оборони України. І у Державної податкової служби, в основному, немає ніяких питань до постачальників. Фактично, ці кошти зараз намагаються просто перекласти з однієї “бюджетної кишені” до іншої, попутно створюючи низку правових колізій і підстав для корупційних проявів та блокуючи всі поставки для Міноборони з боку приватних постачальників, зазначає фахівець. Додаткові кошти в державній скарбниці від цього, звісно ж, не зʼявляться, адже жодної доданої вартості для нацбезпеки та оборони такі дії держави не несуть.

Також, як зауважив експерт з питань паливного ринку, Генеральна прокуратура вимагає визнати всі договори, укладені з початку воєнного стану і дотепер, недійсними в частині ПДВ. При чому — незалежно від того, чи діяли на момент укладання механізми повернення ПДВ і пільгова ставка 7%,

“Також Генпрокуратура вимагає повернути ці кошти Міністерству оборони. Таким чином, зараз складається ситуація, коли в конкуренції з ПАТ “Укрнафта”, коли воно тільки заходило на ринок, всі інші постачальники відмовились від позиції про 100% попередню оплату від Міноборони. Тобто, за весь 2023 рік не було жодної тони пального, яку б поставили на Міноборони за попередньою оплатою”, — додає фахівець.

Інакше кажучи, процес отримання паливно-мастильних матеріалів військовими на передовій суттєво ускладнився і виникає загроза нового дефіциту. Як наголошують експерти, вихід з цієї ситуації є — врегулювати проблему шляхом чіткого внесення змін в постанову КМУ № 178. А саме — констатувати факт, що Міноборони в переліку постанови відсутнє, і додати Міністерство в перелік.

Таким чином, якщо доповнити перелік, додавши до нього МОУ, документ матиме однозначне тлумачення як для військового відомства, що всі нові тендери на пальне треба оголошувати без ПДВ, так і для фіскальних органів, які будуть повертати кошти з цього податку постачальникам. Відтак, це спростить процедуру закупівель і для вітчизняних продавців нафтопродуктів, і для замовника (Міноборони), і для кінцевих споживачів — українських захисників на фронті.

Правові колізії і як уряд не допрацьовує

Отже, в країні склалася ситуація, як у народній приказці – у кожного своя правда. Міністерство оборони купує паливо з ПДВ, адже це не на мобілізаційні завдання (питання також які ще завдання вони можуть виконувати під час військового стану?), а військові частини, Нацгвардія, прикордонники без ПДВ.

Якщо не вдаватись у юридичні тонкощі, а пояснити людською мовою: норма прописана, дійсно, криво. Адже, з березня 2022 року Міноборони, зважаючи на прив’язку даної постанови, прийняло рішення придбати пальне без ПДВ лише в межах мобілізаційних планів, як вказано в постанові, а у всіх інших випадках – з ПДВ.

Однак Держаудитслужба розцінює закупівлю палива Міноборони з ПДВ як “збитки держави”.

А поки тривають баталії з роз’ясненнями та двосторонніми звинуваченнями, Міністерство оборони продовжує підтримувати свою позицію і планує знову закупити паливо з урахуванням податку на додану вартість.

Роз’яснення з першоджерел, або як журналіст правду шукав

Тож, вивчаючи непросту ситуацію, журналіст звернувся за роз’ясненнями до всіх відомств, які тим чи іншим способом, причетні до ситуації з оподаткуванням пального.

Насамперед, лист-запит направлено до Міноборони. На що редакція отримала наступну відповідь (відписку): “Під час закупівлі пально-мастильних матеріалів, відповідні операції оподатковуються у порядку та розмірах, визначених чинним законодавством України.” – зазначено в документі.

Також було надіслано запит до Держаудитслужби України щодо питань правомірності закупівлі паливно-мастильних матеріалів з оподаткуванням. Держаудитслужба листом повідомила редакцію ЗМІ про здійснення семи фінансових перевірок договорів укладених Міністерством оборони та підтвердила відкриття по них кримінального провадження.

Ще одна інстанція, в яку звертався журналіст, для підтвердження або спростування заяв Міністерства оборони – Державна податкова служба України. У відповідь надійшов лист за підписом директора методології Мар’яни Куц, де повідомлено, що жодних індивідуальних консультацій Міністерству оборони не надавалось.