Замість забезпечення прозорості й децентралізації – подальша монополізація й тінізація. Експерти лісової галузі критикують так звану “реформу” в системі Держлісагентства, оскільки вона створює сприятливий фон для корупційних діянь. Яскравий приклад – справа Звенигородського лісгоспу на Черкащині, де посадовців упіймали на “дерибані” мільйонів гривень.
Що саме трапилось на Черкащині і чому такі випадки в системі Держлісагентства – непоодинокі, розбиралась журналістка “СтопКору” Олександра Сербін.
За даними слідства, посадовці Звенигородського лісгопу займались незаконною рубкою деревини й розтратили близько 2,5 мільйона державних гривень. Про це повідомили у листопаді минулого року в ДБР.
Як свідчать матеріали, зібрані детективами Бюро, керівник лісгоспу спільно з підлеглими привласнював кошти від офіційно вирубаної деревини. Вони підписували фіктивні договори із підконтрольними підприємствами і таким чином обманули державу на майже 2,5 млн грн.
Незаконно отримані від протиправної рубки і продажу деревини гроші фігуранти схеми розподіляли між собою. Обсяги незаконної рубки та суми привласнених коштів наразі встановлюються. Під час обшуків на підприємстві правоохоронці вилучили документи, комп’ютери, мобільні телефони, магнітні диски, печатки та понад 2,2 млн грн у різних валютах.
Схоже, що задекларована реформа лісової галузі, на жаль, стала не перепоною, а навпаки – каталізатором корупційних схем у держлісгоспах.
Нагадаємо, 7 вересня 2022 року уряд ухвалив постанову “Про деякі питання управління об’єктами державної власності у сфері лісового господарства”. Цим документом передбачено ліквідацію державних лісогосподарських підприємств як юридичних осіб та створення державного унітарного комерційного підприємства “Ліси України”, з передачею йому усіх прав і обов’язків нині існуючих держлісгоспів шляхом їхнього злиття.
Метою реформи було названо централізацію всіх лісгоспів. Утім, експерти ринку називають її “або величезною помилкою, або величезним злочином”.
“Я вважаю, що через декілька років це все гакнеться, і почнуть розбиратись, хто це робив, тому що не можна робити державну монополію. Всі говорять про антимонополію, створюють антимонопольні комітети, а тут створили державну монополію на продаж лісу“, – наголосив заслужений природоохоронець України Володимир Борейко.