Начальник Чернівецької митниці Меньшиков забув задекларувати майно на 14 мільйонів гривень


У декларації керівника Черкаської митниці Данііла Меньшикова виявили порушення на суму 14,1 млн гривень, що містять ознаки недостовірного декларування.

Це стало відомо з результатів повної перевірки декларації посадовця за 2022 рік, яку НАЗК провело цього року.

У грудні 2021 року, згідно з наказом ДМС, Меньшиков став виконувачем обов’язків начальника Львівської митниці. До цього він обіймав посаду керівника Черкаської митниці. Раніше, у 2018 році, працював заступником начальника управління в департаменті розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Після Львова повернувся на роботу у Черкаси.

Встановлено, що посадовець вказав недостовірні відомості про нежитлові приміщення (255,1 кв. м). Під час перевірки встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу нежитлові приміщення (групи приміщень загальною площею 244,3 кв. м, вартістю 1,3 млн грн) належать на праві власності члену сім’ї. Меньшиков не відобразив відомостей про об’єкт, який використовувався членом сім’ї (сином) як фактичне місце проживання. Він не скористався правом надати інформацію з цього питання. Під час перевірки не вдалося встановити характеристики такого об’єкта.

Меньшиков не зазначив відомостей про фактичне місце проживання у Черкасах під час виконання ним службових обов’язків та не скористався правом надати інформацію з цього питання. Під час перевірки не вдалося встановити характеристики такого об’єкта.

Суб’єкт декларування зазначив кадастрові відомості про земельну ділянку, вказавши вартість на дату набуття права в розмірі 80 тис. гривень та земельну ділянку вартістю 693 тис. гривень, які належать члену сім’ї на праві власності. Митник пояснив, що вказав відомості на підставі нотаріальної заяви, наданої йому членом сім’ї. Під час перевірки підтвердити або спростувати відомості про вартість земельних ділянок не вдалося.

Меньшиков не зазначив відомостей про об’єкт незавершеного будівництва, що належить члену сім’ї на праві власності. Під час перевірки встановлено, що у 2022 році у члена сім’ї був наявний об’єкт незавершеного будівництва — житловий двоповерховий будинок площею 295,5 кв. м. Також до будинку підведено та підключено електропостачання, водопостачання, опалення, що свідчить про готовність об’єкта до експлуатації. Як вбачається з реєстру речових прав на нерухоме майно, житловий будинок побудований на земельній ділянці, кадастровий номер якої на праві власності належить члену сім’ї. Отже, у 2022 році на цій земельній ділянці вже був побудований, проте не зареєстрований у законному порядку житловий будинок вартістю майже 3,5 млн гривень. Митник не скористався правом направити лист з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей у декларацію за 2022 рік.

Суб’єкт декларування не зазначив відомостей про об’єкт незавершеного будівництва, що належить члену сім’ї на праві власності, 297,1 кв. м вартістю 3,5 млн гривень. При цьому будинок введено в експлуатацію. Також аналогічна ситуація була з будинком площею 297,8 кв. м за 3,5 млн гривень.

Спеціалісти НАЗК також не змогли перевірити відомості щодо ювелірних виробів Gines Serran-Pegan, Garrard та Loree Rodkin дружини посадовця. Не встановлено наявність і вартість годинників Hublot, Vacheron, Audemars 11 Constantin, Breguet, Piguet, Chaumet. Ще під питанням вартість картин Gines Serran-Pegan та Зайєнка Георгія, які належать члену сім’ї Меньшикова з 2016 року.

Під час повної перевірки встановлено, що автомобіль Volkswagen Passat (2007) вартістю 154 тис. гривень, яким користувався посадовець, належить на праві власності ДП «Сервісно-видавничий центр», але там про це нічого не знають.

Посадовець також зазначив відомості про готівкові кошти дружини у розмірі 675,2 тис. доларів, 789 тис. доларів, 170 тис. фунтів стерлінгів. Є обґрунтовані сумніви щодо можливості заощадження членом сім’ї цих коштів з огляду на таке. Розмір нарахованих доходів у період з 1998 по 2022 рік, отриманих із законних джерел членом сім’ї, становить 41 млн гривень. Разом із тим член сім’ї здійснив продаж нерухомого майна (квартири) на суму 1,18 млн гривень та продаж нежитлових приміщень, розмір отриманого доходу від відчуження яких не вдалося встановити під час перевірки. Крім того, член сім’ї здійснював витрати, зокрема, на набуття об’єктів нерухомості на загальну суму 11,91 млн гривень.

Зокрема, член сім’ї здійснював загально-життєві витрати та витрати на купівлю корпоративних прав, транспортного засобу і витрати на будівництво чотирьох житлових будинків (оціночна вартість яких становить 14 млн гривень).

Запит Національного агентства до члена родини Меньшикова повернувся не врученим з позначкою «через закінчення термінів зберігання».

Під час проведення повної перевірки декларації Національному агентству не вдалося встановити можливий розмір залишку коштів члена сім’ї на кінець 2022 року у зв’язку з веденням ним господарської діяльності та відсутністю жодних підтверджувальних документів щодо розміру і підстав отримання ним грошей, про що Національне агентство буде інформувати компетентні органи щодо можливого ухилення від сплати податків.

За результатами повної перевірки декларації було виявлено правопорушення на суму 14,15 млн гривень. У діях посадовця встановлено ознаки правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366-2 КК (декларування недостовірної інформації).