Директор компанії Burisma з правових питань Андрій Кіча підписав слідку із прокуратурою. Він погодився допомогти слідству та зробити внесок до Фонду United 24 на “Армію дронів” у 100 млн грн. Натомість замість п’яти років позбавлення волі він отримав фактично умовний термін із випробувальним терміном в один рік.
Про одну з найгучніших справ та історію найбільшого хабара в історії України читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Злочевський хотів закрити кримінальні справи за мільйон доларів. В результаті отримав ще одну кримінальну справу
Міністр екології часів Януковича Микола Злочевський за 6 млн доларів намагався закрити кримінальні справи, в яких причетна його компанія Burisma та “Реал Банк”. Фінансова установа отримала у НБУ стабілізаційний кредит у заставу нафтобази. Кредит не повернули (його розмір становив 800 млн грн). Однак коли спробували стягнути заставне майно, виявилося, що його придбали за ціною, нижчою за 3 млн грн.
Закрити справу Злочевському не вдалося. Він планував корумпувати НАБУ та САП та заплатити тому, хто ухвалить рішення про закриття розслідування, 5 млн доларів. Ще 1 млн доларів мали витратити на послуги посередників.
Ще 2020-го Кіча, а також тодішнього першого заступника начальника Головного управління Державної податкової служби в Києві Миколу Ілляшенка та екс-співробітницю податкової Олену Мазурову затримали під час спроби дати хабар.
І тепер, як повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Кіча пішов на угоду зі слідством. Він не просто здасть свого колишнього шефа Злочевського та допоможе слідству зібрати докази злочинів, а й віддасть на дрони 100 млн грн. Сам хабар призначався керівнику САП Назару Холодницькому та високопоставленому співробітнику НАБУ Андрію Калужинському.
Тепер Злочевський має відповісти за свої злочини
Що відомо про схему із банком? “Реал Банк” звернувся до управління НБУ у Харківській області за стабілізаційним кредитом для підтримки ліквідності. Йому видали 800 млн грн, який банк мав повернути ще 2015-го. Як заставу виставили нерухомість Херсонської нафтобази.
Як вдалося з’ясувати слідству під час отримання доступу до документів приватного нотаріуса у жовтні 2017 року, “Всеукраїнська промислова спілка” придбала Херсонську нафтобазу та Херсонську нафтогавань за 2 млн і 835 тис. грн.
На підставі цих документів у ГПУ вважають, що є всі підстави вважати, що під час укладання договору про надання стабілізаційного кредиту “Реал Банку” вартість заставного майна була суттєво завищена. Національний банк України так і не зміг отримати цю заставу.
Фактично у держави вкрали ці 800 млн. грн. Як повідомляє ЗМІ, свій особняк Злочевський переписав на дружину, а енергетичний бізнес в Україні – на дочок. Справа має особливе політичне значення. Справа в тому, що до ради директорів Burisma входив син президента США Джо Байдена – Хантер.
У справі замішана ціла низка спільників Злочевського. Як йдеться у звинуваченні, у матеріалах справи є два десятки прізвищ фігурантів. Усі вони брали участь у схемах Злочевського, які проходили фактично за згодою екс-президента Віктора Януковича. Збагатився на них і колишній олігарх Сергій Курченко.
Саме тому Злочевський і ухвалив рішення заплатити хабар у 6 млн доларів: частину фігурантів і після втечі Януковича продовжили будувати бізнес в Україні, а підприємства, які брали участь у заволодінні коштами, все ще ведуть підприємницьку діяльність.