Всі ми ніколи не забудемо, як починаючи з 10 жовтня 2022 року Росія почала завдавати масових ракетних ударів по енергетичним об’єктам України. У нашій лексиці з’явилося слово «локдаун», люди масово почали закуповувати генератори, павербенки, зарядні пристрої та інше. Деякі населені пункти залишалися тижнями без електроенергії та опалення у холод.
Хто в цьому винен? Безумовно, відповідь одна: росіяни. Але не тільки зовнішній агресор знищує українську енергетику. Десятиліттями після приватизації обленерго ніхто не вкладав кошти в оновлення систем критичної інфраструктури. Нікого не турбувало складне становище українських електромереж. У червні цього року відбулося перше здорожчання електроенергії для населення — одразу на гривню за кіловат. Як пояснюють енергетичні компанії — це необхідний крок для відновлення та посилення інфраструктури. Куди йшли наші гроші до цього? Це питання риторичне. Олігархи заробляли мільярди, живучи «одним днем».
Незважаючи на те, що Росія 9 років воює проти України, бізнес з держави-агресора продовжує працювати у нас. Звісно, він замаскований під підставними особами та компаніями, однак прослідкувати зв’язок між російськими багатіями та українськими корпораціями не складно.
Наш матеріал присвячений компанії VS Energy, яка контролює 5 обленерго в Україні та її російських бенефіціарів, котрих Ігор Коломойський не лише прикриває, а ще й допомогає розвивати потужний бізнес у нашій державі.
Енергетична залежність від росіян
Очевидним є той факт, що електропостачання є однією з найбільших потреб будь-якої держави. Всі українські обленерго були засновані ще за часів Радянського Союзу. Традиційні електростанції (за виключенням новітніх водяних, вітрових і сонячних) також були побудовані до розвалу СРСР. Після того як Україна стала незалежною, майно колишньої УРСР здебільшого було приватизоване. Особливо цей процес мав масштабний характер у другій половині 1990-х — першій половині 2000-х. Наші читачі, котрі застали ті непрості часи пам’ятають, наскільки мутним був процес приватизації державних об’єктів. Загалом не було проведено прозорих аукціонів, найбільш перспективні підприємства отримали «свої».
У вересні 2015 року видання Forbes Україна розробило інфографіку з власності українських обленерго.
Власники українських обленерго (інфографіка Forbes)
Згідно з цими даними, понад 70 % українських енергетичних об’єктів належать приватним власникам. Наприклад, Луганським енергетичним об’єднанням на 100 % володіє російський олігарх Костянтин Григоришин. Великою часткою обленерго продовжують володіти ексчлени проросійської «ОПЗЖ» і представники групи «Приват» Ігор Коломойський і Генадій Боголюбов. Окремо варто зазначити, що Рінат Ахметов має більше енергетичне охоплення, ніж держава. Що також не є нормальним, особливо у часи війни. Про антимонопольне законодавство взагалі не будемо згадувати. В енергетиці (читайте — там, де багато грошей) воно не працює. Коли мова йде про мільярди доларів, і море буде по коліно.
Непоміченою залишається тільки компанія VS Energy. Корпорацію, яка має контрольний пакет акцій одразу 5 обленерго, контролюють одразу 5 громадян-нерезидентів: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).
І начебто все нормально: бенефіціарів одразу декілька (немає персонального контролю), всі власники — громадяни країн ЄС. Але це лише пісок в очі.
Всі шляхи ведуть до Росії
Цілий ряд журналістських розслідувань зміг довести, що бенефіціари VS Energy насправді контролюються російськими олігархами. Найпростіше було довести зв’язки «німкені» Марини Ярославської (типове німецьке прізвище). Вона є дружиною Євгенія Гінера — мультимільйонера з українським корінням.
Євген Гінер з Мариною Ярославською
У 2008 році Марина Ярославська разом з дочкою Юлією Гінер позбулися російського громадянства указом Путіна. Відповідне рішення президента РФ зумовлено поданням заяви дружиною олігарха. Чому вона це зробила здогадатися не складно. У Німеччині на той час не допускалося подвійне громадянство. Тому для того, щоб отримати паспорт ФРН, потрібно було відмовлятися від іншого громадянства, що і зробила дружина Гінера.
Указ Путіна про позбавлення громадянства Марини Ярославської та Юлії Гінер
Що стосується інших бенефіціарів VS Energy — вони також «засвічені» як особи близькі до інших російських мільярдерів. Латвійці Вігантс і Дамбінс були розсекречені як «фунти» кримінального олігарха Олександра Бабакова.
Олександр Бабаков
До речі, Бабаков був учасником судового спору у справі Полтавського ГЗК. Саме у цій справі, як встановило слідство, олігарх Констянтин Жеваго передав кошти голові ВСУ Всеволоду Князєву за «правильне» рішення. Враховуючи те, що і Гінер, і Бабаков знаходяться під санкціями, набуття будь-якого бізнесу для них є недоречним, адже є величезний ризик його одразу ж втратити. Інше питання — інтерес Коломойського. Судячи з усього, дніпропетровський олігарх й досі має тісні взаємозв’язки з російськими партнерами.
VS Energy має і третього реального бенефіціара, також росіянина Михайла Воєводіна або ж «Міши Лужнєцкого». Як не важко здогадатися, «погремуху» він має через своє кримінальне минуле.
Михайло Воєводін
Незважаючи на те, що слід російських олігархів у компанії, яка володіє українськими обленерго видно неозброєним оком, Державне бюро розслідувань у суді не змогло це документально довести. Слідчі не змогли чи не хотіли довести те, що було на поверхні. Але це вже історія.
Російська експансія
Ще на початку повномасштабного вторгнення РФ були ухвалені законодавчі акти, які створили механізм для примусового вилучення майна росіян. Однак, цей механізм ще досі не працює як слід. За 2022 рік вдалося конфіскувати лише 3 банки, у 2023 році ситуація начебто трохи покращилася, зокрема, був вилучений Демуринський ГЗК.
Але закони написані не для всіх. Вірніше, може і написані для всіх, але право їх не дотримуватися мають обрані. 16 червня 2023 року стало відомо про те, що Ігор Коломойський продав групі VS Energy 50 % Криворізького залізорудного капіталу (ПрАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат»)
Чому найбільш важливе саме прізвище Воєводіна у цьому процесі? Все просто: з 2020 року він почав поступово поглинати акції Гінера та Бабакова, ставши мажоритарним власником енергетичної корпорації. Що стосується Криворізького залізорудного комбінату — підприємство належало 50/50 Коломойському та Ахметову. Наразі частка Коломойського відійшла холдингу з російськими бенефіціарами.
На даний час єдиним бенефіціаром Центрального ГЗК — є Рінат Ахметов (принаймні так свідчать дані з реєстру)
Інформація про бенефіціарів Центрального ГЗК
Схоже, що продаж 50 % акцій комбінату Ігорем Коломойським відбувся по-тихому, а, можливо, навіть неофіційно. Тим не менше, точно відомо, що акціонери VS Energy стали бенефіціарами одного з найбільших гірничо-збагачувальних комбінатів України.
В останній довоєнний рік — 2021 ГЗК принесло своїм власникам чистий дохід у розмірі майже 9 мільярдів гривень (близько 330 млн доларів по тогочасному курсу). Війна значно скоротила прибуток підприємства, однак 2.6 мільярдів гривень — теж непоганий результат у наші дні.
Фінансова звітність Центрального ГЗК
Червень 2023 року. 16 місяців тому Росія злочинно вторглася на територію України. Сотні тисяч людей загинули, у той же час вплив на критичну інфраструктуру та копалини в Україні зі сторони бізнесу з російським корінням лише збільшується. Та й деякі українські комерсанти продовжують працювати в Росії (вітання горілчаному магнату Черняку).