Спецоперація «Чисте місто», яку Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура проводили нещодавно у Києві, шокувала багатьох. Кулуарні обговорення як, кому, де і за які «відкати» виділяються земельні ділянки у столиці, відверто «обсмоктуються» у телефонному режимі без будь-якого приховування так званими «господарями міста». Серед підозрюваних у системній корупції колишній депутат Київради Денис Комарницький, заступник голови КМДА Петро Оленич і члени земельної комісії.
В опублікованих телефонних розмовах між фігурантами справи звучить також і секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, через якого правильні рішення протягують на сесію. Але його особа чомусь не зацікавила слідство. Проте Бондаренка можна вважати чи не ключовим у схемі, адже саме від нього залежить, які питання з’являться у порядку денному і скільки триватиме та чи інша сесія Київради.
«У нас аж 17 проектов решений… Ну за Иванова просили… Благодарны… «Галнафтогаз» здесь… «Лівобережжя інвест»… Ну «Леруа» я б не ставил», – обговорює порядок денний сесії секретар Київради Володимир Бондаренко із Денисом Комарницьким та директором КП «Інженерний центр» Михайлом Терентьєвим. Видрук цієї телефонної розмови отримали журналісти Bihus.info від НАБУ.




Ця телефонна розмова наочно демонструє, що Бондаренко звітує перед так званим «смотрящим» за Києвом, ексдепутатом Денисом Комарницьким. Вона є прямим підтвердженням корупційних дій секретаря Київради, за яку він мав би понести відповідне покарання. В офіційному повідомленні НАБУ щодо фігурантів справи про Бондаренка згадується лише опосередковано, жодних підозр йому висунуто не було.
Водночас правоохоронці повідомляють, що члени викритої злочинної організації на чолі із Комарницьким використовували так звану «туалетну схему». Вона передбачала пошук земельних ділянок і реєстрацію на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких у багатьох випадках на цих ділянках ніколи не існувало. «Це дозволяло отримувати першочергове право власності на землю під цими спорудами-привидами. Кожен учасник злочину виконував чітко відведену роль, аби схема працювала як годинник, а привабливий шмат столичної землі потрапляв під контроль її організатора», – повідомляє САП.
За цікавим збігом обставин про цю «туалетну схему» в січні 2025 року, за два тижні до викриття, розповідав в інтерв’ю секретар Київради Володимир Бондаренко. По суті він визнав, що оформлення частини земельних ділянок відбувається саме за цим принципом, який описують детективи НАБУ. «Ось приклад: є автостоянка просто неба на 250 машиномісць. Там стоїть будка охоронця площею 10 квадратних метрів. Як розв’язати питання землекористування? Якщо оформлювати ділянку лише під будкою, то власник платитиме символічну суму, наприклад 3 гривні, а зароблятиме десятки тисяч гривень на стоянці. Логічніше оформити всю площу паркування, щоб сплачували за використання всієї землі», – підтверджує роботу схеми Бондаренко.
В іншій розмові, яку задокументувало НАБУ, між Комарницьким, Терентьєвим і Бондаренком обговорюються власне самі ділянки, які вочевидь оформлювались якраз по цій «туалетній схемі»: «Славутич, ну это Парковая дорога, Днепровская… На Труханове. Так, дальше», – доповідає Володимир Бондаренко, а Терентьєв додає, що це «две маленьких торговли». «Идеально, вот-вот», – зауважує директор КП «Інженерний центр».


В ще одній розмові все ті ж особи обговорюють те, що Володимир Бондаренко повинен отримувати інформацію про наявні земельні ділянки від заступника голови КМДА Петра Оленича і порівнювати її з тим, яка є в нього.


По суті схема діяла отак: Петро Оленич і члени земельної комісії підшукували необхідні земельні ділянки та займались оформленням тих самих будівель-привидів на них. Аби зареєструвати право користування майном, а потім і ділянкою, необхідне рішення Київради. І ось тут вже включався секретар Київради Володимир Бондаренко, який протягував необхідні рішення на сесію Київської міської ради. Оцінити, скільки заробили на схемі фігуранти та Бондаренко, вкрай важко. Але за попередніми даними, їм відходила або ж третина прибутку від майбутньої забудови, або частина нерухомості у ній.
У цьому контексті є важлива деталь: минулого року секретар Київради Володимир Бондаренко розлучився із дружиною, балериною Київського муніципального театру опери та балету для дітей і юнацтва.


І почав жити з колегою по Київраді – Яною Желябовською. Жінка працює заступницею начальника управління з питань розвитку механізмів прямої демократії, регіонального та міжнародного співробітництва у сфері розвитку місцевого самоврядування. Желябовська була помічницею депутата Верховної Ради Дмитра Білоцерковця, який у 8 скликанні був обраний від «Блоку Петра Порошенка». З 2020 року Білоцерковець є депутатом Київради від промерської партії УДАР.
Желябовська також балотувалася до Київради від УДАРу Віталія Кличка, але не була обрана депутаткою. Проте без посади її не залишили та працевлаштували в секретаріат Київської міськради, якою, нагадаємо, керує Володимир Бондаренко.
Яна Желябовська після початку війни та до 2023 року була головою виконкому Київського міського осередку УДАРу, а Бондаренко керує осередком.
«Службовий роман» Бондаренка і Желябовської, судячи з усього, розвивався стрімко, адже офіційно секретар Київради розлучився тільки у 2023 році. І в тому ж році почав спільно жити з колегою. Причому оселилися вони в приватному будинку у Києві, площею 360 квадратних метрів. Будинок присутній у деклараціях обох представників київської влади.

До спільного проживання з Желябовською Бондаренко декларував декілька орендованих квартир та місце проживання колишньої дружини. Будинок з’явився у секретаря Київради тільки у 2023 році.
Згідно з декларацією Володимира Бондаренка він разом із колегою орендує будинок у Москаленка Кирила Миколайовича. Людина з таким же прізвищем є сином колишнього голови Кіровоградського міськвиконкому. Москаленки володіють низкою компаній, які з 2016 року виграли декілька «сумнівних» державних тендерів в різних областях.

Скриншот офіційної біографії Миколи Москаленка із сайту Кропивницької міської ради

У 2023 році їхня фірма ТОВ «КБК», яка, втім, була переписана на жителя Полтавської області, стала переможцем у тендері на реконструкцію їдальні з розширенням приміщень ДП «Олімпійський навчально-спортивний центр «Конча-Заспа». Вартість робіт оцінили у 88,3 млн гривень, а сам аукціон пройшов тільки з одним учасником.
Також ця компанія ввійшла до консорціуму «Укрмережбуд Лтд», який вигравав тендери на відбудову зруйнованих через військову агресію Росії будинків у Бородянці.
Чи справді пара Володимира Бондаренка та Яни Желябовської орендують будинок у Москаленка з Кіровоградщини, напевно сказати не можна. Адже ПІБ секретаря Київради та бізнесмена з Кіровоградщини є надто розповсюдженими.
Володимир Бондаренко, згідно з його декларацією, не є надто заможною людиною. У 2023 році він тримав готівкою тільки 800 євро, 3000 доларів і 3316 гривень. На його банківських рахунках розміщено трохи менш як 80000 гривень.
Яна Желябовська, з якою Бондаренко спільно проживає, має у заощадженнях 1800 євро, 3100 доларів і 30000 гривень готівкою. На її банківських рахунках лежить усього 418 гривень і 1 євро.
Спільно у Київраді пара заробила трохи понад 1 млн гривень, на які вони, очевидно, й орендують будинок на 360 квадратів у Києві. Згідно з сайтами оголошень, будинок подібної площі у Києві найдешевше можна орендувати в середньому за 100 000 гривень на місяць. Тобто, враховуючи не надто високі заощадження, Бондаренко та Желябовська мають віддавати всю свою заробітну плату тільки за оренду помешкання.
У 2017 році Володимир Бондаренко вскочив у великий скандал, адже з’ясувалося, що він підробив диплом про вищу освіту. Свою провину він визнав, але судова справа була закрита за строком давності. Тож жодної відповідальності нинішній секретар Київради не поніс.
Очевидно, хтось зверху «охороняє» його і від справи про земельну корупцію в Києві, якою активно почали займатись НАБУ та САП. Адже хоча Бондаренко і є фігурантом прослуховування членів організованою злочинної групи на чолі з Денисом Комарницьким, жодних обвинувачень або підозр йому винесено не було.