Що буде з гривнею у найближчі 3 місяці

В Україні розпочинається сезонне перевищення попиту над пропозицією і зростання котирувань долара. Експортери не поспішають продавати долар, а імпортери активно купують. При цьому, щоденно продавці валюти притримують долар очікуючи максимальних котирувань.

Подібна ситуація продовжиться і надалі через збільшення попиту з боку імпортерів нафтопродуктів, що активно закуповують енергоносії через побоювання подальшого зростання цін на них на світових ринках. Крім того, наростаючий дефіцит поточного рахунку платіжного балансу буде складно компенсувати через кредитні та інвестиційні ресурси, оскільки стало ясно, що МВФ не розгляне питання про виділення траншу Україні в липні (в кращому випадку – в серпні, а реально – з огляду на сезон відпусток в Європі – це відбудеться у вересні). Це вплине на ряд інвестиційних та кредитних рішень щодо України і як наслідок зменшить валютний потік в країну.

Нестабільна ситуація в АТО і заяви деяких чиновників про можливий військовий стан налякали частину учасників ринку, котрі вирішили захеджувати валютні ризики. Що стосується готівки, то виплати по банкам «Михайлівський» і «Фідобанк» підштовхнули готівковий банківський ринок вгору – до рівня продажів вище 25 гривень, що відіб’ється і на рівні міжбанківських котирувань за безготівковим доларом. У той же час, бюджетні платежі експортерів продовжують впливати на ринок і збільшують пропозицію валюти на міжбанку, однак поступлення продовжують скорочуватись, що відображає статистика торгів. Зокрема, за 21 липня, при середньому обсягу операцій 328,37 млн доларів; Нацбанк викупив лише 8% або 13,9 млн доларів валютної пропозиції, тоді як у червні на початку липня НБУ викуповував третину ринку.

Всі ці тенденції розхитують ринок і створюють деяку нервозність, що відбивається на котируваннях. Тим більше, що в 3 місячній перспективі валютний ринок очікує зростання наведених вище ризиків. Крім того, поступлення валюти будуть і далі скорочуватися через закінчення періоду зростання сировинних ринків, а внутрішні дисбаланси фінансової системи збільшуватимуть обсяг грошової маси в обігу.

Залишки на коррахунках банків як і раніше зараз сильно не впливають на ринок, так як за рахунок бюджетних клієнтських проплат значна частина зайвої гривневої ліквідності поки короткочасно йде з банківської системи на казначейські рахунки, а НБУ активно обмежує банківську ліквідність через продаж депозитних сертифікатів.

Таким чином, Нацбанк буде поступово девальвавути національну грошову одиницю до відміток 27-28 грн/долар, корелюючи зі зниженням кон’юнктури на світових сировинних ринках та збільшення гривні в обігу.

115001