Що зараз відбувається зі справою скандально відомої мегакорупціонерки МСЕК Крупи?


Що відбувається зі справою МСЕК-корупціонеркою  Тетяни Крупи через 2 місяці: листування з ДБРівцями та нові епізоди за сонячні станції.

4 жовтня 2024 року ДБР викрило керівницю Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу та її сина, очільника облуправління Пенсійного фонду, на незаконному збагаченні. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже $6 мільйонів у різних валютах, низку підроблених медичних документів і списки ухилянтів із прізвищами та неправдивими діагнозами. Мама у МСЕК оформляла інвалідність ухилянтам та прокурорам, а пенсії з інвалідності виплачував Пенсійний фонд, який очолював її син. “Прекрасний” родинний підряд. А мама – ще й місцева депутатка від “Слуг”.

Кадри з мільйонами доларів облетіли всю країну. Через скандал з оформленням пенсій прокурорам за липову другу групу інвалідності втратив посаду Генпрокурор Андрій Костін.

Але що зараз відбувається із цією справою? І чи будуть у ній нові епізоди? Журналісти видання Цензор.НЕТ ознайомились із матеріалами судових реєстрів.

5 жовтня Тетяні Крупі повідомили про підозру в незаконному збагаченні. Їй загрожує позбавлення волі до 12 років із конфіскацією всього майна. 7 жовтня ВАКС арештував посадовицю на 2 місяці з можливістю внесення застави у 500 мільйонів гривень.

28 листопада Вищий антикорупційний суд продовжив термін тримання під вартою Тетяні Крупі до 26 січня 2025 року включно. Правда, сума застави зменшилась вже до 280 мільйонів.

У межах розслідування також було арештоване майно Крупи. Тут варто зауважити, що всі члени родини більшу частину життя були чиновниками (навіть невістка працювала в регіональному відділенні Мін’юсту). Про родину в Хмельницькому нічого особливого не чули. Тетяна Крупа, хоч і була депутаткою, громадською та політичною активністю не відзначалась.

Попри роботу на державних посадах родина, як виявилось, мала будівельний, продуктовий та енергетичний бізнес. Туди, як вважають правоохоронці, і вкладали незаконно отримані кошти.

А відтак і арештованого майна у справі виявилось чимало. Зокрема:

1 – за місцем проживання Тетяни Крупи – 3 179 100 доларів США, 140 260 євро та 1 275 000 грн, дві банківські картки, три мобільні телефони ОСОБА_15 (чоловік підозрюваної) та один мобільний телефон Крупи, ноутбук, ювелірні вироби, наручний годинник “ROLEX”, документи (блокноти з чорновими записами, технічні паспорти, договір пайової участі в будівництві, квитанції та прибуткові ордери, банківські документи іноземною мовою, медичні документи та довідки МСЕК для різних осіб, розписки, папери з рукописними записами та інше);

2 – за місцем роботи Тетяни Крупи в службовому кабінеті головного лікаря КЗ ОЗ “Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи” [місто Хмельницький, вулиця Пілотська, 1, корпус 2] – на 93 000 доларів США та 2 000 євро, мобільний телефон iPhone 10, 2 ноутбуки, 5 флеш-накопичувачів, ювелірні вироби (по типу “браслет” та “дві сережки”), документи (документи щодо проєктування будівництва 5 будинків, запит від НАЗК та проєкт відповіді Крупи, її декларації за 2021 – 2023 роки, документи щодо виплати ТОВ “Солар-Інвест” та ТОВ “Вест Естейт” дивідендів ОСОБА_6);

3 – за місцем проживання ОСОБА_13 та ОСОБА_14 (син підозрюваної та його дружина) [ АДРЕСА_2 та 23] – зокрема на 296 200 доларів США та 8 800 євро;

4 – двох депозитарних скриньок, які відкриті на ім’я ОСОБА_13 (син підозрюваної) в АТ КБ “ПриватБанк” – на грошові кошти у розмірі 50 000 євро та 494 200 доларів США;

5 – офісного приміщення, де здійснює свою діяльність ТОВ “Вест Естейт” [ АДРЕСА_3 ], що належить на праві власності цьому Товариству – зокрема на 500 000 доларів США та 100 000 євро;

6 – складських приміщень з добудовою нових та надбудовою офісних приміщень, об`єкта житлової нерухомості [місто Хмельницький, вул. Трудова, 31], що належать на праві власності ОСОБА_15 (чоловік підозрюваної) – зокрема на 5 000 доларів США та на 48 450 грн.

Відповідно до відомостей з ухвали суду, вилучені у Крупи телефони [iPhone 14 Pro Max та iPhone 10] та ноутбуки мають системи логічного захисту. Їх передали на комплексну судову телекомунікаційну експертизу.

Водночас в ухвалі вказано, що в застосунку “Signal” відображаються серед іншого чати з обліковими записами, які свідчать про зв`язки Крупи з працівниками ДБР, керівництвом прокуратури області, працівниками митниці тощо.

Також у телефоні міститься листування Тетяни Крупи з різними абонентами щодо оформлення документів щодо інвалідності та про відстрочку різним особам (протокол огляду від 10.10.2024 – том 4 а. с. 148-170).

Там же у листуванні є заява судді Хмельницького апеляційного суду на ім’я міністра охорони здоров`я про дозвіл на виїзд за межі України з метою лікування.

Цікаво, що, крім статті за підробку лікарських документів та незаконне збагачення на них, родина опинилась фігурантом розслідування ще за 3 статтями. Йдеться про енергетичний бізнес, в який родина вкладала гроші через інші компанії.

Зокрема:

1 – за частиною 5 статті 190 КК(відомості внесено 01.07.2024, жодній особі не повідомлено про підозру) – упродовж 2021-2024 років начальник ГУ ПФУ у Хмельницькій області (син Крупи) за попередньою змовою зі своїм батьком, дружиною, матір’ю заволоділи [безпідставно отримали] коштами ДП “Гарантований покупець” у сумі близько 11 971 555 грн шляхом реалізації електроенергії, виготовленої сонячними електростанціями, які розміщені на фіктивних окремих домогосподарствах, без розміщених на них окремих житлових споруд, тобто всупереч Закону України “Про альтернативні джерела енергії”;

2 – за частиною 2 статті 209 КК(відомості внесено 01.07.2024, жодній особі не повідомлено про підозру) всі четверо фігурують через те, що легалізували отриманий незаконно прибуток шляхом внесення коштів у статутні капітали підконтрольних їм підприємств (ТОВ “Вест Естейт”, ТОВ “Техногума”, ПП “Євросир”, ТОВ “Естейт Плюс”, ТОВ “Солар-інвест”, ТОВ “СКМ Вест груп”, ТОВ “Холдингова компанія енергія Поділля”, ТОВ “Ленд капітал-2017”, ТОВ “Будпроект Поділля”, ТОВ “Якісний продукт-плюс”, ТОВ “Комб-сервіс”, ТОВ “Берлога ЛТД”, ТОВ “Каплайф”), а також інвестування у будівництво об’єктів нерухомості на території Київської та Хмельницької областей, а також придбання об’єктів нерухомості за кордоном, у тому числі за заниженими цінами;

3 – за частиною 2 статті 366-2 КК (відомості внесено 01.07.2024, жодній особі не повідомлено про підозру) – упродовж 2021-2023 років син Крупи вніс завідомо недостовірні відомості до декларації, а саме не відобразив своє право власності та право власності своєї дружини на 11 сонячних електростанцій загальною вартістю понад 10 млн грн, наявність депозитного рахунку на 1,4 млн грн, відкритого у АТ “Універсал банк”, а також дохід у розмірі 34 834 грн, отриманий як відсотки за цим депозитом.

11 грудня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала арешт, накладений на банківський рахунок сина очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи Олександра на суму 700 тисяч гривень.

Адвокати це мотивували тим, що цей рахунок не може бути причетний до незаконного збагачення Тетяни Крупи. А як вказувалось вище, у провадженнях щодо незаконного збагачення на сонячних електростанціях, підозри ще не вручені.

“Цей банківський рахунок Олександр використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тисяч гривень з 2022 по 2024 роки. Окрім того, в нього є ряд сонячних електростанцій, завдяки яким він отримує прибуток за “зеленим тарифом” у сумі близько 800 тисяч гривень”, — розповів адвокат Олександра Крупи Іван Костюк.

Прокурор Вадим Сидоренко заявив, що ті кошти, які перебувають на рахунку, є речовими доказами, тому для накладання арешту є всі підстави.

“Складно розмежувати, що це за кошти. Туди надходили також дивіденди від організацій, які теж є у цій незаконній схемі”, – сказав прокурор, повідомило Суспільне із зали суду.

Того ж дня мали розглянути апеляції на арешт майна Тетяни Крупи та членів її сім’ї. Але обидва засідання перенесли на наступний рік, через відрядження адвокатки.

За рішенням суддів, воно відбудеться 23 січня 2025 року.

Залишити відповідь