Київський міський клінічний госпіталь ветеранів 10-19 січня уклав угоди на ремонт приміщень 1, 2, 3 та 12 поверхів вартістю 288 млн грн з генеральним підрядником ТОВ «Абсолют-клімат». А 24 січня у «Прозорро» було оприлюднено повідомлення про розірвання угоди ціною 504 млн грн на ремонт фасаду лікарні. Причини розриву не повідомили, відомо лише, що за згодою сторін. Разом з тим, Київська міська прокуратура раніше повідомила, що саме по цьому контракту відкрили кримінальне провадження.
Таким чином зараз продовжують діяти угоди загальною сумою 852 млн грн на ремонт кожного окремого поверху головного корпусу Госпіталю ветеранів по вул. Федора Максименка, 26 у Оболонському районі Києва. Тут створюють реабілітаційний центр для воїнів ЗСУ, поранених на війні з Росією.
Восени «Наші гроші» виявили кратне завищення цін на будівельні матеріали у кошторисах ремонту госпіталю. У грудні «Центр протидії корупції» подав заяву щодо цих закупівель в Офіс генпрокурора, яку було скеровано до НАБУ.
Нагадаємо, як розвивались події по ремонту госпіталю.
У грудні 2022 року було проведено перший тендер на ремонт 4 поверху. Тоді роботи було оцінено у 45 млн грн. Однак через півроку, у травні 2023, проект було скореговано і кошторис ремонту цього поверху збільшили на 16 млн грн. Тобто вартість ремонту 4 поверху сягнула 61 млн грн.
Після цього було проведено тендери на ремонти всіх інших окремих поверхів. І ціна ремонту кожного разу складала вже 71-72 млн грн.
Також було проведено окрему закупівлю вартістю 504 млн грн на ремонт фасаду корпусу, яку на початку 2024 року було розірвано.
Усі ці контракти було укладено з ТОВ «Абсолют-клімат», жоден інший конкурент на ці торги не подавався.
В усіх випадках «Наші гроші» виявили значно завищені ціни.
В останніх підрядах на ремонт 1, 3 та 12 поверхів найбільшу вагу має легковирівнювальна стяжка Cerezit CN-178 по 33,7-34,8 грн/кг (тут і далі ціни з ПДВ). «Хенкель Баутехнік (Україна)» продає її по 25,2 грн/кг, що на 28% дешевше, а «Інтербудсервіс» – по 21,5 грн/кг, що на 38% дешевше.
Лінолеум для цих поверхів врахували по 2 424 грн/кв. м. Це більше ніж вдвічі дорожче, ніж коштував лінолеум у першій угоді на ремонт 4-поверху рік тому – тоді в кошторис було внесено лінолеум на антисептованій основі Armstrong Vinil medintone по 1 031 грн/кв. м.
Плити стельові «Армстронг» для 1, 3 та 12 поверхів врахували по 906 грн/кв. м також без зазначення розмірів і товщини. У кошторисі 4 поверху плити «Армстронг» 600х600 мм врахували по 426 грн/кв. м, що в два рази дешевше.
Загальна переплата лише по 1, 3 та 12 поверхах і лише по цих трьох позиціях складе 13 млн грн. Цих грошей вистачило би на щоденне триразове харчування пацієнтів Госпіталю протягом року.
У кошторисах на ремонт інших поверхів та фасаду були такі приклади ще більшого завищення цін.
Алюмінієві композитні панелі для облицювання фасаду замовляли по 5 674 гривні за квадратний метр. Тоді як в «Епіцентрі» ціни панелей варіювались від 566 до 1 356 грн/кв. м.
Сталеві радіатори замовляли по 14 912 грн. Тоді як магазини «Ромстал Україна» та «Тепло Опт» пропонували їх по 6 008 грн.
Більше прикладів за посиланням.
Влітку мер Києва Віталій Кличко особисто контролював ремонт госпіталю. У жовтні він доручив провести перевірку тендеру:
«Після інформації, оприлюдненої деякими інтернет-виданнями, доручив Департаменту фінансового контролю та внутрішнього аудиту КМДА здійснити позапланову перевірку щодо проведення тендеру та заявленої вартості ремонтних робіт у “Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни”, де місто планує створити великий реабілітаційний центр для військових», – зазначив Кличко.
Разом із тим, перший замголови КМДА Микола Поворозник у листопаді заявив:
«Наразі багато «хайпу» навколо цього проєкту, чимало й маніпуляцій, на жаль, з’являються нові розслідування, нові данні тощо. Але коли порівнюють ціни, то «забувають» зазначити, що мова йде, скажімо, не про звичайний лінолеум із «Епіцентру», а про спеціальне, вандалостійке покриття, що має витримувати навантаження від візків, милиць тощо. Тому кошторис і проплати після виконаних робіт аналізуватимуть фахові експерти, щоб ні у кого не виникало жодних підозр щодо нецільового чи неефективного використання бюджетних коштів. Думаю, до кінця листопада висновки внутрішнього контролю будуть надані міському голові», – зазначив Микола Поворозник.
Але після того були укладені нові угоди на ремонт ще чотирьох поверхів, і у цих кошторисах також були завищені ціни.
Експертизу з питань кошторисної частини проектної документації 1, 2, 3 та 12 поверхів робило ТОВ «Рембудконсалтінг», головним експертом по проектах була Тетяна Алампієва.
Директором «Київського міського клінічного госпіталю ветеранів війни» є Борис Борисов, уповноваженою особою – Олена Пономарьова.
Нині директором і засновником столичної «Абсолют Клімат» є В’ячеслав Березовський. За даними системи «YouControl», до 2018 року співзасновником фірми був Ігор Довгань із Києва.
Березовський також володіє столичним ТОВ «Фітнес Сіті» з Віталієм Романовим, Лілією Муштенко та директором ГО «Федерація бодібілдінгу, фітнесу і бодіфітнесу міста Києва» Віталієм Усиченком.
Із 2017 року «Абсолют Клімат» натендерив 4,1 млрд грн, найбільше – в київському Госпіталі ветеранів війни.