Нещодавно через закінчення строків давності (з дня вчинення злочину) суд закрив справу щодо розкрадання бюджетних коштів при благоустрої зусиллями ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” столичних парків “Совки” і “Наталка” у 2018 році.
Це дозволило головному фігуранту слідства – інженеру технічного нагляду від “Київзеленбуду” Дмитру Шлєкову – уникнути кримінальної відповідальності за службову недбалість. Правоохоронці мали намір, але не встигли довести, що саме ця особа не перевірила акти виконаних робіт, через що до цих документів були внесені “зайві” витрати і міська скарбниця втратила 1,2 млн гривень, які надалі були привласнені. Буде прикро, якщо подібним чином будуть нести відповідальність і інші фігуранти численних кримінальних проваджень щодо зловживань в сфері благоустрою зелених зон Києва. Нагадаємо, за інформацією аудиторів КМДА, тільки на роботах в парку “Наталка” у період з листопада 2016 року до грудня 2018 року столичний бюджет втратив біля 15 млн гривень через завищення вартості послуг підрядників.
Як стало відомо KВ, 13 листопада 2023 року Шевченківський районний суд Києва звільнив ексінженера технічного нагляду Дмитра Шлєкова, який мав договірні відносини з КО “Київзеленбуд”, від кримінальної відповідальності за вчинення ним службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч.2 ст. 367 КК України).
Таким чином суд задовольнив відповідне клопотання цього обвинуваченого, яке було обґрунтоване закінченням строків давності для цього слідства. Цією ж ухвалою суду було закрито кримінальне провадження №12023100100001705, яке Шевченківське управління Нацполіції Києва відкрило 3 травня 2023 року. За інкриміноване правопорушення Шлєкову загрожувало до 5 років позбавлення волі.
Суть справи
У березні та червні 2018 року між КО “Київзеленбуд” і ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” було укладено два договори підряду – щодо здійснення реконструкції парку відпочинку в урочищі “Наталка” (Оболонський район) і капітального ремонту благоустрою парку “Совки” (Святошинський район). Загальна вартість робіт за цими угодами повинна була скласти близько 60,5 млн гривень. По факту, за інформацією системи Prozorro, компанія-підрядник отримала за даними договорами близько 39,2 млн гривень. Це було повязано, зокрема, з відмовою “Київзеленбуду” в односторонньому порядку від договору підряду по парку “Наталка” – за ці роботи ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” отримало трохи більше 1 млн гривень.
Надавати послуги з технічного нагляду та інженерного супроводу за виконанням даних робіт мав саме Дмитро Шлєков – відповідно до договорів, укладених з “Київзеленбудом” у травні-червні 2018 року. Згідно з цими угодами, вказана особа, зокрема, мала перевіряти відповідність обсягів та якості виконаних будівельних робіт проектно-кошторисній документації, вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельних робіт, проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт тощо.
У ході слідства правоохоронці встановили, що Дмитро Шлєков неналежно виконав свій службовий обов`язок і не пересвідчився у тому, що ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” внесло в два акти виконаних робіт за липень 2018 року “дійсні дані”. Йдеться про те, що в цих документах були внесені одні дані щодо обсягів виконаних робіт, але фактично було “зроблено менше”. Як наслідок – столичному бюджету було нанесено збитки на суму 1,2 млн гривень.
При цьому, за інформацією слідства, “зайві” кошти було перераховано на рахунки ТОВ “Укрбудінжинірінг”, а в подальшому – привласнено. Якою була роль даної компанії при здійсненні вказаних робіт та яке відношення вона має до підрядника, в судовій ухвалі по цьому слідству не уточнюється.
Скріншот ухвали суду від 13 листопада
Варто зазначити, що строк давності за інкримінованою Дмитру Шлєкову статтею становить 5 років – тобто він закінчився ще у липні 2023 року. Мабуть тому, прокурори навіть не заперечували проти того, що обвинувачуваного потрібно звільнити від відповідальності, а справу – закрити.
При цьому, у Нацполіції не називали конкретних імен та посад тих, хто міг “наваритися” на зазначеній махінації. Звісно, жоден із посадовців КО “Київзеленбуд”, яке було замовником вказаних робіт, та компанії-підрядника ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” також не отримали обвинувальних вироків суду.
Нагадаємо, парк “Наталка” на Оболонській набережній столична влада почала відновлювати у 2016 році. Реконструкція проводилася у кілька етапів та в рамках понад двох десятків закупівель. За даними аналітиків сайту Dozorro, фактичні сумарні витрати на роботи з відновлення цієї зони відпочинку станом на березень 2021 року становили близько 258 млн гривень.
В основу зазначеного кримінального провадження, зокрема, ліг аудиторський звіт Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА) №070-5-1344 від 25 червня 2019 року. У цьому документі було підбито підсумки аудиторської перевірки дотримання законодавства при реконструкції парку відпочинку в урочищі “Наталка” у період з листопада 2016 року до грудня 2018 року.
Так, муніципальні аудитори встановили, що протягом зазначеного періоду КО “Київзеленбуд” замовило робіт з реконструкції парку – як проектно-вишукувальних, так і будівельних – на загальну суму 55,19 млн. При цьому, за підрахунками “ревізорів”, на проведенні цих робіт до грудня 2018 року бюджетом Києва було “втрачено” 17,2 млн. гривень. Це 31,2% від загальної вартості робіт, які перевіряли “ревізори” (надалі, судячи з усього, частина порушень була усунена, оскільки аудитори уточнили підсумкову суму – 14,6 млн гривень – KВ). Головною причиною таких втрат називалось завищення вартості робіт.
Крім того, аудитори тоді ж з’ясували, що “Київзеленбуд” з різних причин неефективно використав 5,3 млн. гривень або 9,6% від загальної вартості перевірених робіт. На такі результати попрацювали 4 компанії, які КО “Київзеленбуд” залучало до виконання робіт як підрядників – ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД”, ТОВ “Фірма “Скеля”, ТОВ “Будмонтажсервіс 1” та ТОВ “Київський інститут міського цивільного проектування”.
Про фігурантів
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД” (генпідрядник) було зареєстровано у Харкові у червні 2007 року. Керівницею компанії на даний момент значиться Антоніна Голіусова, а у період реалізації договорів з “Київзеленбудом” директором офіційно був Ярослав Шовкун (займав посаду в 2017-2023 роках). Незмінним засновником та кінцевим бенефіціаром даної ТОВки є мешканець Харкова Олег Афанасьєв.
Варто зазначити, що окрім згаданих двох угод з КО “Київзеленбуд”, ця компанія ніколи не брала участі в тендерах та, відповідно, не виконувала будь-які роботи на замовлення бюджетних структур.
Столичне ТОВ “Укрбудінжинірінг” було зареєстроване у червні 2013 року. Його керівником є Олександр Депутат, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканець міста Вишгород Київської області Петро Присяжнюк.
Ця компанія є регулярним учасником тендерів, які проводять різні міські та державні структури Києва та Київської області – усього на її рахунку 24 договори підряду на загальну суму 231 млн гривень. Одним із найбільших замовників даної ТОВки є КО “Київзеленбуд” – укладено 5 угод на загальну суму 66,4 млн гривень. Серед іншого, саме ТОВ “Укрбудінжиніринг” було однією з компаній, які продовжували благоустрій парків “Совки” та “Наталка”.
Інформації про Дмитра Шлєкова у відкритих джерелах дуже мало – фактично там є лише підтвердження, що ця особа дійсно була працевлаштована як інженер технічного нагляду. Також відомо, що в 2008-2013 роках Шлєков працював головним спеціалістом інспекційного відділу Правобережної частини міста Управління державного архітектурно-будівельного контролю КМДА, після чого “перевівся” у Департамент культури КМДА.
Зазначимо, діяльність КО “Київзеленбуд” дуже часто опиняється в епіцентрі уваги правоохоронців за фактами сумнівного використання бюджетних коштів при здійсненні благоустрою зелених зон.
Наприклад, з серпня 2021 року Нацполіція вже вивчала факти “бюджетних розпилів” при реконструкції парку “Наталка”. Правоохоронці тоді не називали суму ймовірних збитків, але це слідство також здійснювалося за результатами вищезгаданого аудиту. При цьому, посадовці КО “Київзеленбуд” ставили перешкоди на шліху розслідування: наприклад, намагалися оскаржити у судовому порядку вилучення документів, необхідних для проведення експертиз, які можуть показати реальні масштаби ймовірного розкрадань.
Наразі, схоже, ця справа “зависла”: як мінімум розслідується не надто активно, а як максимум – не розслідується зовсім.
Також слідчі Нацполіції наразі вивчають співпрацю “Київзеленбуду” та 7 компаній при проведенні благоустрою й інших столичних парків. За інформацією слідства, посадовці комунального об’єднання та підрядників суттєво “нажилися” на завищенні цін при здійсненні цих робіт. Зокрема, мались на увазі роботи на суму більш ніж 52 млн гривень в парку ім. М. Рильського та парку біля затоки Берковщина, які виконував “улюблений” підрядник “Київзеленбуду” – ТОВ “Євротехнології Груп”. У правоохоронців є підстави вважати, що одним із організаторів цієї схеми – тепер вже ексгендиректор вказаного КО Олексій Король.
Крім того, нагадаємо, триває розслідування стосовно групи осіб, у т.ч. колишніх посадовців “Київзеленбуду”, які могли в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії.
Станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку.
Нагадаємо також, що це далеко не перший випадок за останній час, коли причетні до “розбазарювання” столичного бюджету посадовці уникають кримінальної відповідальності через “занадто повільне слідство”.
Наприклад, 27 жовтня 2023 року Подільський районний суд Києва через закінчення строків давності закрив справу щодо ексзаступника директора КП “Спецжитлофонд” Володимира Філончука. У Нацполіції вважали, що саме через цього посадовця в 2018-2020 роках столичний бюджет втратив 240,5 тис. гривень при проведенні будівельних робіт на двох об’єктах в Голосіївському та Солом’янському районах столиці. Але довести це провадження до обвинувального вироку правоохоронці за невідомих причин не змогли.
КО “Київзеленбуд” з 19 жовтня 2023 року очолює Юрій Бахмат – ексзаступник директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА. До нього, з 1 серпня, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО, а нині його заступниця з питань капiтальних вкладень. Посаду в.о. гендиректора вона тимчасово займала після звільнення вищезгаданого Олексія Короля, який керував “Київзеленбудом” з 16 липня 2019 року по 31 липня 2023 року.
Його попередницею на цьому посту була Наталія Бєлоусова (на колажі ліворуч), яка виконувала обов’язки гендиректора даного КО з 27 квітня 2018 року по 2 липня 2019 року. Ще раніше, з 13 липня 2016 року до 27 квітня 2018 року, “Київзеленбуд” очолював Михайло Наконечний (депутат Київради поточного IX скликання, позафракційний, обирався від забороненої “ОПЗЖ”, на колажі праворуч). Саме у період роботи останніх двох осіб це комунальне об’єднання і укладало згадані вище договори з ТОВ “ХБСП Мегабуд ЛТД”.
КО “Київзеленбуд” підпорядковане управлінню екології та природних ресурсів КМДА, яким із 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Його попередником був Андрій Мальований, який очолював цей структурний підрозділ столичної мерії з 26 липня 2018 року по 21 травня 2020 року. Після звільнення, з травня 2020 року по 3 листопада 2021 року, Мальований керував Державною екологічною інспекцією України.
Сферу екології столиці вже не перший рік займається заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.