Апеляційний суд встановив, що образливі висловлювання полтавки Марії Бикової в бік депутата Володимира Корчаки є її оціночним судженням та підкреслив, що публічні особи мають бути толерантними до різкої, навіть некоректної критики
20 грудня 2019 року у Полтавській міськраді відбулася передноворічна сесія на якій затвердили бюджет та схвалити низку галузевих програм. За регламентом, перед початком сесії депутати й міський голова вислуховують скарги від громадян. В когось у будинку протікає дах, а хтось просить спиляти гілку дерева, що схилилася над вікном. В той день виступила і Марія Бикова, яка регулярно публічно критикує депутата і директора БТІ «Інвентаризатор» Володимира Корчаку. Жінка «воює» із БТІ, яке не хоче їй безкоштовно надавати довідку про право власності на квартиру.
Передаємо виступ жінки на сесії мовою оригіналу:
— Добрий день всім депутатам Полтавської міської ради. Прєждє всєго хочу поздравить вас з Новим годом. І побажать того, щоб ви своїм дружнім колективом… тут дуже багато нормальних людей! А єсть люди, які ведуть паразітічний образ жизні. І полностью позорять весь колектив. Невжелі вам небезразлічно? Що я хочу сказать? В черговий раз звертаюсь до вас по поводу того, що директор БТІ по Піонерському, 4 до сіх пор торгує державним архівом. І ще одне. Два откритих на нього уголовних дєла. Бідні… ну ніяк не можуть з ним справиться. Я йому хочу сказать. Всіх не підкупиш. До Матковського я хочу звернуться. Ви там по Піонерській, 4 вивіску поміняєте і повісьте красний фонарь.
— Там до речі до початку 20 століття так і було, — вставив у розповідь секретар міськради Олександр Шамота.
— По якій причині? Біжить Корчака і кричить два дні назад. Будеш платить. Те що я не должна платить згідно Закону України. Оказується, у нього цих незаконних дітей… Одна рожає, друга родила, працює там. Третя ще десь, четверта… Люди добрі! Каждий батько должєн обєспєчувать своїх людей. Якщо я йому шото должна, значить я принесу йому дві пєльонкі. Потому що він два дні назад давав інтерв’ю в коридорі… я случайно на нього наскочила. Подивилась в його ті джинси. Грязні, та ще й змяті. Значить що він? Витяг з-під новорождьоного? Поетому я йому подраю пєльонкі. Ну більш я йому нічого не должна.
Це раз. Во-вторих. Нам раньшє говорили, чєм крєпча сім’я, тим крєпче государство. Невжелі оцей чоловік, чи бог його зна як назвать, веде такий паразітічний образ жизні. З інвалідів тягне гроші обманим путьом, за що відкрите уголовне діло. Зі стариків шкуру знімає! І помагає Матковський, що мнє інтересно. Хай не горять «Короваї», де воздвигаються п’ятиетажки, хай багато чого другого. Ну дєло в том… я написала Матковському пісьмо. В зв’язку з тим, що Корчака обманним путьом здер з інваліда…
Реакція депутатів на виступ Марії Бикової
Виступ Марії Бикової розвеселив депутатів, посміхалися навіть окремі члени фракції БПП «Солідарність», до якої належав і Володимир Корчака. Однак йому самому в реальності було не до сміху. Уже стало традицією, що кожну сесію він отримує від Бикової порцію жорсткої критики. Щоби зупинити жінку, депутат подав на неї до суду, для захисту своєї честі і гідності. Депутат вимагав від Марії Бикової публічно спростувати озвучену інформацію.
12 травня Київський районний суд Полтави відмовив у задоволенні позову. Володимир Корчака подав апеляцію і 17 листопада Полтавський апеляційний суд залишив у силі перше рішення. Пояснимо мотиви суду.
Оціночне судження та недостовірна інформація
Суд зробив висновок, що інформація, яку висловила Марія Бикова, є оціночним судженням. Недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності. Оціночними судженнями, за винятком наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних. Це критика та оцінка дій особи. Оціночні судження не підлягають спростуванню. Якщо особа вважає, що оціночні судження або думки принижують її гідність, вона має право на відповідь.
Суд у своєму рішенні апелював до положення Декларації про свободу політичних дебатів у засобах масової інформації, схваленої 12 лютого 2004 року на 872-му засіданні Комітету Міністрів Ради Європи, а також рекомендації, що містяться у Резолюції 1165 (1998) Парламентської Асамблеї Ради Європи про право на недоторканість приватного життя.
У них вказано, що межа допустимої критики щодо політичного діяча є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Публічні особи неминуче відкриваються для прискіпливого висвітлення їх слів та вчинків, тому вони повинні це усвідомлювати.
«…публічні особи мають бути толерантними до різкої, навіть некоректної критики»
Отже, на думку суду, Володимир Корчака повинен був публічно відповісти на критику Марії Бикової, а не подавати на неї до суду. Таким чином, Полтава отримала прецедент, коли пересічні люди мають право гостро критикувати депутатів за їх роботу чи бездіяльність.
Нагадаємо, що не одна Марія Бикова має конфлікт з БТІ «Інвентаризатор». Полтавка Світлана Атанасова виграла у Верховному суді справу щодо отримання безкоштовної довідки. Однак БТІ все рівно відмовилося виконувати це рішення.