USAID виділило 16 мільйонів доларів корумпованим посадовцям з Державної судової адміністрації


Відділ Управління судовою адміністрацією України освоїв 16,7 млн доларів із програми USAID —  з другої половини 2022 року до першої половини 2024 року.

Про це повідомляє Судово-юридична газета.

До вартості програми США включено послуги з організації кейтерингів, компенсації відряджень, харчування, оренди автомобілів, ремонту офісів, оплати авіаперевезень. Це відображено в планах закупівель товарів, робіт і послуг, що закуповуються за кошти міжнародної технічної допомоги, а також у звітах, які ДСА України надавали Кабміну за 2022-2024 роки. Ці документи наводяться в кінці цього матеріалу.

На сайті Кабміну вказано, що проєкт під реєстраційним номером 4836 передбачає загальне виділення 48 млн доларів для ДСА від USAID. Виконавцем є Кімонікс Інтернешнл (Chemonics International Inc). Це міжнародна приватна компанія з Вашингтону, через яку проходять основні кошти від федерального Агентства США з міжнародного розвитку USAID. Відомо також, що нова адміністрація Білого дому має намір провести аудит витрачання коштів.

Отже, наразі відомо про два плани закупівель за кошти програми USAID «Справедливість для всіх».

Одна програма була розрахована на 24 млн доларів (номер реєстраційної картки цього проєкту, яку Уряд присвоїв – 4836).

На плані закупівель за цією програмою є підпис керівника програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливість для всіх» Девіда М. Вона, а також представника бенефіціара проєкту – на той час т. в. о. Державної судової адміністрації Олексія Сальнікова. Нагадаємо, що справа стосовно Олексія Сальнікова наразі слухається у ВАКС.

Друга програма розрахована на суму 48 млн доларів, і на плані закупівель в рамках цієї програми вже стоїть підпис нинішнього очільника ДСА Максима Пампури (реєстраційна картка 4836-05).

У Плані закупівлі за кошти програми USAID, підписаній Олексієм Сальніковим і Девідом М. Воном, вказано наступне:

Загальна кошторисна вартість програми USAID «Справедливість для всіх» складає 23,99 млн доларів США. Виконавець – Кімонікс Інтернешнл (Chemonics International Inc).

Бенефіціаром коштів визначена – ДСА. Саме в цій конкретній закупівлі йдеться про використання 7,255 млн доларів.

Понад 5 млн доларів США було виділено, серед іншого, на транспортні послуги, копіювання та видання літератури, передплату спеціалізованих періодичних видань, проведення опитувань, послуги з проведення медіапроєктів та інформаційних кампаній, канцелярське приладдя для реципієнтів тощо.

Крім того, 916,49 тис. доларів, тобто майже мільйон доларів, передбачено, серед іншого, на: Авіаперевезення, залізничне та автобусне сполучення
Наземне перевезення і трансфери (оренда автомобілів, таксі, потяг, автобус)
Готельні послуги
Послуги з бронювання готелів
Добові витрати, харчування, додаткові витрати
Оформлення віз
Оренда паркувальних місць
Відшкодування витрат за переліченими вище пунктами тощо.
Ще понад 1 млн доларів США згідно з планом закупівлі, серед іншого, було направлено на:

Ремонт та прилаштування офісу
Оренда квартир (житлових приміщень) для іноземного персоналу проєкту, комунальні послуги, послуги з утримання житлових приміщень, експлуатаційні послуги
Реклама у періодичних виданнях
Послуги з підтримки масової розсилки
Послуги з опитування тощо.
Також 199,39 тисячі доларів було виділено, серед іншого, на:

Проживання учасників, харчування, послуги кейтерингу
Транспортні послуги, проїзд учасників
Оренда приміщення для проведення заходів
Нагрудні таблички з іменами, друк сертифікатів та запрошень тощо.
Ще 152 тисячі доларів США було передбачено на офісне забезпечення.
Що вдалося зробити за ці кошти

ДСА необхідно було відзвітувати за ці кошти перед Кабміном.

Отже, з 1 вересня 2024 року до 30 червня 2024 року за проєктом 4836 Державною судовою адміністрацією України освоєно 5,018 мільйонів доларів програми USAID.

Зокрема, було видано і розповсюджено 5000 примірників книги Тома Бінгема «Правосуддя» і проведено презентацію (в готелі «Хаятт Рідженсі Київ» з кейтерингом). Також ДСА відзвітувала про створення громадських центрів правосуддя, які «дозволяють попередити та розв’язувати правові проблеми у громадах».

Крім того, розроблялися єдині показники доброчесності суддів і кандидатів в судді. Також підтримували різні громадські організації, залучали експертів. Підтримували Етичну раду, яка відбирає членів ВРП, та Дорадчу групу експертів, яка відбирає суддів КСУ.

Надавали підтримку ГО «Медійна ініціатива за права людини». Презентували посібники.

Варто зауважити, що частина ГО, які згадуються у звітах ДСА, і самі є, згідно з даними «УП», отримувачами грантів від USAID. Наприклад, у звіті за 2023 рік ДСА зазначає, що «надано підтримку Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» у проведенні 16 червня 2023 року IV щорічного форуму юристок України «Дорожня карта боротьби з сексуальним насильством».

За період з січня 2023 року до червня 2023 року ДСА було освоєно 4,177 млн доларів.

За період з липня 2023 року до грудня 2023 року ДСА освоєно ще 4,34 млн доларів.

За період з 1.07.2022 до 31.12.2022, коли ДСА очолював Олексій Сальніков, в рамках проєкту USAID було освоєно 3,124 млн доларів.

За ці кошти, зокрема, було:

Залучено експерта Вікторію Дженнет (Німеччина), яка досліджувала проблематику і підготувала звіт з рекомендаціями. Вона аналізувала досвід залучення громадськості до процедур кваліфікації суддів на прикладі ГРД.

Також Київський райсуд Одеси, як зазначила ДСА, здобув визнання у Раді Європи та увійшов до трійки номінантів на премію «Кришталеві ваги правосуддя». Проведено зустріч донорів щодо впровадження закону про медіацію. Але робота через війну була призупинена, бо багато медіаторів виїхало за кордон.
Також була здійснена підтримка розробки онлайн-платформи для українських студентів-правників (хоча, чи завершена вона, не вказано). Крім того, було проведено вебінари для суддів і засідання фокус-груп, зокрема, для створення в Україні судів з малозначних справ і мирових суддів (як відомо, цього не створено – прим. ред.). Також ДСА підготувала інформаційний буклет для народних депутатів.