Як діючий нардеп отримав підозру за привласнення землі, а міністр – ні: деталі корупційної оборудки


Депутат Верховної Ради з групи «Довіра» отримав підозру у привласненні сотень гектарів землі. Такими заголовками майоріли національні ЗМІ протягом минулого тижня. Мова йде про депутата Роберта Горвата та його бізнес у Закарпатті. Наш журналіст дослідив корупційну схему, в якій звинувачують нардепа, і знайшов куди більш цікаві зв’язки, які виводять на діючого міністра агрополітики та колишнього голову Офісу Президента України.

Роберт Горват – відомий закарпатський політик. Зараз входить до групи, підконтрольної одному з найвідоміших аграріїв України, який постійно проживає у Швейцарії, Андрію Веревському – «Довіра». Раніше був членом фракції “Блоку Петра Порошенка”. До великої політики керував відомою на Закарпатті мережею супермаркетів «Дастор».

У 2015 році, під час місцевих виборів, за даними джерел у політичних колах Закарпаття, Горват був «переговірником» між партіями «Наш край» та БПП, які, по суті, тільки на вигляд були суперниками, а по факту фінансувались і керувались з одного офісу. Серед завдань Горвата на користь «Нашого краю» була в тому числі паспортизація ромів Закарпаття, які, після отримання документів, повинні були проголосувати за визначеного кандидата на виборах.

В цьому Роберту Горвату активно допомагав його брат Мирослав, якого в закарпатських ЗМІ часто називають «ромський активіст». Мирослав Горват у тому ж таки 2015 році був обраний депутатом Ужгородської міської ради від «Єдиного центру», а у 2020-му – від партії «Рідне Закарпаття», яку заснували Роберт Горват, двоюрідний брат Віктора Балоги – Василь Петьовка, нардеп Валерій Лунченко та Владислав Поляк.

У 2015 році журналісти видання «Наші гроші» писали про те, що Роберт Горват «забув» задекларувати підприємство ТОВ «Дастор-Україна», в якому частку має його донька Агнеса. Сам же він вперто стверджував, як тоді, так і зараз, що не має відношення до бізнесу після того, як пішов у політику. Але це звісно не так.

Оборудка на 123 мільйони

Власне саме через доньку Роберта Горвата вдалося розплутати схему, завдяки якій народний депутат став щасливим власником сотень гектарів державної землі.

За даними НАБУ, оборудка полягала в наступному: державне виноробне підприємство «Леанка», рішенням свого керівника, відмовилось від користування власними землями.

Згодом 600 осіб заявили про бажання реалізувати своє право на володіння землею, з метою сільськогосподарської діяльності, і подали заявки в Держгеокадастр на отримання вивільнених з «Леанки» земель.

В той же день, коли вони отримали документи на ці землі, завдяки рішенню одного й того ж самого юриста та нотаріуса, всі 600 людей відмовились від них на користь трьох приватних структур. Одна з них – сільськогосподарське ТОВ «Континент», що отримало найбільше ділянок.

Інші два – «Закарпаття-Агро» та сільськогосподарське ТОВ «Агро-Лучки».

Розслідування щодо цієї схеми велося ще з 2017 року.

Станом на квітень 2022 року власницею третини сільськогосподарського ТОВ «Континент», зареєстрованого в Ужгороді, є Горват Агнеса Робертівна.

Підприємство веде вкрай прибутковий бізнес – вирощування горіхів. Саме під нього і задумувалась оборудка з фактично безоплатним отриманням сільськогосподарської державної землі. І це в той час, коли в Україні діяв мораторій на відчуження с/г земель.

Ще одним учасником ТОВ «Континент» є Ганич Віталій Михайлович. Повний його тезка є колишнім начальником відділу районного Держгеокадастру Закарпатської області. Очевидно, що для проведення схем із землею, своя людина в Держкадастрі дуже потрібна.

Спільниками Горвата в отриманні державної землі виявились дуже впливові нині особи. Так, сільськогосподарське ТОВ «Агро-Лучки» входить в групу «Український аграрний холдинг». Засновниками групи є: партнер адвокатської фірми «Пукшин і партнери» і колишній член комісії з питань правової реформи Ігор Пукшин; ексголова Офісу Президента Андрій Богдан; син колишнього голови Конституційного суду Олександр Баулін; нинішній міністр агрополітики Микола Сольський.

У 2019 році ЗМІ писали, що справа щодо привласнення земель останнього державного виноробного підприємства «Леанка» активно розслідувалась НАБУ в тому числі і відносно ТОВ «Агро-Лучки».

Засновницею Ужгородського підприємства «Закарпаття-Агро», яке також отримало частину земель «Леанки», є Дмитрасевич Ірина Анатоліївна. І зареєстровано воно було якраз напередодні проведення схеми з відчуженням держземель – у 2017 році.

На момент заснування, «Закарпаття-Агро» керував Дмитрасевич Назар Орестович. У 2020 році він був кандидатом в депутати Львівської міської ради від регіональної партії «Варта».

«Закарпаття-Агро», як і інші компанії з тих, що отримали землі «Леанки», мають одразу декілька судових позовів, що стосуються ймовірно незаконного відчуження земельних ділянок.

Справа на 320 гектарів…без перспектив?

Але, що цікаво. У підозрі, яку антикорупційні органи оприлюднили минулого тижня, говориться про те, що в оборудці із землями «Леанки» брала участь лише компанія «Континент» Роберта Горвата. Куди зі справи поділась фірма, до якої дотичний діючий міністр агропромислової політики Микола Сольський та ужгородське підприємство «Закарпаття-Агро», – залишається таємницею.

У 2019 році тодішній директор «Леанки» Юрій Шестаков говорив, що не бачить жодних проблем із тим, що його підприємство відмовилось від державної землі. Мовляв, це в межах закону. А те, що потім земля була розподілена між 600 особами, більшість з яких ніколи не працювали на цьому підприємстві, з подальшою її передачею народному депутату Роберту Горвату – то це вже його взагалі не стосується.

Зараз же він може змінити думку. Адже разом із Горватом про підозру було повідомлено колишньому керівнику Головного управління Держгеокадастру, ексдиректору державного підприємства та директору приватного підприємства. Щодо двох останніх, то мова може йти про того самого Юрія Шестакова, який керував «Леанкою» та власне погодив відмову від земель, та про директора ТОВ «Континент».

Чи має справа проти Роберта Горвата перспективу – цілком ймовірно. А от чи понесе він за це реальну відповідальність – дуже сумнівно. З юридичної точки зору схема була проведена настільки чисто, що знайти попередній злий умисел нардепа та його компаньйонів дуже важко.

Очевидно, що юристи, які заснували групу «Український аграрний холдинг», до якого входить компанія-спільник Горвата по відчуженню державних земель «Агро-Лучки», скористались своїм досвідом і змогли вийти сухими з води. А разом із собою витягти з неприємної судової тяганини діючого міністра АПК Миколу Сольського.

Народний депутат Роберт Горват – поки під прицілом слідства в справі про неправомірне отримання землі. Великим мінусом для нього є те, що на тих землях, де колись вирощували виноград для виноробного підприємства ще з XVI століття, зараз росте фундук. Як раз той самий, на бізнесі з продажу якого його донька заробляє на поїздки в Альпи.

P.S. Протягом останніх днів, поки писався матеріал, Агнеса Горват закрила свої профілі у соціальних мережах. Тож нині її дописи, в яких вона показувала доволі заможне життя, можуть бачити тільки друзі.