Елітна нерухомість, дорогі автівки й відпочинок за кордоном: як виявляється, працюючи в комунальному підприємстві навіть під час війни, можна заробляти непогані статки. І сумнівна репутація тут – не завада.
Так, СтопКор з’ясував, що фігурант багатомільйонної справи про розкрадання в “Укрзалізниці” та директор КП Київської обласної ради Максим Гаєвий нині перездає в суборенду офіси, що належать Фонду держмайна.
Які ймовірні тіньові схеми з державним майном “розкручує” столичний чиновник? І чи декларує Максим Гаєвий усі свої люксові активи? Подробиці – у новому журналістському розслідуванні Ігоря Доценка для СтопКору.
У 2022 році стало відомо, що НАБУ повідомило про підозру шістьом особам у замаху на заволодіння майже 5 млн грн під час закупівлі за завищеною ціною ПЛР-тестів на COVID-19 для “Укрзалізниці”. Одним з фігурантів цієї справи був Максим Гаєвий, який нині очолює комунальне підприємство, підпорядковане Київській облраді.
Ідеться про Київську обласну сільськогосподарську брокерсько-комерційну фірму “Обрій”, яке займається наданням в оренду власного чи орендованого майна.
Наскільки прибутковою є ця діяльність?
Судячи з його декларацій, скромний “комунальник” Гаєвий насправді живе досить заможно: три будинки, квартира, автомобіль Tesla, коштовні годинники, середня вартість яких – понад пів мільйона гривень за одиницю, а також пара раритетних картин. Має пан Максим і заощадження: приблизно 120 тис. доларів та 1,3 млн гривень. Такі статки зацікавили журналістів.
“Ми вирішили зазирнути за паркан його обійстя з коштовним будинком. І знаєте, що ми там побачили? Незадекларований Nissan 2023 року випуску, який наразі коштує приблизно 37 тисяч доларів”, – розповідає Ігор Доценко.
Але звідки кошти на всі ці активи? Як виявила команда СтопКору, в жодній з поданих до НАЗК декларацій Гаєвого немає ані слова про його доходи. Сам чиновник стверджує: задекларував усе, а щодо пропущених рядків – просто не пам’ятає.
А от інтернет пам’ятає все, і в мережі можна знайти чимало згадок про можливі схеми, в яких “засвітився” Гаєвий.
За даними реєстрів, прізвище чиновника фігурує в трьох кримінальних справах. Перша з них стосується ймовірного розкрадання мільйонів в Укрзалізниці. У цій справі НАБУ здійснювало досудове розслідування за фактом незакінченого замаху на заволодіння грошима Філії “Центр охорони здоров`я” АТ “Укрзалізниця” в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем.
Йдеться про замах на заволодіння майже 5 млн грн під час закупівлі за завищеною ціною ПЛР-тестів на COVID-19. Якщо коротко, Гаєвий і його команда, схоже, “допомогли” закупити тести за вартістю, яка у півтора рази перевищувала ринкову – 1280 грн за тест замість 837 грн.
Як вбачається з матеріалів суду, саме Максим Гаєвий здійснював пошук суб`єкта господарювання, якого б можна було використати для імітації публічних торгів. А колегія суддів взагалі зауважила, що він, задля уникнення відповідальності. використовуючи свій авторитет, міг чинити вплив на свідків.
У 2022 році антикорупційний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді застави у понад мільйон гривень і наказав не відлучатися з населеного пункту, в якому він зареєстрований. Торік восени заставу зменшили до 200 тисяч. Слідство досі триває.
Та попри цей гучний резонанс, офіційно Гаєвий і нині обіймає посаду керівника комунального підприємства “Обрій”.
Проте, ймовірно, і тут я не обійшлос без корупційних ризиків. Як з’ясувала команда СтопКору, КП Гаєвого здає іншим структурам приміщення, які належать Фонду держмайна. Одна з таких будівель розташована у середмісті столиці, за адресою: вулиця Велика Васильківська,13/1.
Власник будівлі – Фонд державного майна України. Він надає частину будівлі в оренду управлінню агропромислового розвитку Київської обласної державній адміністрації. А вже вона здає його в оренду КП “Обрій”, за даними джерел СтопКору, лише за… 1 гривню. Натомість сам “Обрій” здає ці приміщення за ринковими цінами.
Наша редакція звернулась із запитом до Київської обласної держадміністрації та отримала цікаву відповідь. Адже, як ідеться в документі, власниками вказаної будівлі значиться не тільки Київська обласна рада, а й такі собі підприємства ТОВ “Голден Гейт Ассет Менеджмент” та ТОВ “Автохаус Київ”. І це при тому, що дім є державною власністю.
“Тобто виходить, що фактично весь перший поверх вже повністю приватизували. Завдяки таким схемам вже відбувається відчуження державного майна, яке ймовірно з часом буде лише розростатися”, – зазначає автор розслідування.
Невже місцева влада не може самостійно розпоряджатися таким майном, здача в оренду якого має поповнювати державний бюджет мільйонами гривень під час війни?
Знімальна група СтопКору на власні очі пересвідчилась: у будівлі багато приміщень, де люди ведуть свій бізнес. Самі ж працівники підтвердили, що оренду їм надає КП “Обрій”. Тож журналісти письмово звернулись до комунального підприємства, щоб уточнити деталі.
Однак усі запити, які стопкорівці надсилали на юридичну адресу “Обрію”, чомусь повертались назад. Тож медійники вирішили відвезти лист особисто, за адресою реєстрації підприємство. І виявилось, що про “Обрій” там навіть не чули.
Тобто виходить, що офіційно компанія зареєстрована за однією адресою, а фактично – здійснює свою діяльність взагалі в іншому місці. Через це не вдається отримати бодай якусь достовірну інформацію про підприємство.
Утім, як виявилось пізніше , кабінет самого Максима Гаєвого розташований в тій же комунальній будівлі, де “Обрій” надає в оренду приміщення.
Можливо, більше світла на цю тему могло б пролити управління, яке здає ці квадратні метри, тобто управління агропромислового розвитку? Однак і там співробітники виявились небагатослівними. Лише неформально повідомили, що “Гаєвий – це болюча тема”.
Примітно, що чиновник також фігурує у справі про побиття. Але вже як потерпілий.
СтопКор поспілкувався з Володимиром Беклемишевим, якого звинувачують у завданні тілесного ушкодження середньої тяжкості Максим Гаєвому. Однак за його словами, все було трохи інакше.
“Ця особа поїхала до ЛШП, лікарні швидкої допомоги. І там є такий лікар Маковецький, завідувач відділенням нейрохірургії, він у нього купив “пробитий череп у п’яти містах”. Ну і, звичайно, мене засудили, бо він пішов до експерта, і той визначив як середньої тяжкість ушкодження”, – розповідає Беклемишев.
Гаєвому навіть видали листок непрацездатності, де йому призначено стаціонарний режим лікування. Проте, як стало відомо журналістам, у ці дати чиновник імовірно перебував… в Анталії.
Дійсно, до рук нашої редакції потрапив документ, який підтверджує, що Максим Гаєвий перебував в курортному місті Анталія в Туреччині. Однак цікаво звернути увагу на дати. Він перебував за кордоном в той самий момент, коли нібито лікувався на стаціонарному режимі.
“Та ще цікавіше подивитись, коли його оглядав лікар: 7 травня 2015 року, 9:00. Але якщо ще раз зазирнути у відповідь від Держприкордонслужби, то бачимо що 7 травня він в’їжджає на територію України лише о 16:59! Тобто виходить, що лікар робив медичний огляд пацієнта без його присутності? Дуже сумнівна ситуація”, – коментує Ігор Доценко.
Крім того, СтопКору стала відома ще одна цікава історія за участі Гаєвого.
Так, у вже згаданій вище будівлі по вулиці Велика Васильківська 13/1 донедавна була розташована стоматологічна клініка, приміщення для якої надавав в оренду “Обрій” ще з 2019 року. На той момент директором КП був Олександр Порядін, з яким стоматологія і уклала договір. Він мав діяти до 30 квітня 2022 року.
Проте згодом на підприємстві починає відбуватись справжній “переворот”.
У 19 році Порядіна раптово без пояснень звільняють з посади. Причому призначення на посаду керівником Порядіна було колективним рішенням ради, а звільнити його вирішила перший заступник голови Київської облради Тетяна Семенова самостійно.
А вже невдовзі після того з’явився новопризначений в.о голови Максим Гаєвий у супроводі молодиків спортивної статури з перцевими балончиками, ножами та балаклавами. І згодом почав встановлювати вже свої правила.
“В кінці жовтня до нас завітав новий директор – Максим Валерійович Гаєвий… “Та я так дивлюся ви мало платите коштів”. Ну мало чи не мало, але у нас є договір. Каже: ви не будете платити таку суму, ви будете платити іншу суму готівкою доплачувати”, – розповів директор стоматології Борис Монарх.
І як виявилось, через те, що власники не хотіли погоджуватись на нову вартість оренди, бо за договором мали законне право продовжувати платити суму нижче за запропоновану, Максим Гаєвий, за словами постраждалих, пішов на непередбачувані кроки: клініці відключили воду й електрику, а все її майно – винесли. І власники досі не можуть його знайти.
Ця історія демонструє, як одна особа, скориставшись своїм службовим становищем, може влаштувати справжнє пекло чесному бізнесу. Чи буде справедливість відновлена? Питання відкрите, адже, попри ймовірні зловживання, Максим Гаєвий і досі продовжує очолювати комунальне підприємство Київської обласної ради.