Але бліц-криг на сусідню Буковину не вдався.
Цієї весни «Техно-буд-центр» подався на тендер Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області на експлуатаційне утримання доріг очікуваною вартістю 250 млн грн. І дуже постарався його виграти. Спочатку оскаржив в АМКУ занадто жорсткі вимоги до підтвердження досвіду учасників. А потім зробив дуже дешеву пропозицію розміром 97 млн грн.
Електронна система визначила її «аномально низькою», оскільки наступний за ціною конкурент, «Чернівецький облавтодор», пропонував виконати роботи за 140 млн грн. Тобто більше ніж на 30% дорожче від «ТБЦ». Тому Замовник зажадав від «ТБЦ» обгрунтування такої низької ціни.
«ТБЦ» повідомила представникам Служби про те, що її дешева пропозиція є цілком нормальною через те, що фірма має знижки від виробників будматеріалів, та використовуватиме щебінь і протиожеледні матеріали, які були придбані у попередні роки та складовані на базах підприємства. Також «ТБЦ» послалось на те, що розрахувало вартість своєї пропозиції згідно Методики визначення вартості дорожніх робіт (так звана Методика Кубракова, див. приклад порушення). І додало, що використовує у роботі новітні технології та оптимізовані бізнес-процеси, які також дозволяють економити гроші.
Але втрутились війна і Великдень.
Система «Прозорро» визначила пропозицію «ТБЦ» аномальною низькою у 0 годин 2 хвилини понеділка 17 квітня. Тобто через дві хвилини по завершенню доби, коли більшість України святкувала Пасху і у попередні роки завжди мала вихідний понеділок після алкоПасхальної неділі. У свою чергу закон визначає, що фірми мають один робочий день на обгрунтування аномальних пропозицій. Тобто відповідь мала б бути надана у перші хвилини після настання 18 квітня. Але «Техно-буд-центр» завантажив її у «Прозорро» лише о шостій вечора 18 квітня, вважаючи, що має час, бо понеділок після Пасхи завжди був вихідний. До того ж сама система «Прозорро» написала ось цю фразу зі згадкою 19 квітня:
Служба відновлення стала на позицію, що понеділок після Пасхи робочий, і всякі повідомлення у «Прозорро» мають нижчу вагу, ніж закон Верховної Ради про те, під час вторгнення в Україні не діє норма про перенос вихідного дня на наступний день після святкового.
Також укравтодорівці абсолютно не повірили, що у «ТБЦ» є якісь новітні технології, що дозволяють заощаджувати, та має знижки від постачальників будматеріалів.
Наразі «ТБЦ» не погодився з рішенням Службою відновлення і знову подав скаргу в АМКУ. Але цікаво інше. Прямо у ці ж дні свої тендери (перший другий третій) на експлуатаційне утримання доріг очікуваною вартістю 287 мільйонів гривень проводила і Чернівецька облдержадміністрація. Тут «ТБЦ» теж подало дуже дешеві пропозиції вартістю 150 млн грн. Але цього разу система їх не визначала аномально низькими. Бо на тендери заявилась фірма «БМБуд», яка зробила ще більші знижки – до 106 мільйонів гривень.
Електронна система визначила аномально низькою пропозиції саме «БМБуду». І ця фірма відповіла фактично тими ж аргументами, що і «ТБЦ»: новітні технології, раніше придбані щебень і протиожеледні матеріали на складах, оптимізовані бізнес-процеси. І до цих пояснень з боку облдержадміністрації не виникло питань. Вони були прийняті, а угоди укладені з максимальною економією у розмірі 63% від очікуваної суми. Ось порівняння:
Що вирішить АМКУ і Агенство відновлення стосовно спірного тендеру – побачимо. Але здається, що «Техно-буд-центр» не залишить спроб зайти у Чернівецьку область. Бо під час вторгнення фірмі все-таки вдалось вставити носок туфлі у буковинські двері. З минулого серпня «ТБЦ» уклав угоди з Департаментом інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради на ремонт доріг на 235 мільйонів гривень. Тобто фірма вже проторила дорогу до мерії, але поки що не змогла виграти підряди обладміністрації і бодається за схильність «укравтодорівців».