З 24 лютого 2022 року по червень 2024 року Вищий антикорупційний суд засудив 160 корупціонерів.
Такі дані надав ВАКС на запит “Комерсанта українського”.
«За даними автоматизованої системи документообігу суду за визначений у запиті період ВАКС ухвалив 10 виправдувальних вироків стосовно 15 осіб та 117 обвинувальних вироків, якими засуджено 160 осіб», — повідомила начальник відділу доступу до публічної інформації та розгляду звернень громадян Наталія Кашинська.
Одними з найгучніших корупційних скандалів стали махінації з харчуванням для ЗСУ у Міноборони.
СПРАВА ГРИНКЕВИЧІВ
Наприкінці грудня 2023 року Державне бюро розслідувань затримало одного з найбільших постачальників Міноборони — бізнесмена зі Львова Ігоря Гринкевича. Його звинувачують у махінаціях з контрактами на постачання одягу і харчів, на яких держава втратила півтора мільярда гривень. 30 грудня Печерський райсуд Києва відправив Гринкевича під варту з можливістю застави у понад 429 мільйонів гривень. Триває досудове розслідування. Ба більше, Гринкевич пропонував ДБР хабар у розмірі 500 тисяч доларів, щоб йому повернули вилучене майно. За що також постане перед судом.
СПРАВА ЕКСЗАСТУПНИКА МІНОБОРОНИ
У листопаді 2023 СБУ повідомила про підозру колишньому заступникові міністра оборони України у розтраті державних коштів на майже 1 млрд гривень. В’ячеслав Шаповалов обіймав посаду з 2021-го по 2023 роки та постачав неякісну зимову форму для ЗСУ. За даними слідства, він спільно зі своїми підлеглими закупили військову форму у турецької фірми на майже 1 млрд грн, не протестувавши в лабораторії. Неякісну форму, не призначену для фронтових умов для зимового часу, поставили на облік та видали військовослужбовцям ЗСУ. Фігуранту, а також колишньому в. о. директора Департаменту державних закупівель Міноборони загрожує до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
СПРАВА СУДДІ КНЯЗЄВА
У травні 2023 НАБУ та САП затримали очільника Верховного Суду України Всеволода Князєва, якому інкримінують хабар у розмірі 2,7 млн доларів. За даними правоохоронців, Князєв діяв в інтересах олігарха Костянтина Жеваго, для якого “продавлював” у судах України потрібні рішення. Князєву світить до 12 років в’язниці. Наприкінці травня з Князєва зняли електронний браслет через скарги, що в нього «по шість годин немає світла і немає звʼязку, тому браслет є неефективним». Однак строк дії обовʼязків продовжили. А в липні 2024 ексголову Верховного Суду Всеволода Князєва виявили на Закарпатті в Солотвиному — на одному з контрольних постів. Князєва заявив, що у НАБУ до нього претензій немає і наразі за наказом Верховного Суду перебуває у відпустці.
За підсумками внутрішнього аудиту, яке проводило Міністерство оборони України, виявили порушень на загальну суму більше ніж 10 млрд грн.
Відшкодування коштів та усунення переважної частини цих порушень організовано безпосередньо під час проведення внутрішніх аудитів.
Зазначимо, що 2,4 тис. осіб потрапили до Реєстру корупціонерів у 2023 році. Найбагатшими на корупцію регіонами виявилися Львівщина та Київщина.