Заступник Єрмака Татаров продовжує покривати силовиків, які годуються з афери Микитася


Ось таке замкнене коло: поліція (не)розслідує кримінальні справи проти «Укрбуду», бо сама поліція є партнером в оборудках «Укрбуду», який був одним із найбільш скандальних забудовників за всю історію Києва.

Минулого тижня з новою силою спалахнув скандал із найбільшою будівельною пірамідою в Україні, яка залишила по собі близько 12 тисяч постраждалих сімей. Як пише видання ZN.ua Інвесторам «Укрбуду» набридло чекати вирішення своїх проблем і вони виклали в публічний доступ запис телефонної розмови президента ХК «Київміськбуд» Ігоря Кушніра з керівником управителя фондами фінансування будівництва (ФФБ) ФК «Житло-Капітал», наданий колишнім нардепом та колишнім головою «Укрбуду» Максимом Микитасем ще пів року тому.

На цьому записі пан Кушнір у нецензурній формі вимагає перевести з рахунків ФФБ гроші за будівництво без надання актів виконаних робіт, повідомляє, що виправляти серйозні недоліки в уже введених в експлуатацію будинках не буде, і розповідає, що він думає про інвесторів, які незадоволені халтурою при добудові їхніх квартир.

Обурення інвесторів таким ставленням зрозуміле. Ще в грудні 2019 року Володимир Зеленський публічно заявив, що питання з постраждалими інвесторами «Укрбуду» вирішене і все добудує «Київміськбуд».

Але за три роки проблему насправді так і не вирішено. Пощастило тим, чиї будинки майже завершив ще «Укрбуд», — їх довели до мінімальної кондиції і з численними недоліками ввели в експлуатацію. Активна добудова всіх інших за цей час фактично й не починалася, бо грошей на це немає.

Якщо підходити емоційно, в цій історії чітко видно біле і чорне. Проте чи насправді все так однозначно? Адже пан Кушнір не лише всіх криє лайкою, а й пояснює своє ставлення тим, що на 80% комунальний «Київміськбуд» уже витратив на добудову на 600 млн грн більше, ніж отримав.

На сараї щось написано, але там дрова лежать

За різними оцінками, від будівельних афер в Україні постраждало понад 100 тисяч сімей. Але на найвищому рівні взялися вирішувати лише ситуацію з «Укрбудом». «Укрбуд», може, і був найбільшим забудовником, проте з різницею в кілька років сталися ще дві історії з близькою кількістю постраждалих понад 10 тисяч: до них причетні «УкоГруп» (2016) і «Аркада» (2020). Тож річ тут не в турботі влади про людей чи величині проблеми.

Проблема «Укрбуду» подається як проблема з будівництвом об’єктів Української державної будівельної корпорації «Укрбуд», —прямо зазначається навіть у відповіді Володимира Зеленського на петицію. На перший погляд, усе логічно: проблеми в державної будівельної корпорації, тож і вирішити їх береться держава.

Але є нюанс.

Українська державна будівельна корпорація «Укрбуд» жодних житлових об’єктів у Києві не будувала. За будівництвом житла в Києві під брендом «Укрбуду» стояли приватні компанії, що були асоційованими членами Держкорпорації. Згідно з договорами про членство, Держкорпорація не мала права втручатися в їхню господарську діяльність і не несе жодної відповідальності за дії своїх асоційованих членів.

Фото: papaprint.com.ua

Участь Держкорпорації в будівництві ЖК в Києві закінчувалася дозволом писати свою назву на паркані — звичайний маркетинговий трюк для привернення уваги потенційних клієнтів. Цього може не знати президент України, але це добре знали інвестори, що укладали договори і віддавали гроші приватним компаніям. А коли в «Укрбуду» виникли проблеми, постраждалі використали цей маркетинговий трюк уже у власних інтересах: вийшли на вулиці з плакатами, що їх обікрала державна корпорація.

Вішати на державу борги приватних компаній за напис на паркані — такий самий абсурд, як і вимагати особисто у Володимира Зеленського компенсувати всі вкрадені на «Великому будівництві» кошти, посилаючись на напис «Програма Президента України» на кожному стенді ВБ.

Держава в історії з «Укрбудом» справді мала діяти активніше, ніж у випадку з іншими будівельними аферами, але з іншої причини: «Укрбуд» — це шалена за розмахом і нахабством корупційна історія.

Спочатку призначений розпорядженням Кабміну на посаду голови Держкорпорації, а пізніше вже й нардеп Максим Микитась активно використовував службове становище у власних інтересах. Бренд Державної корпорації не просто працював на користь приватних компаній, а й використовувався для ошукування простих громадян. Але цього очевидного конфлікту інтересів правоохоронні органи чомусь не помічають.

Вам не здається дивним, що за 80 млн грн збитків, завданих Нацгвардії з участю «Укрбуду», є успішні кримінальні справи проти Микитася, а мільярди гривень приватних інвесторів, що зникли з участю «Укрбуду» та Микитася, намагаються тихенько компенсувати за рахунок держави?

Що ховалося за будівельними парканами «Укрбуду»

«Укрбуд» був одним із найбільш скандальних забудовників за всю історію Києва. Формат статті не дозволяє докладно розглянути це питання, тому зупинимося на стислій версії саме в аспекті добудови.

«Київміськбуд» провів аудит об’єктів «Укрбуду» і вже 24.01.2020 офіційно звернувся до секретаря РНБО, голови СБУ та міністра внутрішніх справ із проханням сприяти вирішенню виявлених проблемних питань.

Цей документ дуже яскраво демонструє масштаби «телефонного права», бо містить прохання:

— забезпечити потрібне рішення в судах — від районних та окружних і до Верховного;
— не подавати рішення суду, що набрали чинності, до виконавчої служби;
— зняти через суд арешти з ділянок;
— відкликати позови, вже подані органами влади;
— затвердити потрібну містобудівну документацію;
— поновити оренду землі чи змінити її цільове призначення;
— забезпечити видачу необхідної дозвільної документації.
І там лише питання з порушеннями законодавства, яких не встиг вирішити зі своїми зв’язками Максим Микитась.

Саме такий вигляд реально має побудова правової держави на шляху України до Європи. Керівник на 80% комунальної компанії виявляє, що «Укрбуд» — це велика шахрайська піраміда, яка залучає від громадян гроші на незаконне будівництво двох десятків житлових комплексів. Але він звертається до керівників ключових правоохоронних органів не з повідомленням про злочин, а з проханням тихенько легалізувати всі виявлені порушення. І правоохоронні органи, отримавши таке звернення, не мчать відкривати ще більше кримінальних справ для наведення порядку, а починають «чистити хвости».

І це лише земельно-будівельний бік медалі, а був ще й фінансовий.

Гроші залучали за найбільш захищеною і врегульованою спеціальним законом схемою через ФФБ. Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» прямо забороняє використовувати коштів інвесторів на щось, окрім встановленого об’єкта будівництва. Це має контролювати управитель, яким виступала ФК «Житло-Капітал»: доки забудовник не надає звітів і актів про використання вже переданих коштів, він не може отримати наступне фінансування.

Але кудись зникли мільярди гривень, що могло статися виключно у разі змови управителя і забудовника.

Є цікавіші питання, ніж просто зникнення коштів. Будівництва «Укрбуду» зупинилися 2019 року, бо начебто впали продажі й не було коштів. Але, згідно з офіційною звітністю, що раніше була доступна на сайті Нацкомфінпослуг, саме 2019 року до ФФБ ФК «Житло-Капітал» влилися найбільші надходження: сума грошей в управлінні за рік зросла на 8,4 млрд грн — з 18,9 млрд станом на 31.12.2018 до 27,3 млрд станом на 31.12.2019. Невідомо, чи ці шалені кошти реально були, чи під прикриттям краху «Укрбуду» на мільярди гривень просто виписали свідоцтва про участь у ФФБ і повісили це добудовувати на «Київміськбуд».

Дивна річ, але нічого не чути про пошук зниклих мільярдів, а ФК «Житло-Капітал» надалі залишається управителем. Усі старі забудовники — асоційовані члени «Укрбуду» — теж офіційно залишилися, а ХК «Київміськбуд» отримала можливість продавати нерозпродані квартири та будувати нові будинки на залишках землі, в обмін на що має покрити дефіцит і добудувати квартири для постраждалих інвесторів Микитася.

Про махінації «Укрбуду» правоохоронцям було відомо давно. Наприклад, МВС розслідувала справи про виведення грошей інвесторів, щонайменше, з 2015 року, а про факти незаконного будівництва — ще раніше, але результатів не видно.

З чим пов’язана така неефективність поліції, найлегше пояснити на прикладі одного з об’єктів «Укрбуду».

Кейс Татарова і МВС

Візьмімо розташований неподалік станції метро «Печерська» ЖК «Гвардійський». На перший погляд — звичайна житлова висотка бізнес-класу з дорогими квартирами. Але перші 150 млн грн інвестицій «Укрбуд» зміг зібрати у ФФБ, коли офіційно будував ще адмінбудівлю з районним відділом МВС.

Назва об’єкта не випадкова — його будували на ділянці, відведеній під будівництво саме райвідділу ГУ МВС в Києві. Але замість райвідділу випадково вийшов житловий будинок на 25 поверхів у зоні, де максимум висоти обмежений 27 м, на території громадських будівель і споруд, де будівництво житла не передбачене.

Фото: domik.ua

Незаконне будівництво без проблем легалізували, зважаючи на замовника, — спочатку ДАБІ видало дозвіл на вже частково побудований об’єкт, а наприкінці минулого року ДІАМ під керівництвом щойно призначеного голови НАБУ Семена Кривоноса ввела незаконне будівництво в експлуатацію. Пікантна подробиця: цю незаконну висотку побудували в тому самому кварталі, де розташований ДІАМ, але профільні чиновники порушень законодавства під своїми вікнами не помічали.

На відміну від розташованого на відстані всього 300 м від Нацгвардії ЖК «Аристократ», за який Максим Микитась отримав добре відому кримінальну справу, ніхто не цікавиться ситуацією з квартирами для МВС у ЖК «Гвардійський». Причина проста — його будує старе ГУ МВС, що перебуває на стадії ліквідації після створення поліції ще наприкінці 2015 року.

Кому спаде на думку перевіряти, чим займається орган влади, який давно мав бути ліквідований? А займається старий Главк МВС будівництвом житла — це такий собі таємний бізнес поліції. І лише з «Укрбудом» у них п’ять спільних житлових комплексів.

Ліквідатором старого Главку наразі є заступник голови вже нового ГУНП у Києві Віктор Нечитайло. Пан Нечитайло, за збігом обставин, добре розбирається в питаннях зловживань працівниками поліції, — він навіть захистив дисертацію під назвою «Розслідування зловживань впливом, вчинених працівниками правоохоронного органу». А керівником його дисертації був заступник голови офісу президента Олег Татаров, роль якого в діяльності «Укрбуду» теж добре відома.

Ось таке замкнене коло: поліція (не)розслідує кримінальні справи проти «Укрбуду», бо сама поліція є партнером в оборудках «Укрбуду».

Хто заплатить за бенкет?

За результатом аудиту «Київміськбуду», дефіцит для добудови квартир постраждалим інвесторам «Укрбуду» становив понад 2 млрд грн (у цінах 2020 року). За чий рахунок його планують покрити? Обікрасти Міністерство оборони?

Постраждалі інвестори часто використовують аргумент, що частину квартир має отримати МО, тож держава повинна допомогти з викупом вільних квартир — або пільговим кредитом. Справді, МО має отримати частину квартир, ось тільки частка за забудову їхніх ділянок удвічі-втричі нижча від ринкової.

«Укрбуд» отримав землі МО з грубим порушенням законодавства, без конкурсу, і мав передати йому, залежно від ділянки, від 3 до 8% побудованих квартир. Тимчасом ринкові умови в Києві — від 12% усіх площ на околиці до 20–25% у центрі отримує землекористувач, який надав свою ділянку під забудову (саме на таких умовах «Укрбуд» укладав договори з приватними землекористувачами). Прокуратура через суд досить успішно намагалася визнати незаконно укладені договори недійсними, а МО погоджувалося переукласти договори, але на близьких до ринкових умовах.

Ідеться не про копійки, а про забудову до 30 га в Києві, — це недоотримані МО 500–800 квартир для військових ціною 1–2 млрд грн. І ці квартири вкрали у військових, аби врятувати «рядового Микитася»: Кабмін, за зверненням МО, прийняв розпорядження від 17.06.2020 № 772-р, яким заборонив МО захищати права МО в суді, хоч би як абсурдно це звучало.

Прибуток «Київміськбуду» не в бюджет Києва, а на добудову квартир жертвам «Укрбуду»

ПРАТ ХК «Київміськбуд» на 80% перебуває в комунальній власності територіальної громади Києва, тож 80% прибутків від своєї діяльності має віддавати в бюджет міста.

Добудова квартир постраждалим передбачає, що «Київміськбуд» заробить на забудові ще вільних ділянок, щонайменше, два мільярди, але ці гроші підуть не в місцевий бюджет, а на компенсацію вкраденого власниками «Укрбуду».

Правда, «Київміськбуд» під керівництвом пана Кушніра дуже вправно виводить майже весь прибуток через приватних підрядників, тож ці два мільярди можуть не дістатися ані місцевому бюджету, ані постраждалим інвесторам.

Приплюсуйте 1–2 млрд грн додаткових витрат із бюджету Києва на будівництво потрібної соціальної інфраструктури після легалізації всього незаконного будівництва «Укрбуду», і ви отримаєте ціну, яку державі та місту доведеться заплатити за виправлення наслідків дій пана Микитася з партнерами.

Що робити?

Постраждалим інвесторам краще згадати, що Україна обрала шлях до цивілізованої Європи. А в Європі публічні вимоги легалізувати грубі порушення забудовником законодавства, та ще й за рахунок держави компенсувати інвесторам вкрадене приватними компаніями, скінчилися б погано.

Скільки постраждалих від діяльності «Укрбуду» написали заяви до правоохоронних органів про скоєння злочину й офіційно отримали статус постраждалого?

А скільки постраждалих звернулися бодай до управителя ФФБ з вимогою повернути гроші та сплатити штрафні санкції за порушення умов договору?

Навіть попередніх забудовників як таких, що не виконують своїх зобов’язань, ніхто офіційно не замінив.

Ані у влади, ані в ХК «Київміськбуд» немає жодних правових підстав задовольняти вимоги інвесторів «Укрбуду»: інвестори офіційно не є жертвами протиправної діяльності і жодних договірних відносин під державні гарантії з ними немає.

Політична кон’юнктура та обставини постійно змінюються. Раніше комусь було вигідно пообіцяти швидке вирішення проблеми з «Укрбудом» і роками водити постраждалих за ніс. Потім сплинуть строки притягнення до відповідальності за махінації з грішми інвесторів, влада зміниться, і вигідним може стати гучне покарання за незаконні дії з добудовою об’єктів «Укрбуду».

Історія з премією Коболєва в «Нафтогазі» занадто показова й легко може стати останнім цвяхом у труну з надіями інвесторів. Ані президенту «Київміськбуду», ані чиновникам ніщо не загрожує, якщо вони не знайдуть грошей на добудову. А якщо вони ці гроші знайдуть, то в майбутньому звинувачення від НАБУ за завдання збитків державі на мільярди гривень стануть дуже ймовірними.

То, може, постраждалим краще перестати марнувати час, написати заяви про скоєння злочину та вимагати в держави знайти гроші, що зникли, й заодно покарати винних? Такі дії ще й підтримку в суспільстві здобудуть, на відміну від спроб чинити здирство з держави під маніпулятивними гаслами.

А коли держава свого обов’язку не виконає, тоді в інвесторів з’явиться і законне право вимагати від держави або добудову квартир, або компенсацію збитків.