Експеримент на пів мільярда: для зміцнення дамб ілових полів БСА обрали чергового підозрілого підрядника


Столиця продовжує вкладати сотні мільйонів гривень в укріплення дамб мулових полів, де висушується осад стічних вод з Бортницької станції аерації (БСА). Цього разу підписаний рекордний за ціною договір – на 562 млн гривень, який передбачатиме підсилення та підсипку дамб до кінця наступного року. Підрядника для цих робіт обирали на “пекельному” тендері, де долю замовлення вирішила різниця між конкурентами у 2 гривні. У результаті перемогу здобула бориспільська фірма “ТФМ-Схід” без досвіду виконання бюджетних замовлень, яка для робіт орендуватиме всю необхідну техніку, а свій офіс розмістила в орендованій кімнатці площею 10 квадратів. Найбільшим красномовним в досьє цієї компанії є те, що досвід аналогічних робіт вона підтверджувала угодою на ремонт будівлі вартістю півмільйона гривень із ТОВкою свого ж власника.

Як стало відомо КВ з оголошення електронної системи Prozorro, 6 березня 2025 року КП “Дирекція з капітального будівництва та реконструкції “Київбудреконструкція” (*) уклало з ТОВ “ТФМ-Схід” (**) договір на реконструкцію дамб мулових полів № 1 та № 2 БСА. Ціна договору склала 562,49 млн гривень.

Згідно з договором, за вказані кошти на дамбі мулових полів №1 підрядник обрізатиме рослинність та наростить насип ґрунтом, а на мулових полях №2 – виконуватиме земляні роботи, влаштовуватиме монолітні конструкції та гідроізоляцію, а також прокладе трубопровід. Термін виконання всіх робіт – кінець 2026 року.

Компанія з символічним досвідом

На вказаний підряд, крім ТОВ “ТФМ-Схід”, претендувало ТОВ «Автомагістраль-Південь», яке запропонувало за свою роботу на 2 гривні більшу ціну. На відміну від свого конкурента, “ТФМ-Схід” не має жодного досвіду виконання бюджетних замовлень. Крім цього, як виявилося, компанія не може похизуватися власними потужностями для виконання реконструкції дамб БСА за понад пів мільярда гривень. Згідно з наданими ТОВ “ТФМ-Схід” документами для участі в тендері, всю необхідну техніку для реконструкції компанія орендуватиме, а офіс компанії знаходиться в 10 квадратних метрах в Борисполі, якими вона користується на правах суборендаря.

Щоб довести для участі в тендері свій досвід виконання аналогічних робіт, ТОВ “ТФМ-Схід” надало договір 2019 року з таким собі ТОВ «Техпідтримка фасіліті менеджмент» на ремонт будівлі у Мелітополі за 548 тис. гривень. Цікаво, що власником цього замовника є Дмитро Пасічник, який на дату підписання договору був співзасновником самого ТОВ “ТФМ-Схід”.

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, саме Дмитро Пасічник заснував ТОВ “ТФМ-Схід” у 2018 році. Згодом фірмою володіла Аліна Філоненко з Чернігова, яка зареєстрована як ФОП у сфері діяльності ресторанів та надання послуг мобільного харчування.

З кінця 2024 року і понині власником та керівником ТОВ “ТФМ-Схід” є Ігор Ігнатенко з реєстрацією у прифронтовому місті Лиман Донецької області. Більше ніякого бізнесу ця людина не має.

До слова, на Дмитра Пасічника оформлені численні компанії з різних сфер діяльності – ТОВ “ТФМ-Захід”, ТОВ “Домер-Сервіс”, ТОВ «Смерека ФРНТ”, “Афіна Білдінг Компані”, “Техпідтримка-ФМ”, а також згадане ТОВ “Техпідтримка Фасіліті Менеджмент”, однак бюджетних замовлень вони також не отримували.

Історія реконструкцій дамб

Реконструкцію дамб мулових полів № 1 та № 2 БСА за останні майже сім років “Київбудреконструкція” замовляє вже вдевʼяте, а ТОВ “ТФМ-Схід” є вже четвертим підрядником виконання цих робіт.

На початку три підряди дісталися ТОВ “Гарантбуд”: перший договір (ціна договору і оплата по факту – 508,08 млн гривень) був укладений в червні 2018 року, другий (ціна – 124,12 млн гривень, оплата по факту – 111,86 млн гривень) в грудні 2018 року. Через три роки був підписаний третій договір з ціною 20,32 млн гривень, однак невдовзі він був розірваний через порушення підрядником календарного плану робіт (оплата по факту склала 6,58 млн гривень).

У 2022 році роботи продовжили, але вже з новим підрядником – ТОВ “Промін Буд Сервіс”, з яким уклали дві угоди. Першу в листопаді 2022-го (ціна – 69,99 млн гривень), яку сторони розірвали за згодою сторін з оплатою всього 5,6 млн гривень. Згодом з ним підписали ще один договір на 254,99 млн гривень, за яким йому по факту сплатили 253,36 млн гривень.

У червні минулого року у “Київбудреконструкції” черговий раз змінили виконавця – ним стало ТОВ “Сінергія Буд”. Протягом червня-листопада 2024 року йому віддали три замовлення на реконструкцію дамб загальною вартістю 702,11 млн гривень (1, 2, 3). Цікаво, що на момент початку співпраці з “Київбудреконструкцією” ця компанія мала мізерний досвід виконання замовлень через Prozorro: до цього вона постачала партію помп для аеропорту “Бориспіль” та ремонтувала роздягальню, душову і навіси на пляжі Запорізької області. Інженерів та вантажну техніку через брак власних ресурсів вказане ТОВ залучало в якості субпідрядників. Станом на 11 березня 2025 року два з трьох договорів з “Сінергією Буд” значаться як виконані в повному обсязі, за ними підряднику сплачено майже 320 млн гривень.

Отже, загальна ціна девʼяти укладених договорів на реконструкцію дамб мулових полів БСА складає 2,24 млрд, а фактична оплата за їх виконання становить понад 1,2 млрд гривень.

Нагадаємо, що проєкт реконструкції дамб мулових полів БСА № 1 та № 2 Київська міськдержадміністрація (КМДА) затвердила своїм розпорядженням від 23.03.2017 року № 106 із загальною кошторисною вартістю робіт в розмірі 634,249 млн гривень. Після цього кошторис кілька разів переглядали, щоразу збільшуючи вартість робіт. Так, у липні 2018 року реконструкція здорожчала до 704,38 млн гривень (розпорядження КМДА від 24.07.2018 року № 1298), в грудні 2018 року – до 957,01 млн гривень (розпорядження КМДА від 19.12.2018 року № 2302).

Останнє розпорядження досі має статус чинного водночас згідно з чинною редакцією Програми економічного і соціального розвитку Києва на 2024-2026 роки (затверджена рішенням Київради від 30.01.2025 року № 3/10470), загальна кошторисна вартість реконструкції дамб мулових полів становить вже 2,97 млрд гривень. З цих коштів, як вказано в документі, виконано робіт на 1,21 млрд гривень, терміни реалізації всього проєкту окреслені 2007-2026 роками.

Скріншот Програми економічного і соціального розвитку Києва на 2024 – 2026 роки.