Голова наглядової ради ПАТ «Центренерго» Андрій Гота, якого призначено влітку 2023 року, разом із директором компанії Євгенієм Гаркавим, перешкоджають опалювальному сезону в Україні та ставлять під загрозу відновлення ТЕС.
Про це ЗМІ повідомив посадовець Міненерго на умовах анонімності.
Усе почалося з того, що Гота та Гаркавий «розігнали» членів дирекції, яких вважали незручними та які відмовлялися виконувати їх незаконні вказівки, фактично зупинивши діяльність підприємства. Дирекція вирішує всі ключові питання діяльності. Однак, Гота та Гаркавий зробили виконавчий орган нелегітимним.
Відомо, що ТЕС, що входять до товариства, зазнали масованих обстрілів військами РФ і повністю знищені. На відновлення цих об’єктів держава виділила 1,5 млрд грн бюджетних коштів. І все б нічого, але Андрій Гота вирішив «заробити» на цьому.
Гота разом із Гаркавим розробили корупційну схему, за якою кожен контрагент, що заходить на підприємство, повинен здійснити внески у вигляді «відкатів» підконтрольним Готі особам у розмірі 20-30% від суми договору.
Службові особи контрагентів, які можуть виконувати аварійно-відновлювальні роботи, відмовляються від вимог Готи, і відновлювальні роботи не проводяться. Як наслідок, прогнозована сума невикористаних бюджетних коштів, виділених підприємству, становить 900 млн грн.
Як пройти ОЗП 2024/25?
Схоже, що ні голову наглядової ради ПАТ «Центренерго» Андрія Готу, ні генерального директора Євгенія Гаркавого це питання не турбує. Заявлені блоки на зруйнованих теплоелектростанціях не відновлено, аварійно-відновлювальні роботи не проведено, бюджетні кошти не освоєно.
Чим зараз займаються Андрій Гота та Євгеній Гаркавий? За даними наших джерел у Міненерго, Гота з’являється на підприємстві для вирішення виробничих питань не більше одного разу на тиждень!
Схоже, Андрію Готі важливіше зайнятися особистими справами та діяльністю фірм, оформлених на його колишню дружину та близьких родичів. Гота буває частим гостем гучних вечірок у столичних ресторанах та заміських комплексах.
Генеральний директор Євгеній Гаркавий, у такий важкий для країни час, коштами підприємства організовує тижневі закордонні відрядження. І відбуває в них не сам, а разом зі своєю коханкою Оленою Курсенко, яка, до слова, працює на підприємстві – начальником департаменту зовнішніх комунікацій із зарплатою понад 100 тис. гривень.
Захист необхідний
У листопаді незалежний член наглядової ради «Центренерго» Володимир Величко звернувся до Держаудитслужби та інших контролюючих органів з вимогою перевірити умови укладення контрактів керівництвом електростанцій та якість виконаних робіт із будівництва згаданих споруд у майбутньому.
ПАТ «Центренерго» замовило інженерні споруди для Зміївської та Трипільської ТЕС на загальну суму 520 млн грн. Зміївська ТЕС на Харківщині замовила реконструкцію ВРП-330 з впровадженням другого рівня системи інженерного захисту автотрансформаторів АТ-А, АТ-Б вартістю 263 млн грн, а Трипільська ТЕС на Київщині – реконструкцію ВРП-330/110 із впровадженням другого рівня інженерного захисту автотрансформаторів 330/110/10 кВ вартістю 257 млн грн. Ці підряди включають також проєктування, а термін реалізації проєктів – до кінця поточного року. Додатково відомо, що автотрансформатори Трипільської ТЕС забезпечують трансформацію електроенергії, виробленої ТЕС, з 330 кВ до 110 кВ та подачу в мережу Київобленерго. Від діючого АТ 125 МВА ТрТЕС живляться споживачі Київської, частково Черкаської області та м. Києва.
Володимир Величко заявив, що вартість робіт із будівництва захисних споруд для 4 трансформаторів дійсно складає приблизно 520 млн грн. Втрата цих трансформаторів через атаки ворога може коштувати набагато дорожче.