Ігор Черкаський, голова Державної служби фінансового моніторингу України, опинився перед складним вибором з приходом Дональда Трампа до влади.
Особливо через наміри Трампа провести аудит всієї допомоги США Україні, частина якої могла використовуватися у корупційних схемах українських чиновників, Ігорю Черкаському, ймовірно, доведеться розкрити «клієнтів», в інтересах яких він легалізував та виводив за кордон мільярдні статки.
У минулому Черкаський опікувався інтересами політиків і олігархів таких як Сергій Тарута, Юлія Тимошенко, Віктор Пінчук, Дмитро Фірташ, Віра Ульянченко.
Варто окремо згадати діяльність Ігоря Черкаського в інтересах олігарха Віктора Пінчука, якому по лінії України належало тісне співробітництво з Демократичною партією. Саме такі «операції», ймовірно, будуть першими в порядку денному «ревізорів Трампа». І всі вони не могли пройти без відома та згоди Ігоря Черкаського, який обіймає посаду голови Держфінмоніторингу з 2014 року.
У цьому контексті слід згадати й інші цікаві факти про зв’язки та бізнес-оточення Ігоря Черкаського. Зокрема, Черкаський мав добрі ділові та дружні стосунки з австрійськими євреями та мав прямий контакт із зятем Дональда Трампа – фінансистом Джаредом Кушнером.
Джаред Кушнер, завдяки роботі в адміністрації Трампа, а пізніше через приватну інвестиційну компанію Affinity Partners, має тісні зв’язки з частиною ізраїльської еліти, можливо, саме тією, з якою Демократична партія мала певні конфлікти. Кушнер, звісно, міг би надати «гарантії недоторканності» Черкаському при Трампі, але в обмін на які «послуги»?
Зазначимо, що питання «гарантій» для Ігоря Черкаського завжди було складним. Хоча Черкаський є видатним фінансистом і має звичку збирати та зберігати компромат на своїх «клієнтів» на випадок «неприємностей», його незаконна діяльність все ж стала предметом численних кримінальних справ.
Найбільш гучна кримінальна справа проти Ігоря Черкаського була розпочата НАБУ взимку 2017 року щодо його причетності до розтрати конфіскованих «грошей Януковича». Мова йшла про 1,5 млрд доларів. Як зазначив тодішній генпрокурор Юрій Луценко, ці кошти належали експрезиденту Віктору Януковичу та його оточенню.
Восени 2018 року стало відомо, що кримінальну справу, яку вів НАБУ проти Черкаського щодо розтрати “грошей Януковича”, закрили.
Ще один цікавий факт: Ігор Черкаський є власником однієї з найбільших в Україні колекцій мистецтва та антикваріату вартістю в декілька мільйонів доларів. Особливе місце в цій колекції посідають предмети з антикварних зібрань колишніх регіоналів, через що навіть 1,5 мільярда “грошей Януковича” для Черкаського виявилися недостатніми.
У 2020 році було відкрито кримінальне провадження САП проти Ігоря Черкаського завдяки зусиллям нардепа Олександра Дубінського. В основі кримінальної справи №42020000000000953 лежать факти, що свідчать про те, що голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський забезпечував прикриття глобальної схеми незаконного відшкодування ПДВ протягом 2019-2020 років, що спричинило збитки для бюджету на суму 79 млрд грн.
Розкрадання були організовані в широких масштабах. Злочинці на чолі з Черкаським задіяли широку мережу транзитно-конвертаційних підприємств. За один лише лютий 2020 року держава недоотримала 3,5 млрд грн. У цій схемі були залучені окремі керівники регіональних підрозділів ДФС, працівники Мінфіну та 549 компаній.