У НАБУ продемонстрували фрагменти з телефонних розмов учасників справи Комарницького, з яких можна зробити кілька висновків: по-перше, записи містять багато фактичних даних; по-друге, у справі можуть бути замішані високопосадовці Києва; і нарешті, це завдасть значного удару по міському голові.
У НАБУ показали частини телефонних розмов фігурантів “справи Комарницького”. На цих записах зафіксовано самого Дениса Комарницького, відомого ексдепутат Київради, якого називають “смотрящим” за будівельним і дозвільними ринками Києва (тобто, у нього можна було “замовити” одночасно й дозволи на зведення не зовсім законних будівель, а також придбати землю за “схемами”). Там же є і його спільники з-поміж діючих депутатів Київради: Олена Марченко, яка нещодавно вийшла під заставу у 50 млн грн, Петро Оленич, сума застави якого склала лише 15 млн. Та цікаво, що у “схемах” Комарницького засвітився навіть “права рука” Віталія Кличка, секретар Київради Володимир Бондаренко.
Депутатці пропонували хабар у вигляді квартири вартістю 100 тисяч доларів
Детективи НАБУ виклали у мережу фрагменти з негласних слідчих дій (НСРД) – тобто, з прослуховування телефонних та інших розмов депутатів Київради, самого “смотрящого” Дениса Комарницького, депутатів, наближених до нього, й міських високопосадовців. Найцікавіші епізоди – з самим організатором земельних схем, Денисом Комарницьким (співрозмовник невідомий), та депутаткою Марченко. Зокрема, під час розмови Комарницький зізнається, що фінансував одразу три політичні партії (причому не на рівні Києва, а на центральному рівні).
“Коли були минулі вибори, я, по суті, що фінансував? – … (назва політсили прихована НАБУ – Ред.), я брав участь у … і …, і ми отримали більшість ключових посад – секретарі, наприклад. Там змагалися за посади!” – зізнається Комарницький.
Депутатка Олена Марченко, близька до головного організатора схем, хвалиться перед знайомою своєю кар’єрою у Київраді. Можна зрозуміти, що на записі саме вона, за “заблюреним” детективами фото та посадами у ключових комісіях – “земельній” та “містобудівній” (вона сама називає подробиці). І каже, що спочатку не хотіла йти до Київради, але Комарницький на цьому наполіг.
“Я з ним працюю, і я почала на конкретні проєкти… Я працюю з усіма забудовниками по дозвільній документації. А він сказав, що “мені ще треба, щоб ти стала депутаткою”. Кажу: “Я не сильно цього хочу”. Я нічого й не робила, аби стати депутатом – мене просто записали в список… і я нічого не роблю”, – зізналася Марченко.
Далі на записі депутатці Марченко пропонують хабар – квартиру, вартістю приблизно 100 тис доларів США. А вона каже: краще буде продати квартиру, адже у Києві нерухомість їй не потрібна – адже її треба декларувати, а вона “краще буде інвестувати десь у Карпатах”.
Як Комарницький розкритикував Володимира Бондаренка
Задокументовано і перемовини заступника голови одного зі столичних КП, який узяв під контроль процес передачі земельних ділянок, зокрема, контакти із заступником голови КМДА Петром Оленичем, який відповідав за “земельний” департамент, та головою земельної комісії Київради Михайлом Терентьєвим. Це, за словами детективів, дало йому змогу погоджувати список проєктів рішень, які мали бути винесені на розгляд Київради – або ж заблоковані.
А ще в одному епізоді на НАБУшні записи потрапив і секретар Київради Володимир Бондаренко. На записі Денис Комарницький вимагає від нього закрити сесію, причому робить це в досить грубій формі.
“Ну, що? Все проголосували?.. Скажи мені, що з сесією? Чого ти знову її не закрив? Чи ти її закрив? А чому? Як – ні? Чому ти мовчиш, …? (тут обсценна лексика – Ред.) Закрий її, бо смішно! Скільки вона в тебе відкрита, рік чи скільки вже?” – критикує Бондаренка Денис Комарницький.
Загалом, із записів, що їх опублікувало НАБУ, можна зробити кілька висновків. По-перше: “туалетну” схему виведення ділянок землі з власності міської громади задокументували вичерпно й мають суттєвий базис для притягнення учасників до відповідальності. По-друге: самих учасників може стати більше, адже окрім доволі “вегетаріанської” розмови Комарницького з тим-таки Володимиром Бондаренком, показаної детективами, можуть бути й епізоди з ознаками кримінальних дій.
І, нарешті, головне: ініціювавши справу проти оточення міського голови, НАБУ буквально тримає за горло найближчих людей, які щоденно контактують з Віталієм Кличком. Інформатор писав про те, що можлива також участь топпосадовців з центральної влади – проте у НАБУ поки не розкривають імен усіх фігурантів, “зливаючи” лише тих, хто належить до сфери впливу міського голови столиці.